مطالعه/وب/بهبودهای دسکتاپ/به‌روزرسانی‌ها

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements/Updates and the translation is 80% complete.
Outdated translations are marked like this.

جدیدترین به‌روزرسانی‌ها

سپتامبر ۲۰۲۲: طرح‌ها و گفتگوها در مورد به‌روزرسانی ویکی‌های ویکی‌مدیا

 • High usage on the early adopter wikis. According to the recent study by the Product Analytics team, 87% of contributors active on the early adopter wikis use Vector 2022. Here, active contributors mean users who made at least 5 edits between 1 November 2021 and 31 August 2022. Thank you!
 • اصلاحات دیداری اصلاحات بصری تکمیل شده است. برنامه‌ریزی شده بود که این اصلاحات تا قبل از به‌روزرسانی در ویکی‌های بیشتر تکمیل شود. این تغییرات شامل کار بر روی رنگ پیوندها، شمایل‌ها و در کل ظاهر وکتور ۲۰۲۲ بود. از بازخورد و سؤال در مورد هر یک از این تغییرات استقبال می‌شود. در صفحه بحث پروژه برایمان بنویسید.
 • تصمیم جامعه ویکی‌پدیای انگلیسی از طریق درخواست نظر. در دو ماه گذشته، ما با انجمن ویکی‌پدیای انگلیسی در حال گفتگو بوده‌ایم. کاربران ویکی‌پدیای انگلیسی مشکلاتی را شناسایی کرده‌اند که مانع استقرار وکتور ۲۰۲۲ در ویکی آنها می‌شود. آنها همچنین درخواست کرده‌اند که تصمیم در مورد استقرار را از طریق فرآیند درخواست نظر (RfC) گرفته شود. هم‌اکنون پیش‌نویس در دسترس است. ما در حال برنامه‌ریزی برای راه اندازی RfC در روز چهارشنبه، ۲۱ سپتامبر هستیم. اگر از ویرایشگران ویکی‌پدیای انگلیسی هستید، شما را تشویق می‌کنیم که در آن شرکت کنید!
 • برنامه‌های استقرار در سایر پروژه‌ها برنامه‌ریزی گفتگوهای استقرار در تمام پروژه‌های دیگر ویکی‌مدیا در حال انجام است. ابتدا با کوچکترین ویکی‌ها شروع می‌کنیم. منظور از کوچکترین، کوچکتر از ۳۰ ویکی بزرگ فعال است. امیدواریم آن را در هفته اول اکتبر ۲۰۲۲ تکمیل کنیم. سپس، بحث‌ها را در ویکی‌های متوسط تا بزرگ آغاز می‌کنیم. تاریخ‌ها به اجماع در هر یک از ویکی‌ها بستگی دارد.
 • More community-facing activities
  • مقاله جدیدی در وبلاگ Diff قرار گرفته است. عنوان این مقاله «اولویت‌بندی ارزش در دسک‌تاپ جدید ویکی‌پدیا» است. این مقاله درباره این است که چرا و چگونه گروه‌های مختلف کاربران در طول فرآیند ساخت وکتور ۲۰۲۲ نشان داده شدند.
  • صفحه کامل پرسش‌های متداول منتشر شده است. به آن مراجعه کنید و به ما بگویید که مفید است یا نه. به زودی امکان ترجمه آن را فراهم خواهیم کرد.
  • همچنین بنرهایی برای تشویق امتحان کردن وکتور ۲۰۲۲ نمایش داده می‌شود. بنرها فقط برای کاربرانی که وارد سیستم شده‌اند و دارای وکتور قدیمی (۲۰۱۰) به عنوان پوسته پیش‌فرض فعلی هستند، قابل مشاهده است.

اوت ۲۰۲۲: ویکی‌مانیا، اصلاحات دیداری و تغییرات بیشتر

اسلایدهای ارائه‌شده ما به ویکی‌مانیا ۲۰۲۲ You may also listen to the recording on YouTube.

