ВизуеленУредник/Портал/ШаблонскиПодатоци

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal/TemplateData and the translation is 89% complete.
Other languages:
Avañe'ẽ • ‎Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Esperanto • ‎Ilokano • ‎Nederlands • ‎Scots • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎bosanski • ‎català • ‎dansk • ‎emiliàn e rumagnòl • ‎español • ‎euskara • ‎français • ‎føroyskt • ‎galego • ‎hrvatski • ‎italiano • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎slovenščina • ‎suomi • ‎svenska • ‎čeština • ‎Ελληνικά • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎հայերեն • ‎ייִדיש • ‎עברית • ‎فارسی • ‎ქართული • ‎ភាសាខ្មែរ • ‎中文 • ‎日本語 • ‎ꯃꯤꯇꯩ ꯂꯣꯟ • ‎한국어

Што се ШаблонскиПодатоци?


ВизуеленУредник — визуелниот посредник за уредување на викистраници има алатка за лесно уредување на шаблони. Меѓутоа, за алатката да биде најкорисна, треба да може да се повикува на информации за шаблонот. Ова највеќе важи за можните параметри и нивните особености.


Без ШаблонскиПодатоци


VisualEditor - Template without TemplateData.png

Без ШаблонскиПодатоци, секој параметар треба да се додава рачно кога некаде ставате нов шаблон.


VisualEditor - Template without TemplateData2.png

Не е наведена информација за тоа која мора да биде вредноста на параметарот.

Со TеmplаtеDаtа


VisualEditor - Template with TemplateData1.png

Со TemplаteDаtа, список на поддржаните параметри (и нивен опис) се осигурува за шаблонот.


VisualEditor - Template with TemplateData2.png

TemplаteDаtа осигурува контекст за секој параметар и прави многу полесно за корисниците да се менуваат шаблони.

Додавање TemplаteDаtа


One of the things we need volunteers to do is the adding of TemplateData to templates (particularly high-profile ones, such as infoboxes) so that they are easy to edit.

Во Помошната страница за TemplаteDаtа објаснува како да додавате TemplаteDаtа информации кон шаблон.

You can probably think of some pretty important templates on your wiki very easily; experienced users know pretty well which templates are a big deal, and will inevitably find out when they try to use them and discover there isn't any TemplateData.

Автоматски создаден список на најискористените шаблони на вашето вики можете да најдете на специјалната страница Special:MostUsedTemplates.