Help:Extension:FlaggedRevs

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Extension:FlaggedRevs and the translation is 79% complete.
Outdated translations are marked like this.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

FlaggedRevs , bir vikinin sayfalarda yapılan değişiklikleri izlemesine ve vikinin okuyucularına görüntülenen içeriği daha dikkatli bir şekilde kontrol etmesine izin veren MediaWiki yazılımının bir uzantısıdır. Sayfalar, belirli "düzenleyiciler" ve "inceleyiciler" tarafından, incelendiklerini ve vikinin gerektirdiği kriterleri karşıladığını belirtmek için işaretlenebilir. Sayfanın sonraki her sürümü, yeni değişiklikleri gözden geçirmek için bu kullanıcılar tarafından "işaretlenebilir". Bir viki, bu tür işaretlerin bir ölçeğini kullanabilir ve yalnızca belirli kullanıcıların her işareti ayarlamasına izin verilir.

Revizyonları işaretleme yeteneği, hangi düzenlemelerin yeni (ve potansiyel olarak istenmeyen) ve hangilerinin yapıcı olarak kabul edildiği çok daha açık olduğundan, bir vikiyi sürdürme sürecini koordine etmeyi kolaylaştırır. Ancak sayfaları, okuyucular tarafından görüntülendiğinde yalnızca belirli bir düzeye işaretlenmiş revizyonların görüneceği şekilde yapılandırmak mümkündür; bu nedenle, ortaya çıkan sürümü yeterince yüksek bir düzeye işaretleyemeyen kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikler, revizyon daha yüksek bir işaret ayarlayabilen başka bir kullanıcı tarafından işaretlenene kadar "taslak" biçiminde kalır.

FlaggedRevs son derece esnektir ve çok çeşitli yapılandırmasında kullanılabilir; neredeyse fark edilmeyecek kadar gizli olabilir veya bir vikinin etkinliğini çok sıkı bir şekilde kontrol etmek için kullanılabilir.

Terminoloji

FlaggedRevs, kullanıcılar ve düzenleme ile ilgili bazı yeni terminoloji sunar. Her terim, dil farklılıklarına veya viki başına özelleştirmeye izin vermek için tamamen özelleştirilebilir olsa da, bazı terminolojiler genellikle evrenseldir.

Varsayılan FlaggedRevs işaret ayarları
Doğruluk
Sighted Onaylanmamış
Sighted Görüldü
Sighted Doğru
Sighted İyi kaynaklandırılmış
Sighted Seçkin
İşaretleyici ayarları
İncelendi Sighted Görüldü Sighted
İşaretler ve işaretleme

FlaggedRevs, vikilerin, o sürümün kalitesini veya diğer özelliklerini belirtmek için bir sayfanın revizyonlarına uygulanabilecek "işaretleri" tanımlamasına olanak tanır. Flags form a hierarchy.

İşaretçiler

İşaretçiler, maddeleri genellikle belirli bir kaliteye sahip olarak tanımlayan daha soyut işaret gruplarıdır. There is only one marker available, "reviewed". Varsayılan olarak, vikinin kullandığı tüm işaret ölçeklerinde herhangi bir düzeye işaretlenmiş herhangi bir düzeltme, "incelenen" işaretçi olarak nitelendirilir. Çoğu viki, kendi özel bayrak ölçeklerini tanımlayacaktır ve bu nedenle bu ayarlar farklılık gösterecektir.

Kararlı ve şu anki sürümleri

FlaggedRevs'in etkinleştirildiği bir sayfa iki 'takma ad' hâlinde mevcuttur: "geçerli sürüm" ve "kararlı sürüm".

Geçerli sürüm

Geçerli sürüm, beklendiği gibi, bu düzenlemelerin yapıcı olup olmadığına bakılmaksızın en son düzenlemeleri içeren en son sürümdür.
Mevcut sürüm aynı zamanda bir sayfanın taslağı olarak da anılır.

Kararlı sürüm

Kararlı sürüm, sayfanın incelenen en son sürümüdür.

URL'ye sırasıyla &stable=0 veya &stable=1 ekleyerek bir sayfanın mevcut veya kararlı sürümlerine her zaman doğrudan bağlantı verebilirsiniz.

Belirli bir sayfada FlaggedRevs

Görüntüleme

Geçerli sürüm (üstte) ve kararlı sürüm (altta) görüntülenirken sayfanın üst kısmında gösterilen bildirim şeritleri.

