Help:Zarządzanie plikami

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Managing files and the translation is 83% complete.
PD Uwaga: Jeżeli edytujesz tę stronę, to umieszczając na niej treści wyrażasz nieodwołalną zgodę na udostępnianie Twojego materiału na podstawie wolnej licencji CC0. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj Strony Pomocy w Domenie Publicznej. PD

Jeśli wysyłanie plików jest włączone, istnieje możliwość wysłania niektórych typów plików na strony wiki. Jest to szczególnie przydatne w przypadku plików graficznych, które chcemy dołączyć do naszego artykułu, ale równie dobrze może to być inny dozwolony typ plików. Aby włączyć tę funkcję, musisz skonfigurować przesyłanie plików.

Przesyłanie pliku

  1. Przygotuj plik do wysłania. Upewnij się czy plik jest dokładnie taki jak chcemy.
  2. W bocznym menu, pod "2", kliknij "3".
  3. Kliknij "Przeglądaj" obok "Nazwa pierwotna:”, aby zlokalizować plik na swoim komputerze. (Przycisk "Przeglądaj" może mieć inną nazwę zależnie od Twojej przeglądarki).
  4. Zmień "Nazwa docelowa:" na coś opisowego, jeżeli konieczne.
  5. Wypełnij "Opis", jeżeli konieczne.
  6. Kliknij przycisk "Prześlij plik".

Jeśli jest to duży plik, być może trzeba chwilę poczekać, aby przesyłanie się zakończyło.

Strona opisu pliku

Each file gets its very own “file description page” on the wiki. The page name will be File : followed by the destination filename you provided. You can edit this page to provide more information about the file. For example, many public wiki projects are quite sensitive to copyright issues, and so you should explain on the description page where you got the file from, and what its copyright status is. Any other useful descriptive notes could also be added there.

Wykorzystanie pliku

Po przesłaniu nowego pliku, nie wyświetli sie jeszcze na żadnej stronie -- nawet na stronie, na której klikniesz link "Prześlij plik". Musisz zadecydować, na których stronach wiki ma się pojawić.

Zdjęcia i inne obrazy można osadzać na stronie. Na przykład możesz mieć przesłane zdjęcie osoby i chcesz, aby obraz ten pojawił się obok tekstu na stronie o tej osobie. Po informacje, jak osadzić obraz, zobacz Pomoc:Obrazy .

Niektóre pliki mogą być typu, który nie może zostać osadzony na stronie (na przykład arkusz kalkulacyjny -- zakładając, że wiki pozwala na przesyłanie takich typów plików). Albo plik może być obrazem tak dużym, że jest użyteczny tylko na własnej stronie (na przykład szczegółowa mapa). Możesz też po prostu chcieć odesłać czytelników do miejsca, w którym mogą pobrać lub zastąpić plik. W każdym z tych przypadków nie chcesz osadzać pliku na innej stronie; chcesz tylko, aby strona zawierała link do strony opisu pliku (lub do samego pliku). Po więcej informacji jak odwołać się do pliku, zobacz Help:Linkowanie do plików .

Lista wszystkich plików na wiki

Istnieje szereg stron specjalnych, ułatwiających przeglądanie i zarządzanie plikami, które zostały przesłane. Przejdź do "Strony specjalne" (narzędzia po lewej stronie), tam zobaczysz...

Odwiedź Pomoc:Strony specjalne po szczegóły pozostałych informacji tu dostępnych.

Zobacz też

  • The Attachments extension can be used to attach files to pages.