با انجام تغییرات ساختاری، در حال تکمیل توسعه وکتور ۲۰۲۲ هستیم. به ویژه:

 • ما در حال کار بر روی اصلاحات بصری هستیم. سبک‌ها، رنگ پیوندها، اندازه قلم، عرض ناحیه محتوا و موارد دیگر را تغییر داده خواهد شد. این بر اساس نتایج بازخوردی است که از آخرین مرحله آزمایش نمونه اولیه دریافت شد.
 • بر اساس بازخوردی که از کاربران دریافت شد، به‌روزرسانی‌هایی برای فهرست مطالب منتشر می‌شود. این به‌روزرسانی‌ها استفاده از فهرست مطالب را در صفحه نمایش‌های کوچکتر و بزرگتر آسان‌تر می‌کند. سفارشی‌سازی بیشتری نسبت به قبل وجود خواهد داشت. طی چند هفته آینده، تغییرات زیر را مشاهده خواهید کرد:
  • فهرست مطالب در همه اندازه‌های صفحه قابلبیت جمع‌شدگی خواهد داشت
  • پس از جمع شدن، فهرست مطالب در بالای صفحه، در کنار عنوان مقاله، و همچنین در سربرگ چسبنده در دسترس خواهد بود.
 • تیم ویرایش که در حال حاضر تمرکز آنها بر بهبود صفحات بحث است، دکمه «افزودن موضوع» را به سربرگ چسبنده در صفحات بحث اضافه کرده است. این کار شروع یک موضوع جدید در صفحه بحث را از هر قسمتی از صفحه، بدون نیاز به پیمایش به بالای صفحه آسان‌تر می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد این تغییر به صفحه پروژه مراجعه کنید.

همچنین بحث در مورد پیش‌فرض کردن وکتور ۲۰۲۲ برای ویکی‌های بیشتر ادامه خواهد داشت. بازخورد شما به ما کمک می کند تا پوسته را بهبود بخشیم. از نظرات شما قدردانی می‌کنیم. در یک جلسه دیگر شرکت کنید! شنبه ۱۳ اوت، جلسه‌ای در ویکی‌مانیا داریم و جلسه‌ای جداگانه نیز بلافاصله بعد از آن برای پرسش و پاسخ خواهیم داشت.

ژوئیه ۲۰۲۲: عنوان صفحه/تغییر زبانه‌ها

Page title & tabs switch - ca.png

ما در حال اعمال یکی از آخرین به‌روزرسانی‌های خود هستیم. عنوان صفحه در بالای برگه‌هایی مانند Discussion، Read، Edit، View history یا More نمایش داده می‌شود.

با این تغییر، دو مورد بهبود خواهد یافت. ابتدا، این مورد را خاطر نشان می‌شویم که موارد موجود در زبانه‌ها به صفحه‌ای که در حال مشاهده است مربوط می‌شود. و زمانی که عنوان صفحه را اول قرار می‌دهیم آشکار می‌شود. این تغییر همچنین تغییر زبان را آسان‌تر می‌کند. در نتیجه دکمه زبان به موقعیت قابل توجه‌تری در بالای صفحه منتقل شد. (توضیح بیشتر در فابریکاتور)

این تغییر در طی چند مرحله در حال معرفی شدن بوده است. این تغییر از آخرین روزهای ژوئن، برای همه کاربرانی که پوسته وکتور ۲۰۲۲ را انتخاب کرده‌اند و برخی از ویکی‌های پذیرنده اولیه در دسترس بوده است. در طول هفته منتهی به ۴ ژوئیه، این تغییر در همه ویکی‌های پذیرنده اولیه قابل مشاهده خواهد بود.