FlaggedRevs, bir vikinin, kalitesini veya geçerliliğini belirtmek ve bir sayfada varsayılan olarak hangi revizyonların gösterileceğini kontrol etmek için bir sayfanın her revizyonunu bir işaret ile işaretlemesine izin verir. FlaggedRevs'in etkinleştirildiği her sayfaya etkin bir şekilde iki alternatif takma ad verilir; bunlar, yeterince yüksek düzeyde işaretlenmiş en son sürüm olan "kararlı" sürüm ve işaretlenmiş veya işaretlenmemiş en son revizyon olan "geçerli" sürümdür. Okuyucular, adres çubuğundaki URL'ye &stable= ekleyerek, geçerli sürüm için &stable=0 ayarlayarak ve &stable=1 kararlı sürümü olarak ayarlayarak sayfanın herhangi bir sürümüne erişebilir. Her takma ad üzerinde bir açıklama ve diğer sürüme bir bağlantı bulunur.

Viki geliştiricileri, varsayılan olarak kullanıcılara ve okuyuculara hangi takma adın görüntüleneceğini ve hangi işaretlerin bir sürümün 'kararlı' olarak kabul edilmesine izin verdiğini kontrol edebilir. Kayıtlı kullanıcılar, Kullanıcı Tercihlerinde varsayılan olarak hangi takma adı göreceklerini özelleştirebilir. Düzenleyiciler ayrıca, "değiştir" sekmesi aracılığıyla hangi takma adı görüntüledikleri konusunda bilgilendirilir ve bunun yerine (varsayılan olarak) "taslağı düzenle" görüntülenir.

Düzenleme

"Geçerli" ve "kararlı" sürümleri arasındaki fark

FlaggedRevs, kullanıcının bir sayfayı düzenleme yeteneğini etkilemez; yalnızca ortaya çıkan sürümün viki tarafından işlenme şekli. Bir kullanıcı bir sayfayı düzenlediğinde, düzenleme penceresinin içeriği revizyon çatallarının birikmesini önlemek için "geçerli" sürüm için "her zaman" viki biçimlendirmesidir. Son kararlı sürümden bu yana yapılan gözden geçirilmemiş değişiklikler olduğunda, değişiklikleri vurgulamak için düzenleme penceresinin üzerinde bir fark sağlanır. Düzenlenmekte olan metin, kullanıcının "değiştir" bağlantısını tıklamadan önce görüntülediği sayfayla aynı olmayabileceğinden (kullanıcı kararlı sürümü görüntülüyorsa) bu önemlidir; ve herhangi bir değişikliğin derhal gözden geçirilmesine ve değiştirilmesine veya gerekirse geri alınmasına izin verir.

Değişiklikleri görünmeyecek olan kullanıcılar için uyarı mesajı

Kullanıcı varsayılan takma addaki değişikliklerini göremezse, ek bir uyarı mesajı görüntülenir, varsayılan olarak "bu sayfada yapılan düzenlemeler, yetkili bir kullanıcı bunları inceledikten sonra kararlı sürüme dahil edilecektir". Bunun dışında düzenleme işlemi FlaggedRevs tarafından değiştirilmez; düzenlemeler yapılır, önizlenir ve normal şekilde kaydedilir.

Düzenlemeleri inceleyebilen kullanıcıların, düzenleme sırasında ve sonrasında bunu yapmaları önerilir. "Bu bir küçük değişiklik" ve "Bu sayfayı izle" onay kutularının yanında, bu düzenlemeden kaynaklanan sürümü hemen gözden geçirmek için bir seçenek vardır, ancak bu seçenek varsayılan olarak işaretli değildir. Bir gözden geçiren bir düzenleme yaptığında, normal olarak maddeye geri döner, ancak değişiklikleri hemen gözden geçirme seçeneğiyle birlikte, son kararlı sürümden bu yana, kendilerininkiler de dahil olmak üzere tüm değişikliklerin bir farkıyla sunulur.

İnceleme

İnceleme çubuğu, sürümleri gözden geçirmenin birincil yöntemidir

Sürümleri gözden geçirmek, FlaggedRevs tarafından sunulan birincil yeni etkinliktir. Düzenleme ekranındaki "bu düzenlemeyi gözden geçir" onay kutusu dışında, sürümleri gözden geçirmenin tüm yöntemleri aynı arayüzü kullanır. Taslak sayfasının alt kısmında, bir dizi radyo düğmesi veya onay kutusu, gözden geçirenin revizyona hangi bayrakların uygulanacağını seçmesine olanak tanır ve inceleme günlüğünde görünecek bir yorum sağlama seçeneği vardır.

