Help:Extension:FlaggedRevs/tr

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:Extension:FlaggedRevs and the translation is 45% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎norsk bokmål • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский • ‎עברית • ‎中文 • ‎日本語

FlaggedRevs ,sayfalara yapılan değişiklikleri izleyebilmeyi ve kullanıldığı vikide bulunan okuyuculara gösterilen içeriğin daha dikkatlice kontrol edilmesini sağlayan bir MediaWiki eklentisidir. Sayfalar belirli "gözden geçiriciler" ve " editörler" tarafından derecelendirilir böylece sayfanın gözden geçirilip o vikinin kriterlerine uygun olduğu belirtilmiş olur. Sayfadaki takip eden sürümleri de yeni değişiklikleri gözden geçirmek için aynı kullanıcılar "derecelendirebilirler". A wiki can use a scale of such flags, with only certain users allowed to set each flag.

Revizyonları derecelendirebilme viki yönetimini kolaylaştırır; çünkü bu eklentiyle hangi değişikliklerin yeni (ve potansiyel olarak sakıncalı) olduğu, hangi değişikliklerin yapıcı olduğu daha açık olur. Sayfa okuyucular tarafından görüntülendiğinde sadece belirli bir seviye veya daha üstü olarak derecelendirilmiş revizyonların görünür olması ayarlanabilir; bu yüzden sayfayı, sayfanın o anki sürümünün seviyesinden daha yüksek bir dereceyi seçemeyen kullanıcıların değişiklikleri daha yüksek bir dereceyi seçebilen bir kullanıcı tarafından derecelendirilmediği sürece "taslak" olarak kalır.

FlaggedRevs oldukça esnetilebilirdir ve birçok farklı yapılandırmayla kullanılması mümkündür; fark edilmemesi imkansız olacak şekilde sıkı tutabilirsiniz, veya bu eklentiyi site etkinliğini çok gevşek bir şekilde denetleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Terminoloji

FlaggedRevs kullanıcılar ve düzenleme ile ilgili bazı yeni terimler içerir. Her terim dil farklılıklarına göre değişebilir ayrıca her viki kendisine göre özelleştirebilir, ancak bazı terimler genel olarak evrenseldir.

Default FlaggedRevs flag settings
Accuracy Depth Readability
Sighted Unapproved Sighted Unapproved Sighted Unapproved
Sighted Görüldü Sighted Temel Sighted Kabul edilebilir
Sighted Doğru Sighted Orta Sighted İyi
Sighted İyi kaynaklandırılmış Sighted Yüksek Sighted Kısa ve öz
Sighted Seçkin Sighted Seçkin Sighted Seçkin
Marker settings
Reviewed Sighted Görüldü Sighted Temel Sighted Kabul edilebilir
Quality Sighted Görüldü Sighted Temel Sighted İyi
Pristine Sighted Seçkin Sighted Seçkin Sighted Seçkin
Dereceler ve derecelendirme

FlaggedRevs eklentisi, sayfaların revizyonlarını kalite veya belirlenen diğer nitelikler açısından değerlendirmek için bazı "dereceler" sunmaktadır. Farklı ölçekler derecelere bölünmüştür; bazı vikiler sadece bir tek ölçek kullanırken, diğerleri bir sayfanın farklı özniteliklerini belirten farklı ölçekler kullanmaktadır. Örneğin, FlaggedRevs eklentisinin varsayılan yapılandırmasında üç ölçek mevcuttur, "Doğruluk", "Derinlik" ve "Okunabilirlik" ve her bir ölçekte de dört adet derece vardır.

Etiketler

Etiketler, seviye işaretlerinin daha kuramsal grupları ve sayfaları belirli bir kalite düzeyine yerleştirir. Üç adet etiket mevcuttur. Bunlar "gözden geçirilmiş", "kaliteli" ve "bozulmamış"tır. Varsayılan olarak, viki üzerinde kullanılan tüm ölçeklere göre derecelendirilmiş bütün revizyonlar "gözden geçirilmiş" etiketine sahip olur. "Kaliteli" etiketinin varsayılan şartları, doğruluk ve derinlik ölçeğinde seviye-1, okunaklılık ölçeğinde seviye-2'dir. "Bozulmamış" etiketinin şartı ise tüm ölçeklere göre en yüksek derecelendirmenin yapılmış olmasıdır. Çoğu viki kendi özel seviye ölçeklerini kullanıyor bu yüzden bu ayarlar değişecektir.

Kararlı ve şu anki revizyonlar

FlaggedRevs eklentisinin etkin olduğu bir sayfa iki 'şekilde' bulunur, biri "kararlı sürüm" diğeri de "şu anki sürüm"dür.

Current version

The current version is, as expected, the most recent version including the most recent edits, whether or not those edits were constructive.
The current version is also referred to as the draft of a page.