علاوه بر آن، ساعات اداری بعدی ما به جای ۱۲ ژوئیه، در ۲۶ ژوئیه اجرا خواهد شد. این به ما این امکان را می‌دهد تا پیش‌فرض کردن وکتور ۲۰۲۲ در ویکی‌های بیشتری را آماده‌سازی کنیم. ما همچنین در حال کار بر روی پشتیبانی بهتر زبان‌های مختلف در ساعات اداری هستیم. به زودی اطلاعات بیشتری در این مورد ارائه خواهد شد.

سایر به‌روزرسانی‌ها

آوریل ۲۰۲۲: فهرست مطالب

We have deployed the new table of contents. It makes it easier to gain context of the contents of a page and navigate the page without needing to scroll to the top.

It is currently available to three groups of users. First, all who use Vector 2022 and are not on our pilot wikis. Second and third - 50% of logged-in users of Hebrew and Basque Wikipedias. Next week, we will be A/B testing the table of contents across the rest of our pilot wikis. We would like to check if there's a decrease in the need to scroll to the top of the page.

Before all that, we prepared a series of prototype tests with both readers and editors. To read more about how we worked on the feature based on feedback, please see the project page.

Now, we are working on the feature based on the feedback from users mentioned in the second paragraph. In particular:

 • ToC on narrower screens. We have increased the threshold for which the ToC currently hides to 1000px. (See T306904 for more context). This was to make it more comfortable to read on narrower screens. This is a temporary fix, though. The conversation about the best solution will continue in T306660. By the end of April/early May we hope to have clear next steps on our preference of the options presented there.
 • We are beginning the work on reducing the margins for screens between 1000px - 1200px. This will make the table of contents smaller and create more space for text. We will track this in T307004 and will probably have the implementation ready within a few days.

مارس ۲۰۲۲: توسعه فهرست محتویات

نتایج سومین آزمایش نمونه اولیه پشتیبانی بسیار زیادی از فهرست محتوای پیشنهادی را نشان داد. بر این اساس، تیم بر توسعه این ویژگی متمرکز شد. فهرست مطالب جدید پایدار خواهد بود، کاربران همیشه به آن دسترسی خواهند داشت. همچنین درک زمینه صفحه را آسان‌تر می‌کند. علاوه بر آن، امکان پیمایش به قسمت‌های مختلف صفحه بدون نیاز به پیمایش به بالای صفحه وجود خواهد داشت. انتظار داریم فهرست مطالب جدید را در نیمه اول آوریل در ویکی‌های آزمایشی خود قرار دهیم.

مارس ۲۰۲۲: بازخورد ابزارهای صفحه

گروه در حال شروع کار بر روی ابزارهای صفحه (که گاهی اوقات به عنوان ابزار مقاله نیز شناخته می شود) است. هدف این است که تشخیص گزینه‌های نوار کناری را آسان‌تر کنیم. در حال حاضر در حال جمع‌آوری بازخورد در مورد نمونه اولیه پیشنهادی خود هستیم. ما مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات شما هستیم!

لطفاً به صفحه آزمایش نمونه اولیه بروید و فرم را پر کنید.

مارس ۲۰۲۲: اثبات عدم نیاز پیمایش به بالای صفحه توسط سربرگ چسبنده

Sticky header logged in.png

از ۵ ژانویه تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۲، ما یک آزمایش آ/ب انجام دادیم. ما می‌خواستیم تأثیر استقرار سربرگ چسبنده را ارزیابی کنیم. این آزمایش در ۲۲ ویکی آزمایشی به انجام رسید. کاربران وارد شده که با نسخه جدید پوسته به ابن گروه اختصاص داده شده بودند، سربرگ چسبنده را دیدند. کاربران گروه کنترل ویژگی قدیمی را دیدند.