Kullanıcılar, daha önce başkaları tarafından incelenmiş sürümler de dahil olmak üzere herhangi bir sürümü inceleyebilir. Bu durumda, en yeni inceleme önceki incelemeleri geçersiz kılar: yeni gözden geçiren, sürümü önceki gözden geçirenden daha yüksek bir düzeyde işaretlerse, normal bir "onayla" incelemesi olarak kabul edilirken, sürümü aynı sürüme işaretleyerek başka bir gözden geçirenin değerlendirmesini "onaylar". Daha önce gözden geçirilmiş bir sürümü 'değerlendirilmemiş' olarak işaretleyerek, gözden geçirenler bir revizyonu etkin bir şekilde 'işaretini kaldırabilir'; bu "kullanımdan kaldırmalar" inceleme günlüğünde ayrı bir akışta görülebilir.

Vikide FlaggedRevs

İncelenmemiş sürümleri bulmak

FlaggedRevs, uygun düzenleyicileri sürümleri hızlı ve verimli bir şekilde incelemeye teşvik etmek için tasarlanmıştır ve bu nedenle, sürümleri kendileri işaretleyemeyen düzenleyicilerin değişiklikleri gözden geçirmeleri için en yaygın konumlarda bağlantılar sağlanır. İncelenmemiş bir sürümle sonuçlanan düzenlemeler, izleme listesi ve Son Değişiklikler beslemesinde, değişiklikleri gözden geçirmek için bir bağlantı ile ! ünlem işaretiyle işaretlenir. İncelenmemiş düzenlemeleri olan bir sayfayı görüntülerken, son kararlı sürümden bu yana yapılan düzenleme sayısını, kararlı sürümün yaşını ve değişiklikleri gözden geçirmek için bir bağlantı belirtmek için bir başlık da eklenir.

{{$1|[[Special:PendingChanges]]|Special:PendingChanges}}, kararlı sürümde incelenmemiş düzenlemelerin yapıldığı sayfaları görüntüler

FlaggedRevs uzantısı ayrıca incelenmiş ve incelenmemiş sayfaları bulmak ve yönetmek için kullanılabilecek bir dizi yeni özel sayfa oluşturur:

 • Special:PendingChanges (bazı vikilerde Special:OldReviewedPages denilir) - kararlı sürümden bekleyen değişiklikleri olan sayfalar.
 • Special:UnreviewedPages - incelenmiş kararlı sürümü olmayan sayfalar.

Special:UnreviewedPages ayrıca, her bir sayfayı izleme listelerinde bulunduran kullanıcı sayısını da içerir, böylece 'beklenen' maddeler belirlenebilir ve izlenebilir; Bu biraz hassas bilgi nedeniyle, Special:UnreviewedPages sayfasına erişim genellikle sürümleri inceleme yeteneğine sahip kullanıcılarla sınırlıdır. Special:OldReviewedPages is sorted by the time since the last revision was flagged, oldest first.

Special:Contributions

Screenshot of Special:Contributions at a Flagged revs wiki. The "Katkıları ara" dialog can be used to see all pending edits saved by a particular user.

Special:Contributions can be used to see pending edits by a particular user.

This feature is not yet available on wikis with Flagged revisions configured in the protection mode.

Genel gözetim

Bu sayfalara ek olarak, diğer birkaç rapor, inceleme süreci üzerinde genel bir gözetim sağlar. Special:ConfiguredPages, vikinin FlaggedRevs ayarlarına bağlı olarak, okuyuculara her zaman varsayılan olarak "kararlı" takma adı göstermek veya okuyuculara her zaman varsayılan olarak "geçerli" takma adını göstermek için hizmetliler tarafından varsayılan görüntüleme ayarlarının geçersiz kılındığı sayfaların bir listesidir. Special:ConfiguredPages is a list of pages where the default display settings have been overridden by administrators to either always show readers the "stable" alias by default or always show readers the "current" alias by default, depending on the wiki's FlaggedRevs settings.

Son olarak, Special:ValidationStatistics, her içerik ad alanının ne kadar kapsamlı bir şekilde gözden geçirildiğinin bir özetini ve gözden geçirme süreciyle ilgili diğer yararlı verileri sağlar.