Stable version

The stable version is the most recent version of the page that has been reviewed

Ayrıca yöneticiler sayfanın hangi şeklinin okuyucuya gösterileceğini de ayarlayabilirler. Ayrıca url satırına ayrı ayrı &stable=0 yazısını ekleyerek sayfanın şu anki sürümüne &stable=1 yazısını ekleyerek kararlı sürümüne erişebilirsiniz.

Belirli bir sayfada FlaggedRevs

Görüntüleme

Şu anki sürümü (üstte) ve kararlı sürümü (altta) görüntülerken çıkan bilgilendirmeler.

FlaggedRevs kullanıldığı vikilerde bir sayfanın kalitesini ve geçerliliğini belirtmek ve hangi revizyonların varsayılan olarak gösterileceğini kontrol etmek için o sayfanın her revizyonunun derecelendirilebilmesine olanak tanır. FlaggedRevs eklentisinin etkin olduğu her sayfa için iki alternatif görüntüleme seçeneği vardır; bunlardan biri, yeterince yüksek derecelendirmeye sahip en son sürüm, yani "kararlı" sürüm, diğeri de derecelendirilmiş olsa da olmasa da en son sürüm, yani "şu anki sürüm". Okuyucular sayfanın her sürümüne adres satırındaki URL'ye &stable= ekleyip, şu anki sürüm için &stable=0, kararlı sürüm için &stable=1 olarak ayarlayarak ulaşabilirler. Her görüntüleme şeklinde açıklama ve diğer sürüme bir bağlantı vardır.

Viki geliştiricileri okuyuculara ve kullanıcılara hangi sürümün varsayılan olarak gösterileceğini ve bir revizyonun 'kararlı' olabilmesi için gereken en düşük derecelendirmenin ne olacağını belirleyebilirler. Kayıtlı kullanıcılar, Kullanıcı Seçeneklerinden hangi sürümü varsayılan olarak göreceklerini belirleyebilirler. Editors are also made aware of which alias they are viewing by the "düzenle" tab, which instead displays (by default) "edit draft".

Düzenleme

"şu anki" ve "kararlı" sürümler arasındaki yazı farkı

FlaggedRevs kullanıcıların sayfada değişiklik yapabilmesini etkilemez; sadece görüntülenen sürüm viki tarafından belirlenir. Bir kullanıcı bir sayfayı değiştirdiğinde, düzenleme penceresinin içeriği sayfanın o anki sürümüne ait olan metindir, böylelikle revizyonların birbirinden ayrılarak birikmesi önlenir. En son kararlı sürümden sonra yapılmış ama kontrol edilmemiş değişiklikler varsa, farklılıkları göstermek için düzenleme penceresinin üstünde iki sürüm karşılaştırılır. Bu önemlidir çünkü kullanıcının düzenlediği sayfa "düzenle" bağlantısına tıklamadan önce gördüğü sayfayla aynı olmayabilir (eğer viki üzerinde okuyuculara en son kararlı sürümün gösterilmesi ayarlandıysa); bu sayede tüm değişikliklerin gözden geçirilmesini, düzenlenmesini veya gerekiyorsa geri alınmasını sağlar.

Değişikliklikleri görüneyecek olan kullanıcılara gösterilen uyarı mesajı

If the user will not be able to see their changes in the default alias, an additional warning message is displayed, by default "edits to this page will be incorporated into the stable version once an authorized user reviews them". Other than this the editing process is unchanged by FlaggedRevs; edits are made, previewed and saved in the normal manner.

Değişiklikleri gözden geçirme yetkisine sahip kullanıcılar değişiklik yaparken ve değişik yaptıktan sonra karşılacakları şu şekildedir: "Bu bir küçük değişiklik" ve "Bu sayfayı izle" onay kutucuklarının yanında, yapılan değişikliğin hemen gözden geçirilmesini sağlayan bir seçenek mevcut ama varsayılan olarak seçili değildir. Bir gözden geçirici değişiklik yapıp kaydettiğinde, normal bir şekilde sayfaya yönlendirilir; ancak aynı zamanda kendi yaptıkları da dahil olmak üzere en son kararlı sürümün üzerine yapılan tüm değişiklikler ve bu değişikliklerin anında gözden geçirilmesini sağlayan bir seçenek görüntülenir.

Gözden geçirme

Gözden geçirme çubuğu sürüm gözden geçirmek için birincil yoldur

Sürüm gözden geçirmesi, FlaggedRevs'in sunduğu birincil yeni etkinliktir. Değişiklik ekranındaki "bu değişikliği gözden geçir" seçeneği hariç olmak üzere, tüm gözden geçirme yöntemleri aynı arayüzü kullanır. Taslak sayfaların sonunda, gözden geçiricilerin mevcut revizyonu derecelendirme seçenekleri ve gözden geçirme günlüğünde görünmesi için yorum kutucuğu bulunur.