هدف اولیه آزمایش آ/ب، آزمودن فرضیه ما بود. انتظار داشتیم که سربرگ چسبنده از نیاز به پیمایش به بالای صفحه بکاهد. به طور کلی، ما شاهد کاهش متوسط ۱۵ درصدی اسکرول‌ها توسط کاربران وارد شده به همراه سربرگ چسبنده در ۱۵ ویکی آزمایشی، در مقایسه با گروه کنترل (بدون سربرگ چسبنده) بودیم. در ۷ ویکی آزمایشی باقیمانده، فعالیت بسیار کمی وجود داشت و ما آنها را حذف کردیم. نتایج نشان می‌دهد که فرضیه ما درست بوده است. افزودن سربرگ چسبنده به صفحه نیاز به پیمایش به بالای صفحه را به میزان قابل توجهی کاهش داد. گزارش کامل را بخوانید.

ژانویه ۲۰۲۲: ویکی‌های آزمایشی بیشتر

بهبودهای دسکتاپ در دوازده ویکی به طور پیش فرض قرار گرفتند. این ویکی‌ها عبارتند از: ویکی‌پدیای عربی مراکشی، اندونزیایی، تایلندی و ویتنامی، ویکی‌گفتار فرانسوی، ویکی‌اخبار پرتغالی و لهستانی، ویکی‌کتاب ویتنامی، و مدیاویکی. علاوه بر اینها، تغییرات را در ویکی‌های مرتبط با بنیاد ویکی‌مدیا فعال کرده‌ایم: ویکی مدیریت بنیاد ویکی‌مدیا، ویکی Collab و ویکی استراتژی. در حال حاضر، تقریبا ۳۰ ویکی آزمایشی وجود دارد. در میان آن‌ها، ویکی‌هایی با اسکریپت‌ها و اندازه‌های مختلف وجود دارد که هم توسط کاربران و هم توسط بنیاد اداره می‌شوند. امیدواریم به زودی ویکی‌نبشته به آن فهرست اضافه شود.

دسامبر ۲۰۲۱: توسعه سربرگ چسبنده

سربرگ چسبنده برای کاربران وارد شده

گروه در حال کار کردن بر روی ایجاد یک سربرگ چسبنده بوده است این به کاربرانی که وارد سامانه شده‌اند اجازه می‌دهد تا به عملکردهای مهم (جستجو، صفحات گفتگو، صفحات تاریخچه، تغییر زبان و موارد دیگر) در سراسر صفحه دسترسی داشته باشند. ما توسعه اولین نسخه سربرگ چسبنده را تکمیل کرده‌ایم. اکنون انتظار داریم تا پایان ژانویه آزمایش A/B را در ویکی‌های آزمایشی اجرا کنیم. سربرگ بر اساس نتایج آزمایش کاربر ما و پاسخ‌های داوطلبان به آزمایش نمونه بود.

دسامبر ۲۰۲۱: تکرار تغییر زبان

در اوایل سال جاری، دکمه زبان را به مکان مناسب‌تری در بالای صفحه منتقل کردیم. با این حال، نتایج آزمایش A/B نشان داد که مکان جدید دکمه ممکن است در موارد زیر دشوار باشد:

 • برای کاربرانی که به مکان قبلی عملکرد تغییر زبان عادت دارند
 • برای کاربرانی که تمایل به تغییر زبان در چندین ویکی دارند. در مورد دوم، این وضعیتی را ایجاد کرد که در آن عملکرد تغییر زبان در مکان‌های مختلف بسته به ویکی مورد استفاده و اینکه آیا آن ویکی بخشی از ویکی‌های آزمایشی بود در دسترس بود.

برای بهبود این مشکلات، دکمه زبان جدید را تغییر می‌دهیم. هدف ما این است که یافتن آن را در همه سناریوها آسان‌تر کنیم. امیدواریم این بهبودها را در ژانویه ۲۰۲۲ منتشر کنیم.

دسامبر ۲۰۲۱: آزمایش نمونه اولیه برای فهرست محتویات

در چند ماه آینده، تمرکز اصلی ما بر ماندگاری فهرست مطالب خواهد بود. در حال حاضر فهرست مطالب فقط در بالای صفحه موجود است. دسترسی به محتوای صفحه در همه مقاله یا صفحه، یا پیمایش به بخش های جداگانه زمانی که خارج از بالای صفحه است، دشوار است. امیدواریم که بتوانیم فهرست مطالب را برای پیمایش در یک صفحه و همچنین درک محتوای آن آسانتر کنیم.