Otomatik promosyon

Vikiler, FlaggedRevs'i, editörlere belirli etkinlik eşiklerini karşıladıklarında sürümleri gözden geçirme yeteneği vermek için otomatik olarak yapılandırabilir.

Vikilerin, kullanıcının yapıcı bir editör olduğundan olabildiğince emin olmak için, onları terfi etmek için çok uzun süre beklemeden, otomatik tanıtım özelliğini (eğer varsa) en iyi nasıl yapılandıracaklarını dikkatli bir şekilde değerlendirmeleri gerekir. Eşikler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi özellik üzerinde ayarlanabilir:

 • Kullanıcının hesabı kaç yaşında (kaydolmalarından bu yana geçen gün sayısı)
 • Toplam düzenleme sayısı
  • Bu düzenlemelerin belirli bir zaman diliminde tutarlı bir şekilde yapılması gerekebilir, örneğin 20 günlük bir süreye yayılan 20 düzenleme geçerli olabilir, ancak tek seferde 20 düzenleme geçerli olmaz
  • Son X güne ait düzenlemeler sayımdan çıkarılabilir (hizmetlilere bunlara bakmaları için zaman tanır)
  • Bu düzenlemelerin belirli bir kısmının "içerik" ad alanlarında olması da gerekebilir.
 • Kullanıcının düzenlediği ayrı içerik sayfalarının sayısı
 • Kullanıcının yaptığı ve düzenleme özeti içeren düzenleme sayısı
 • Kullanıcının $2 olup olmadığı ve ne kadar önemli olduğu (bytecount)
 • Kullanıcının engellenip engellenmediği
 • Kullanıcının sahip olduğu geri alınan düzenlemelerin sayısı (kendi kendine geri almalar dahil değildir)
 • Kullanıcının kaç kez düzenleme özeti yaptığı (otomatik olanlar dahil)

Otomatik terfi mekanizması, kriterlere uymayan bir kullanıcıyı terfi ettirmek veya inceleme yeteneğini kötüye kullanan bir kullanıcının rütbesini düşürmek için hizmetliler tarafından geçersiz kılınabilir.

Hizmetlilerin yetenekleri

Special:Stabilization, hizmetlilerin tek tek sayfaların görüntüsünü kontrol etmesine olanak tanır

Bir vikinin geliştiricileri, varsayılan olarak her kullanıcı grubuna takma adın sunulduğu varsayılan ayarları tanımlayabilirken, bu ayarlar bireysel kullanıcılar ve ayrı sayfalar için özelleştirilebilir. Her kayıtlı kullanıcı, bir makaleyi görüntülerken varsayılan olarak "geçerli" veya "kararlı" takma adı görmek isteyip istemediğini tercihlerde ayarlayabilir. Each registered user can set in their preferences whether they wish to see the "current" or "stable" alias by default when viewing an article.

Vikideki bazı gruplar, genellikle yöneticiler, kayıtlı olmayan kullanıcılar için varsayılan ekranı geçersiz kılmak için Special:Stabilization özel sayfasını kullanma yeteneğine sahiptir. Hizmetliler, varsayılan olarak kararlı sürümü görüntülemek için bir sayfa ayarlayabilir ve ayrıca hangi işaretçinin tercih edildiğini seçerek kararlı sürümün nasıl seçildiğini kontrol edebilir. Administrators can set a page to display the stable version by default, and can also control how the stable version is selected, choosing which marker is preferred.

Hizmetliler ayrıca kullanıcılara düzenlemeleri inceleme olanağı verme ve kötüye kullanım durumunda Special:UserRights arayüzünü kullanarak bu izni iptal etme olanağına da sahiptir. Bu açık atama, otomatik terfi özelliği tarafından kullanıcıya otomatik olarak verilen tüm izinleri geçersiz kılar. Bir hizmetli bir kullanıcının inceleme izinlerini açıkça iptal ettiyse, otomatik terfi özelliği onlara geri vermez ve bunun tersi de geçerlidir. This explicit assignment overrides any permissions automatically given to the user by the autopromote feature – if an administrator has explicitly revoked a user's reviewing permissions, the autopromote feature will not grant them back, and vice versa.

Mevcut renkler

Antik Beyaz İncelenmemiş
Altın Beklenen inceleme
Alice Mavi İncelendi ve kontrol edildi
Beyaz Kararlı bir revizyon bulunamadı