MediaWiki hackeri olma

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page How to become a MediaWiki hacker and the translation is 93% complete.

Bu madde, geliştiricilerin MediaWiki çekirdeği ve MediaWiki uzantılarının geliştirilmesine katkıda bulunmak için gereken temel becerileri öğrenmelerine yardımcı olmak için yazılmıştır. Çoğu durumda MediaWiki ile çalışırken, ne yaptığınızı gerçekten bilmiyorsanız MediaWiki çekirdeğini hack yapmak istemezsiniz.

Wikimedia geliştirmeye başlamak için ana yol mentorluk sunan Wikimedia projelerine katkıda bulunmaktır. Mentorluk yapmadan bir alternatif iyi ilk hatayı düzeltmektir.

MediaWiki'yi zaten tanıdık deneyimli bir geliştiriciyseniz, onun yerine Geliştirici merkezi sayfasını ziyaret edin.

Wikimedia topluluğuna katılmanın diğer yolları için Nasıl katkıda bulunulur sayfasına bakın.

Genel bakış

MediaWiki, Vikipedi'nin, onun kardeş projelerinin ve binlerce vikinin tüm dünyada güç sağlayan bir yazılımdır.

MediaWiki PHP programlama dilinde yazılmış olsa da, toplu iş dosyaları, kabuk betiği, makefile ve Python dahil olmak üzere bazı destekleyici araçlar diğer dillerde yazılmıştır. İstemci JavaScript kitaplığı olarak jQuery kullanır.

MediaWiki, öncelikle LAMP platformu için yazılmıştır [1] ve çoğu işletim sisteminde çalışır. MediaWiki öncelikle MySQL ve MariaDB veritabanı sunucularını kullanır.[2]

Geliştirme açık kaynak tarzında gerçekleşir,[3] gönüllü topluluk geliştiricileri de büyük bir rol oynar, ancak büyük ölçüde çevrimiçi olarak koordine edilir ve Wikimedia Vakfı tarafından desteklenir.

Bu sayfa MediaWiki'ye katkıda bulunmanıza yardımcı olmalıdır. Öğretici değildir; gerekli olanı öğrenmek için gidebileceğiniz çeşitli yerlere işaret ediyor.

Geliştirme ortamınızı kurun

Çoğu proje Git ve Gerrit kullanır. Geliştirici hesabınızı oluşturmak için Gerrit eğitimini uygulayın. Ardından, kodumuzu indirmek, değişiklik yapmak, test etmek ve yamalar göndermek için devam edebilirsiniz. Geliştirme ortamınızı ayarlamanın iki yolu vardır: önceden yapılandırılmış bir sanal makine kurulumu (Docker veya Vagrant) veya el yapılandırma yaklaşımı kullanma.

Docker geliştirme ortamı

 • MediaWiki Docker – MediaWiki'yi Docker kullanarak çalıştırın (Linux, Windows veya macOS ana bilgisayarlarında kullanılabilir). This is the recommended method.

You can also try the experimental mwcli tool which provides basic orchestration functionality for MediaWiki docker containers.

Vagrant ile Sanal Makine

 • Vagrant kurulumu — Bu adımlar MediaWiki sunucusunu bir Linux sanal makinesi içerisindeki tüm gereksinimlerle birlikte yükleyecektir (Linux, Windows veya Mac bilgisayarlarda kullanılabilir).

Vagrant is a powerful tool, but it is more complex and less robust than Docker, and significantly more resource-intensive. It is mainly aimed at developers who need to set up complex, flexible environments, e.g. for testing the interaction of multiple extensions.

El kurulum

MediaWiki özelliklerini geliştirmek için Vikipedi veritabanı dökümlerini indirmek gerekli değildir. Aslında, çoğu durumda, birkaç özel hazırlanmış sınama sayfası bulunan boş boş bir veritabanını kullanmak daha kolaydır. Bununla birlikte, eğer bir nedenle Vikipedi'nin bir kopyasını almak istiyorsan, bir dökümü alabilirsiniz.

İletişim ipuçları ve yönergeler

Bir geliştiricinin MediaWiki uzantısındaki bir sorguyu düzeltirken izleyin; bunlar arasında araştırma, git taahhüdü, gözden geçirilmesi ve birleştirilmesi ve Bugzilla biletinin kapatılması (artık Phabricator ile değiştirildi).