تحقیقات، مستندات بیشتر و مدل‌‌سازی‌های خود را در چند هفته آینده منتشر خواهیم کرد. در عین حال، به شما خوش‌آمد می‌گوییم در مورد نمونه اولیه فعلی‌مان در این صفحه به ما بازخورد بدهید.

اوت ۲۰۲۱: منوی پیوندهای کاربر

منوی کاربر برای همه کاربرانی که از بهبودهای دسکتاپ استفاده می‌کنند در دسترس است. این منو، پیدا کردن ابزارهای شخصی را برای ویرایشگران و خوانندگان راحت‌تر می‌کند. این ابزارها عبارتند از: صفحه کاربری و بحث کاربری، فهرست پی‌گیری‌ها و ... همچنین باعث انسجام بهتر بالای صفحات می‌شود.

ما در حال بررسی هستیم که این تغییرات چه تاثیری بر تعداد کلیک روی این پیوندها می‌گذارد. ما بر بر اساس نتایج بر روی بهبود منو تصمیم خواهیم گرفت. علاوه بر این، داوطلبان در مورد موقعیت پیوند فهرست پی‌گیری‌ها اظهار نظر کرده‌اند. ما در حال فعالیت بر روی آن هستیم. جزئیات آن در این صفحه در دسترس است.

ژوئیه ۲۰۲۱: قابلیت تغییر زبان جدید

Changes to language switching capabilities on the vector skin

طی چند ماه گذشته، این گروه روی بهبود قابلیت تغییر زبان تمرکز کرده است. پیش‌تر پیوندهای زبان در پایین نوار کناری قرار داشت و یافتن آن برای خوانندگان و ویراستاران جدید دشوار بود. ما تغییری ایجاد کردیم که اجازه می‌دهد قابلیت تغییر زبان در بالای صفحه از طریق یک دکمه ظاهر شود. ما این قابلیت را بر اساس ورودی ویراستاران و خوانندگان نمونه اولیه و سایر آزمایش‌های کاربر ایجاد کرده‌ایم.

این قابلیت در ژوئن ۲۰۲۱ بر روی نیمی از کاربران وارد شده به سامانه اعمال شده است تا امکان انجام آزمایش A/B را فراهم کند و بتوان میزان استفاده را با مکان قبلی مقایسه کرد. در حال حاضر، آزمایش A/B به پایان رسیده است و همه کاربران ویکی‌های آزمایشی باید بتوانند قابلیت تغییر زبان جدید را مشاهده کنند.

ژوئیه ۲۰۲۱: گزارش آزمایش نمونه اولیه در راه است

ایده اولیه نوار کاربر، ژانویه ۲۰۱۹

در مه و ژوئن ۲۰۲۱، گروه درخواست بازخورد از ۳۰ جامعه مختلف زبانی در مورد نمونه اولیه ایده جدیدترین ویژگی‌های پروژه کرد. نوار کاربر به کاربران این امکان را می‌دهد که پیوندهای شخصی خود را در یک مکان داشته باشند و با استفاده از سربرگ «چسبنده» ثابت همواره به امکاناتی مانند ویرایش یا دسترسی به تاریخ و صفحات بحث دسترسی داشته باشند. هر دوی این موارد قبلاً فقط در بالای صفحه موجود بود. ما روی هم رفته ۳۰۵ پاسخ از کاربران وارد‌شده به سامانه را در مورد تجربه آنها با نمونه‌های اولیه دریافت کردیم.

