Help:Extension:GlobalUserPage

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Extension:GlobalUserPage and the translation is 100% complete.

GlobalUserPage uzantısı, aynı kullanıcı sayfasını bir wiki çiftliği birden fazla wikide yeniden kullanmanızı sağlar.

Genel kullanıcı sayfanızı etkinleştirme

Çoğu durumda, hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Yerel bir kullanıcı sayfası istediğinizi göstermiyorsa, aşağıdaki adımlardan bir veya daha fazlasına ihtiyacınız olabilir.

 • Merkez wikide kullanıcı sayfanızı oluşturun. Wikimedia projelerinde, Meta kullanıcı sayfanız küresel kullanıcı sayfanızdır.
 • Özellik varsayılan olarak devre dışı bırakılmışsa ve GlobalPreferences kurulu ise, Special:GlobalPreferences seçeneğine gidin ve "Genel kullanıcı sayfasını kullan" ve "Bu tercihi tüm wikilerde kullan" onay kutularını etkinleştirin.
 • Vikide, artık gösterilmesini istemediğiniz içeriğe sahip bir yerel kullanıcı sayfanız varsa, silinmesini istemeniz gerekir. Ayrıntılar için Help:Silme ve silmeyi geri alma sayfasına bakın veya bu vikinin hizmetli ile iletişime geçin. Yerel kullanıcı sayfasının silinmesinin, kullanıcı sayfasının artık arama sonuçlarında görünmeyeceği anlamına geleceğini unutmayın.

İçeriğin nereden geldiği

Genel kullanıcı sayfanız merkezi wikide oluşturulur ve sonuç yerel wikilerde gösterilir. Merkez wikide gördüğünüz içerik, diğer wikilerde göreceğiniz içeriktir. Bunun anlamı:

 • dönüştürme şablonları, merkezi wiki şablonlarını kullanır (genel kullanıcı sayfanız yerel şablonları kullanmaz);
 • {{Special:PrefixIndex/User:''Adım''/}} gibi özel sayfaların aktarılması, verileri merkezi wikiden ayıracaktır;
 • {{int:}} ayrıştırıcı işlevi merkezi wikiden sistem mesajlarını gösterecektir;
 • sihirli kelimeler gibi {{SERVERNAME}}, merkezi wikideki değeri gösterir.

Vikibağlantılar görecelidir, bu yüzden yerel wikiyi gösterirler.

Wikimedia projelerinde, ortak wiki bağlantıları kullanın.

Küresel kullanıcı sayfanızı devre dışı bırakma

Genel kullanıcı sayfasını devre dışı bırakmak için, merkezi kullanıcı sayfasında varsa uzak wikilerde görüntülenmesini engelleyen __NOGLOBAL__ sihirli kelimesini kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda uzak wikideki bir kullanıcı sayfasına olan bağlantının kırmızı mı yoksa mavi mi olacağını belirler.

Hangi içeriğin görüntülendiğini kontrol etme

Bir şablonu dönüştürmek gibi, hangi içeriğin yalnızca sayfanın bulunduğu merkezi sitede veya genel olarak tüm sitelerde görüntülendiğini denetlemek için ‎<noinclude> ve ‎<includeonly> etiketlerini kullanabilirsiniz.

Merkezi kullanıcı sayfanızı ‎<noinclude> etiketleriyle sayarak, genel kullanıcı sayfalarını "devre dışı bırakabilirsiniz". Sayfa boşsa veya yalnızca __NOINDEX__ gibi görünmez içerikten oluşuyorsa, diğer wikilerde gösterilmez.

Caveatlar

 • Kullanıcı sayfanız, kendi CSS'lerindeki farklılıklar nedeniyle diğer wikilerde aynı görünmeyebilir. Sayfanızı bir RTL wiki üzerinde kontrol edin, örneğin, :ar: veya :he:.
 • {{#time}} gibi özel sayfaların veya ayrıştırıcı işlevlerin eklemeleri, yerel oldukları kadar sık güncellenmez.
 • Merkezi wiki kullanıcı sayfasındaki Help:Page status indicators , örneğin, <indicator name="ICBM"><samp id="coordinates" class="coordinates&nbsp;plainlinks"></samp></indicator> bir ICBM geohack, yerel wikilerde çalışmaz. Çoğu wiki ortam projesinde yalnızca merkezi wikideki kullanıcı sayfasını etkileyen bir sayfa durumu göstergesi almak için <noinclude><indicator name="ICBM"></noinclude><samp id="coordinates" class="coordinates&nbsp;plainlinks" style="float:right"></samp><noinclude></indicator></noinclude> deneyin, yani Meta Viki.
 • Yerel wikilerde içerik olmayan wiki metin dikkate alınmayacaktır. Buna kategoriler, yönlendirmeler ve __NOINDEX__ ve {{DISPLAYTITLE:}} gibi bazı sihirli kelimeler dahildir.
 • Ortak dil bağlantıları <includeonly>[[en:User:Example]]</includeonly> oluşturma girişimleri normal User:Example bağlantıları olarak sonuçlanır.

Ayrıca bakınız