Follow these tips to communicate effectively and get help from community members.

Use Phabricator tasks effectively

When you plan to work on a Phabricator task:

 • No need to ask for permission: You can work on unassigned tasks without asking someone to assign them to you. There is no authority who assigns tasks or who needs to be asked first.
  • If a task already has a recent patch in Gerrit, choose a different task to work on instead.
  • If an existing patch in Gerrit has not been merged and has not seen any changes for a long time, you could improve that existing patch, based on the feedback in Gerrit and in the task.
 • Do your research: When you consider working on a task, do research before you start coding. Look at the code, try to understand what it is supposed to do, read related documentation, and try to find the places where you need to make code changes.
  • In a Phabricator task, use the project tags in the side bar to find the code repository for the task.
  • If you have no idea at all how to fix the bug, consider finding an easier one first.
 • You do not need to announce your plans before you start working on a task, but you should communicate that you are working on the task.
  • When you start work, set yourself as task assignee by clicking Edit Task… in Phabricator, and set your Phabricator username in the Assigned To field. This communicates to others that you are working on it, so they don't duplicate work.
  • When your plans or interests change: If you are no longer working on a task, remove yourself as the assignee of the task. This tells others that they can work on the task, and they won't expect you to still work on it.
 • Follow Phabricator etiquette.
  • In Phabricator tasks, discuss only specific questions about the topic of that task. Don't use Phabricator to ask general questions, like how to set up a development environment or how to fix problems with Gerrit.

Compose good questions

 • Don't ask to ask...just ask!.
 • Be specific and provide context: Instead of simply asking "Can you give me more info?", "Please guide me", or "Please tell me how to start", include the following information in your question:
  • What are you trying to achieve?
  • What have you already tried? Copy and paste your commands and their output (if not too long) instead of paraphrasing in your own words.
  • What have you found out already during your research? Include links to code, documentation, or other resources you already consulted.
 • Use specific titles and subject lines in your communication. "Proposal draft" or "Need help" is not specific.
 • Keep conversations readable: When you reply in Zulip, in Phabricator tasks, or on mailing lists, only quote sections of previous comments that are relevant to your response. If you quote a complete previous comment, it makes threads hard to read.

Follow communication policies and best practices

Before you send or post your question:

Ask in the right place

 • Ask in public: Do not send private messages if your conversation topic is not secret. Private messages don't help others.
 • Ask and discuss in the best place:
  • In Phabricator tasks, discuss only specific questions about the topic of that task.
  • Ask general technical questions, like how to set up a development environment or how to fix problems with Gerrit, in the places listed on İletişim .
  • If you take part in an outreach program, then Zulip is for discussing questions about the outreach programs themselves.

Be patient

After you post your question:

 • Do not ask people for code review in a separate message. People receive Gerrit and Phabricator notifications and will respond when they can.
 • When seeking input and comments, especially during weekends and holidays, you may need to wait until business hours resume. On chat channels like IRC: if nobody answers, try again at a different time; don't just give up!
 • If you don't get an answer even after waiting and being patient, consider if other Communication channels might be a better place to ask your question.

İlave

MediaWiki katkıda bulunanlar Bangalore, Hindistan'da çalışıyor.

PHP

MediaWiki PHP ile yazılmıştır, bu nedenle MediaWiki'nin çekirdeğini kesmek için PHP'ye aşina olmanız gerekir.

PHP öğrenin
 • PHP eğitimi — Birçok farklı dilde mevcuttur. Eğer PHP hakkında hiçbir bilgiye sahip değilseniz, ancak diğer nesne tabanlı programlama dillerinde nasıl program yapacağınızı biliyorsanız, PHP öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.
 • PHP Programming at Wikibooks.
 • PHP at Wikiversity.
PHP kaynakları
Bilmeniz gereken şeyler
 • MediaWiki'deki maintenance/eval.php betiği, MediaWiki nesneleri ve sınıfları yüklenen basit bir PHP yorumlayıcı sağlar.
 • Ayrıca, MediaWiki'deki maintenance/shell.php betiği, PsySH tabanlı maintenance/eval.php yerine geçer, Manual:Shell.php sayfasına bakın.