اکثر شرکت‌کنندگان تجربه مثبتی از نمونه اولیه نشان دادند. با این حال، ما بازخوردی نیز در مورد رفتار سربرگ چسبنده دریافت کردیم. مخصوصاْ درخواست‌هایی برای ثابت نگاه داشته آن به جای نگه داشتن آن فقط در هنگام پیمایش وجود داشت. ما در حال حاضر این تغییرات پیشنهادی را اجرا می‌کنیم.

گزارش کامل تجزیه و تحلیل بازخوردی که دریافت کردیم اواخر این ماه منتشر می‌شود.

مه ۲۰۲۱: گزارش آزمایش کاربر اکنون در دسترس است

DIP Collated FInal Reports.pdf

در اوایل سال ۲۰۲۱، گروه وب و گروه تحقیقات طراحی با سه گروه تحقیقاتی مستقل قرارداد بستند تا نحوه استفاده از دو ویژگی پیشنهادی را مطالعه کنند: سربرگ ثابت «چسبنده» و فهرست مطالب ثابت. هدف ما این بود که اجازه دهیم عملکردهای مکرر در سراسر صفحه در دسترس باشد، بنابراین زمان لازم برای پیدا کردن ابزارهای مورد نیاز افراد را که نیاز با بالا و پایین کردن صفحه دارند کاهش می‌دهد. ما خوانندگان جدید، خوانندگان معمولی و ویراستاران را در سه کشور مختلف (غنا، اندونزی و آرژانتین) و سه دارای زبان متفاوت (انگلیسی ، اندونزی و اسپانیایی) آزمایش کردیم. این گزارش یافته‌های مطالعاتمان را نشان می‌دهد. به طور کلی، هر دو ویژگی پیشنهادی توسط مشارکت‌کنندگان مورد استقبال مثبت قرار گرفت.

مارس ۲۰۲۱: New search widget live on pilot wikis, A/B test in progress for logged-in users

We are happy to announce that our new search widget is now available on all of our current pilot wikis by default. The new search functionality optimizes the search experience by providing context on search results, such as images and descriptions, making it easier to find the correct results.

We are also performing an A/B test on pilot wikis, for logged-in users only. The A/B test provides the new widget for 50% of logged-in users and compares it to the old search for the remaining 50%. The results of the test will allow us to measure the success of the feature and to identify areas for improvement and iteration. The test will run for 2 weeks, after which, we will analyze and publish the results.

ژانویه ۲۰۲۱: New search widget and other general updates

Over the past few months, we have been working on the new search widget, which will optimize the current experience by providing context, such as images and descriptions, for searches. While we have experienced some delays with this deployment, we are currently scheduled to deploy some time in February.

We have also begun reviewing some of the data on the Desktop Improvements project as a whole, as well as on individual features. We have published a report on the usage of the collapsible sidebar. According to the data, logged-out users are more likely to keep the sidebar collapsed than logged-in users. These results gave us confidence that our eventual default will be keeping the sidebar open for logged-in users and closed for logged-out users.

In addition, we also have begun looking at the rates at which logged-in users are opting out of the desktop improvements on our pilot wikis. The average opt-out rates for all logged-in users were between 1.78% on euwiki and 4.09% on hewiki. For active editors, the range was between 5% and 14%. We will be looking at this data in more detail in the weeks to come.

Finally, we wanted to give a quick timeline of the next few months:

 • February 2021 - new search widget deployed to pilot wikis. The pilot wiki list will expand to include Portuguese Wikipedia, Turkish Wikipedia, Korean Wikipedia, Serbian Wikipedia, and German Wikivoyage.
 • February 2021 - Second round of prototypes for logged in users. We will be running a second round of prototypes for the sticky header and user menu with logged-in users over the month of February. We encourage everyone to review these and give us feedback!
 • March 2021 - We are currently focused on improving our language switching capabilities. We plan on deploying the new functionality this March to our pilot wikis.

سپتامبر ۲۰۲۰: New location of search bar now available on all wikis

We have deployed the new location of the search functionality to all projects. The new location is available by default for anonymous users on our early adopter wikis, and by preference for all other users.