Kullanıcılar, başkaları tarafından daha önce gözden geçirmiş olanlar da dahil tüm sürümleri gözden geçirebilir. Bu bağlamda, en son yapılan gözden geçirme daha önce yapılanların üstüne yazılır: eğer en son gözden geçirmede daha önceki yapılandan daha yüksek bir derecelendirme yapılıyorsa, bu "onay" gözden geçirmesi olarak algılanır. Ancak eğer önceki gözden geçirenle aynı seviyelerde derecelendirme yapılmışsa bu da "yeniden gözden geçirme" olarak algılanır. Daha önceden gözden geçirilmiş olan bir sürümü 'değerlendirilmemiş' olarak derecelendirerek, gözden geçiriciler kolaylıkla bir revizyonun derecelendirmesini kaldırabilir; bu "yıpratma" işlemi gözden geçirme günlüğünde ayrı olarak görülebilir.

Viki genelinde FlaggedRevs

Gözden geçirilmemiş sürümleri bulmak

FlaggedRevs is designed to encourage eligible editors to review versions quickly and efficiently, and so links are provided in most common locations to review changes by editors who cannot flag the versions themselves. Edits that have resulted in an unreviewed version are marked with an exclamation mark ! in the watchlist and the RecentChanges feed, with a link to review the changes. When viewing a page that has unreviewed edits, a banner is also added to indicate the number of edits since the last stable version, the age of the stable version, and a link to review the changes.

Special:PendingChanges displays pages where unreviewed edits have been made to the stable version

The FlaggedRevs extension also creates a number of new special pages that can be used to find and manage reviewed and unreviewed pages:

 • Special:ReviewedPages - pages which have a stable version
 • Special:PendingChanges (called Special:OldReviewedPages on some wikis) - pages that have pending changes from the stable version.
 • Special:ProblemChanges - pages that have pending changes from the stable version that also have recent changes tags.
 • Special:UnreviewedPages - pages that have no reviewed stable version.

The latter two pages also include the number of users who have each page on their watchlist, so that 'backwater' articles can be identified and monitored; because of this slightly sensitive information, access to Special:UnreviewedPages pages is usually restricted to users who have the ability to review versions. Special:OldReviewedPages is sorted by the time since the last revision was flagged, oldest first.

General oversight

In addition to these pages, several other reports give general oversight over the reviewing process. Special:ConfiguredPages is a list of pages where the default display settings have been overridden by administrators to either always show readers the "stable" alias by default or always show readers the "current" alias by default, depending on the wiki's FlaggedRevs settings.

Special:QualityOversight provides an aggregated log of all reviews made on the wiki. These events are also added in a new 'stream' to the main log at Special:Log, at Special:Log/review. However, the report at Special:QualityOversight can be filtered by marker type, namespace, whether the action was to review, unreview or re-review the revision, and whether the review was automatic or manual.

Finally, Special:ValidationStatistics provides a summary of how thoroughly each content namespace has been reviewed, and other useful data about the reviewing process.

Autopromotion

Wikis can configure FlaggedRevs to automatically grant editors the ability to review versions when they meet certain thresholds of activity.

Wikis need to judge carefully how best to configure the autopromotion feature (if at all) to be as confident as possible that the user is a constructive editor, without making them wait too long to be promoted. Thresholds can be set on a number of attributes, including:

 • How old the user's account is (number of days since they registered)
 • Their total editcount
  • It can be required that these edits have been made consistently over a time period, eg 20 edits spread over a period of 20 days would qualify, but 20 edits all at once would not
  • Edits from the last X days can be excluded from the count (giving admins time to look at them)
  • A certain number of these edits can also be required to be in "content" namespaces
 • The number of separate content pages the user has edited
 • The number of edits the user has made that include an edit summary
 • Whether the user has a Kullanıcı sayfası , and how substantial it is (bytecount)
 • Whether the user has ever been blocked
 • The number of reverted edits the user has (not counting self-reverts)
 • How many times the user made an edit summary (including automatic ones)

The autopromotion mechanism can be overridden by administrators, either to promote a user who does not meet the criteria, or to demote a user who has abused the reviewing ability.

Administrators' abilities

Special:Stabilization allows administrators to control the display of individual pages

While a wiki's developers can define default settings for which alias is presented to each user group by default, these settings can be customized by individual users and for individual pages. Each registered user can set in their preferences whether they wish to see the "current" or "stable" alias by default when viewing an article.

Some group on the wiki, usually administrators, have the ability to use the special page Special:Stabilization to override the default display for unregistered users. Administrators can set a page to display the stable version by default, and can also control how the stable version is selected, choosing which marker is preferred.

Administrators also have the ability to grant users the ability to review edits, and to revoke that permission in case of abuse, by using the Special:UserRights interface. This explicit assignment overrides any permissions automatically given to the user by the autopromote feature – if an administrator has explicitly revoked a user's reviewing permissions, the autopromote feature will not grant them back, and vice versa.

Current colors

Antique White Not reviewed
Gold Pending review
Alice Blue Reviewed and checked
Light green Reviewed and approved
Lamb's wool Reviewed and found to be of "pristine" quality
White No stable revision found