Veritabanı

Birçok özellik, bir miktar veritabanı manipülasyonu gerektirir, bu nedenle sıklıkla MySQL/MariaDB'yi tanımanız gerekir.

MySQL/MariaDB'yi öğrenin
MySQL/MariaDB kaynakları
Bilmeniz gereken şeyler
 • Kodunuzu MySQL/MariaDB ile test edin.
  • MediaWiki şu anda birincil veritabanı arka uç olarak MySQL ve MariaDB'yi kullanmaktadır. Ayrıca PostgreSQL ve SQLite gibi diğer DBMS'leri de destekler. Bununla birlikte, hemen hemen tüm geliştiriciler MySQL/MariaDB'yi kullanır ve sonuç olarak düzenli olarak kesilen diğer DB'leri test etmezler. Bu nedenle, özellikle başka bir DB için desteği geliştirmeye çalışmadıkça yamaları test ederken MySQL/MariaDB'yi kullanmanız önerilir. İkinci durumda, MySQL/MariaDB'yi kırmamaya özen gösterin (veya içinde korkunç derecede yetersiz olan soruları yazın), çünkü MySQL/ MariaDB herkesin kullandığı şeydir.

JavaScript ve CSS

JavaScript ve CSS, ön uç kodunda her zaman mevcut hale geldi. MediaWiki'de çalışmak için JavaScript, jQuery ve CSS hakkında bilgi sahibi olmak zorunda değilsiniz, ancak ne üzerinde çalışmayı seçtiğinize bağlı olarak yapmanız gerekebilir.

JavaScript ve CSS'yi öğrenin
JavaScript ve CSS kaynakları

MediaWiki

MediaWiki kod tabanı büyük ve bazı bölümleri çirkin; onun tarafından kaplamayın. İlk başladığınızda, yalnızca küçük bir kod bölgesine dokunan özellikler yazmayı veya hataları düzeltmeyi hedefleyin.

MediaWiki ile ilgili temel bilgiler ve okunması gereken bilgiler
MediaWiki kaynakları
 • Manual:Code — Önemli dosyaların bir listesi ve daha ayrıntılı bilgilere bağlantılar.
 • Manual:Hooks — Kanca listesi. Kod tabanının bir kısmının bir şey yaptığını bulmaya çalışıyorsanız, genellikle başlamak için iyi bir yer ilgili kancaları aramaktır.
 • Manual:Coding conventions — MediaWiki topluluğunda genel kodlama sözleşmelerine genel bir bakış.
 • Kod belgelendirmesi (sınıf kaynağı) — Kod ve kod yorumlarını otomatik olarak oluşturulan belgeler.
 • Manual:How to debug — MediaWiki'nin hata ayıklanması için bir kılavuz.
 • Manual:Eval.php — MediaWiki nesneleri ile etkileşim kurmak için bir araç yaşıyor.

MediaWiki uzantıları

MediaWiki uzantıları koduyla çalışmayı seçerseniz, aşağıdaki bağlantılar daha fazla bilgi sağlar.

MediaWiki uzantılarına ilişkin temel bilgiler
MediaWiki uzantıları kaynakları

Ayrıca bakınız

 1. MediaWiki, PHP'yi destekleyen çoğu platformda çalışır, ancak, bazı yardımcı programların veya işletim sistemi özelliklerinin eksikliği, işlevselliklerini veya performanslarını sınırlayabilir. LAMP dışı platformlarda MediaWiki.
 2. MediaWiki MySQL ve MariaDB dışındaki Veritabanı desteği var, PostgreSQL, SQLite dahil.
 3. Geliştiriciler, çeşitli kuruluşlar için gönüllülerin ve ücretli personelin (veya müteahhitlerin) bir karışımıdır. MediaWiki kodunda çalışanların tam listesi için, Geliştiriciler makalesini okuyun.
 4. https://phabricator.wikimedia.org/diffusion/ adresinden kod depolarının kaynak koduna ve revizyonlarına göz atın veya Gerrit kullanarak kaynak kodunu sisteminize indirin.