We are also performing an A/B test of the new location with logged-in users on our early adopter wikis. 50% of logged-in users are seeing the new experience, while the other 50% are seeing the old experience. This test will last two weeks. Our hypothesis is that the group with the new experience will search more frequently. Results will be available in approximately one month.

ژوئیه ۲۰۲۰: Collapsible sidebar, maximum width, and new header now available to all users on euwiki, fawiki, frwiktionary, euwiki, and ptwikiversity

Basque, Farsi, and Hebrew Wikipedias, as well as French Wiktionary and Portuguese Wikiversity have now received the new version of the Vector skin by default. For now, these changes include the collapsible sidebar, maximum width, and new header. For feedback and questions - please head to our talk page.

ژوئیه ۲۰۲۰: Collapsible sidebar, maximum width, and new header now available as a preference to all projects

We have now deployed our collapsible sidebar, maximum width, and new header to all projects as a user preference. To opt-in - go to the appearance tab on your preferences page and uncheck the "legacy vector" option. Once opted in, you will receive all future updates as soon as they are ready. For feedback and questions - please head to our talk page.

Our first change, a collapsible sidebar, allows users to collapse the lengthy menu on the left side of the page. We believe this change improves usability by allowing people to focus on the content itself - on reading, editing, or moderating.

Our second change introduces a maximum line width to our content on pages such as article pages and discussion pages. Studies have shown that limiting the width can lead to better retention of content, as well as a decrease in eye strain. (please review our FAQ for a list of the literature reviewed)

ژوئن ۲۰۲۰: Collapsible sidebar on officewiki, new header, and feature descriptions

We deployed our collapsible sidebar on officewiki and testwiki. You can see it by going to either of those projects, or by appending the url parameter ?useskinversion=2 to the url on any project.

In addition, we have published more details on the collapsible sidebar and header and logo changes, including in-depth feature descriptions and analysis and measurement plans.

مارس ۲۰۲۰: User Research with Readers - phase 1 report

Starting in January 2020 we have been working with Hureo, a user research firm based in India, to perform a user study on how new and casual readers use the desktop interface of Wikipedia. The outcome of the first phase of the study is a report detailing their observations from 24 user interviews. Read more

مارس ۲۰۲۰: Full results from prototype feedback

In December, 2019 we published a prototype of the first few features of the desktop improvements project for community feedback. We received detailed, thoughtful feedback from over 200 logged-in users, across five languages. We have published a report which highlights the main points raised, both positive and negative, and our plans going forward in response to this feedback. The prototype presented a collapsible version of the sidebar, a fixed-width layout, and a more prominent location for the language switcher. The feedback was mostly positive, with the majority of users seeing the proposed changes as an improvement over the current design. However there were also some areas of concern. Many of the issues raised were due to bugs in the prototype (particularly with the language switching menu), while others exposed areas for improvement that we will iterate on and/or keep an eye on during development.

فوریه ۲۰۲۰: Update on initial features and overall feature sequence

 • We have began building the opting-in and opting-out structure for the project.

The setting for turning the improvements on will be within the user preferences list for logged-in users. For test wikis, the improvements will be on by default, but logged-in users will be able to turn them off anytime via their preferences or a button in the sidebar. Please see the Opting in and Release Plan page for more details and mockups.

As we will be testing each individual feature prior to building, this list is subject to change based on the feedback we receive.

فوریه ۲۰۲۰: Feedback Round 1 Summary

We have finished our first round of feedback for the prototype of the first few features of the desktop improvements project: the new header, collapsible sidebar, and improved language switching. So far, the results have been mostly positive, with the majority of users seeing the changes as a significant improvement over the current design. However, we also found a few areas for improvement that we will iterate on and consider during development. Here are a few highlights of the results so far:

 • A majority of the editors who tested the prototype really liked the new location of the language switcher.
 • A few editors raised concerns around internationalization and the ability to switch languages using one click.
 • A majority of the editors liked the collapsibility of the sidebar, especially for readers
 • There were some concerns around the amount of white space introduced with a collapsible sidebar and fixed-width layout
 • We saw many requests for a dark/night mode for the site

We are currently running the second feedback round on English and Polish Wikipedias. If you haven’t had a chance yet, please let us know your thoughts on the prototype page. Once both feedback rounds are completed, we will be publishing a more in-depth report.

ژانویه ۲۰۲۰: Language Switching Users Tests

In December we did some usability testing to compare the current placement of the Universal Language Selector (in the sidebar) with the proposed location in the article header. We tested a prototype with 21 users in order to determine if people have an easier time switching languages given the new location of the language switcher. The results of the test confirmed our hypothesis — participants in the test group (new location) were able to switch languages more quickly than participants in the control group (old location). Based on these results we plan on continuing to explore moving the language selector to this location as a part of the desktop improvements project.

دسامبر ۲۰۱۹: Prototype testing

Between December 2019 and February 2020, we will be performing tests on a prototype for the first few features of the desktop improvements project. We will be gathering feedback from a variety of test wikis by encouraging editors to participate using a central notice banner. We ran the banners and received feedback from the majority of our test wikis during December 2019. In February 2020, we will continue running the banners on English and Polish Wikipedias. So far, the feedback we have received is mostly positive but we have also identified some areas of our prototype that we will iterate on based on the feedback. We will be publishing the results of the first round of feedback over the next few weeks, and of the second, sometime in February. In the meantime, we encourage you to give us feedback (if you haven't yet) on the prototype page.

اکتبر ۲۰۱۹: Technical Research pt 2

We have published the results of our technical research in preparation for beginning the work on the project. In particular, we have focused on gathering more information on the following:

We reached out to all wikis with a MassMessage, and asked for communities to volunteer to be test wikis for this project.

سپتامبر ۲۰۱۹: Wikimania research report

Wikimania 2019 research PDF summary (in English)

During Wikimania 2019, we interviewed editors with the goal of sharing the plans for our upcoming Desktop improvements project, and collecting valuable feedback on a number of preliminary design ideas. Our research consisted of user interviews, a free-form feedback exercise, and a presentation with breakout groups for more focused discussion. We have published a report and a PDF summary (in English) of the feedback we received. Overall, we received positive feedback on the focus areas selected, as well as the individual prototypes for ideas. However, we were also able to identify areas for improvements.

We will be iterating over this feedback over the next few weeks and plan on developing a prototype that we can test with a wider audience across wikis.

In the slideshow below is a sample of 19 of the ideas we tested. For more context, please read the full report and then give us feedback on the talk page!

سپتامبر ۲۰۱۹: Desktop usage and behavior data analysis

As a part of our research process, we wanted to learn more about the way people currently use the site. In particular, how often they use available functionality such as links in the sidebar, language switching, and search. We have published our results. Overall, usage of sidebar links is low - only about 0.5% of all logged out users and 1.6% of all logged-in desktop users clicked on one of the pages linked in the sidebar. Language switching usage varied, generally based on the size of the wiki, with smaller wikis switching languages more often.

اوت ۲۰۱۹: Research and brainstorming at Wikimania

Slides used in the Wikimania session

Wikimania provided us with the opportunity to speak with experienced members of our communities. Over the five days of the conference we were able to share the plans for the project, and collect valuable feedback on a number of design ideas. Our research consisted of user interviews, a free-form feedback exercise, and a presentation + brainstorming session (you can see the slide-deck we used at the side). We will soon be publishing the summary of the feedback, as well as interview session results.

اوت ۲۰۱۹: Technical Research

To explore different technical possibilities for the project, the team spent a week hacking on different approaches to a single problem - how to enable the sidebar in the desktop experience to be collapsible. We are hoping to use the results from these experiments to determine the technical architecture for the improvements, as well as the skin we would like to build these improvements within. Here is a list of the experiments themselves: