Zkušenosti nových wikipedistů

From MediaWiki.org
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page New Editor Experiences and the translation is 98% complete.

Other languages:
čeština • ‎English • ‎français • ‎日本語 • ‎한국어 • ‎中文
Závěrečná zpráva o našem výzkumu v Jižní Koreji a České republice

Zkušenosti nových wikipedistů je projekt Nadace Wikimedia, který si klade za cíl experimentovat se způsoby, jak zaujmout a udržet si co nejvíce nových wikipedistů na středně velkých Wikipediích.

Typy nových wikipedistů dle našeho výzkumu

Abychom to mohli udělat, je nezbytně nutné vědět více o jejich zkušenostech a o zkušenostech zavedených wikipedistů, kteří s nimi pracují. Začali jsme s uspořádáním výzkumu v České republice a Jižní Korei, což zahrnovalo vyzpovídání 64 wikipedistů z korejské a české Wikipedie.

V srpnu 2017 jsme zveřejnili výsledky našeho výzkumu a momentálně jsme v druhé fázi našeho projektu, kdy pořádáme množství diskusí a workshopů se zaměstnanci WMF a s členy korejské a české komunity. Tyto workshopy si kladou za cíl do hloubky prodiskutovat výsledky výzkumu a jak mohou být použity v praxi.

Pokud máte otázky anebo komentáře, případně byste s námi rádi spolupracovali, budeme jen rádi! Můžete použít zdejší diskusní stránku anebo přímo kontaktovat Neila Patela Quinna a Abbey Ripstru.

Metody výzkumu

Hlavní článek: m:Research:New editor expierences, 2017

Náš výzkum se odehrál od května do července 2017 za podpory firmy Reboot. Uspořádali jsme několik osobních rozhovorů s novými wikipedisty stejně jako se zkušenými wikipedisty.

Náš výzkum se zabýval korejskou (byli jsme v Jižní Korei mezi 17 a 30 květnem a udělali jsme tam 30 rozhovorů) a českou (v České republice jsme byli mezi 13. a 27. červencem a udělali jsme tam 34 rozhovorů). Detaily o tom, jak byly typy těchto wikipedistů vybírány se nacházejí v této sekci.

Pro více detailů o našich výzkumných metodách vizte náš výzkumný plán připravený v dubnu.

Poznatky

Z našeho výzkumu vyplývají následující klíčové poznatky; pro více detailů vizte kompletní zprávu.

 1. Lidé upravují Wikipedii z různých důvodů, z nichž většina slouží účelům mimo editaci Wikipedie.
 2. Význam Wikipedie je při získávání nových wikipedistů její největší silou i slabinou.
 3. Inspirující, důvěryhodní a dobře propojení doporučovatelé jsou kritickým přínosem při získávání nových editorů.
 4. Coby čtenáři považují mnozí wikipedisté korejskou či českou Wikipedii za omezenou a proto si doplňují jí poskytované informace ze srozumitelnějích či složitějších zdrojů. To pak způsobuje, že jako wikipedisté jsou méně ochotni přispívat na korejskou/českou Wikipedii, protože rozdíly v obsahu, které je třeba vyplnit, jsou příliš velké. Toto vnímání vytváří začarovaný kruh, který brání tomu, aby středně velké Wikipedie dosáhly kritického množství obsahu.
 5. Složitost tvorby Wikipedie a struktury komunity, která je za ní, ztěžuje rozvoj čtenářů v nové wikipedisty a nových wikipedistů ve zkušené wikipedisty
 6. Aby mohli lidé upravovat Wikipedii, musí si být jisti svými znalostmi.
 7. Úspěšní wikipedisté mají tendenci budovat své "editační dovednosti" prostřednictvím postupného učení v bezpečných prostorech s nižšími nároky
 8. Největší výzvy nových wikipedistů nejsou technologické, ale koncepční. Zápasí se zvládnutím pravidel Wikipedie a psaní obsahu tak, jak to Wikipedie vyžaduje.
 9. Procesy úprav a mechanismy, které je podporují (např. komunikace s dalšími editory, stránky nápovědy) nejsou intuitivní a nelze je ani odpozorovat, což novým wikipedistům komplikuje učení a rozvoj.
 10. Noví wikipedisté hledají pomoc mimo Wikipedii, protože preferují cílenou a někdy i osobní podporu.
 11. Způsob, jakým je poskytována zpětná vazba, je rozhodující pro to, zda povzbudí nové wikipedisty na jejich cestě Wikipedií nebo je sráží a odradí od dalších příspěvků.

Prioritní poznatky

Na základě výsledků výzkumu a konzultacích se členy české a korejské komunity vybral tým následující dva prioritní poznatky jako hlavní poznatky, na které se zaměří.

Podobně tým vybral následující postup jako nejslibnější způsob, jak reagovat na výše zmíněné prioritní poznatky.

 • Kontextová nápověda: automaticky nabízí uživatelům malé úryvky z nápovědy, které jsou relevantní k aktivitě, kterou momentálně dělají.
 • Lidská pomoc a mentorování: jeden student na jednoho mentora z řad zkušených wikipedistů, ať už online anebo osobně.
 • Task recommendations: recommendations for specific tasks (including micro-contributions) new editors can do based on their interests, abilities, or recent contributions.
A diagram showing the relationship of our goal, strategic focuses, and tactics.

Tým

Tým uvnitř Nadace Wikimedia, který má za tento projekt zodpovědnost, se skládá z následujících lidí:

 • Abbey Ripstra, hlavní výzkumník
 • Neil Patel Quinn, produktový analysta
 • Melody Kramer, manažer vztahů se čtenáři
 • Juliet Barbara, ředitel komunikačního oddělení
 • Sati Houston, stratég dopadu grantů
 • Toby Negrin, manažer produktové divize
 • Benoît Evellin (primární) & Nick Wilson, komunitní ambasador

Výzkum byl uspořádán následujícím týmem, spolu s Neilem a Abbey z WMF.

 • Panthea Lee, Reboot
 • Lauren Gardener, Reboot
 • Soohyun Pae, výzkumník z Jižní Koreje
 • Hyun Ju Lee, výzkumník z Jižní Koreje
 • Catherine Park, výzkumník z Jižní Koreje
 • Václav Zouzalík, výzkumník z České republiky
 • Ivana Lukeš Rybanská, výzkumník z České republiky
 • Lucia Cizmaziova, výzkumník z České republiky

Vývoj

Několik týmů uvnitř WMF a členů komunit bude spolupracovat na sérii workshopů naplánovaných mezi zářím a listopadem 2017, kde budou prozkoumávat problémy a navrhovat jejich řešení.

Tým Contributors plánuje založit na tomto výzkumu úpravy projektů, a to již v tomto finančním roce, jako součást jejich ročního plánu. Vyvinuté nástroje mohou být zaměřeny jak přímo na nové wikipedisty, tak na již zavedené wikipedisty, kteří s nováčky komunikují, anebo na obě zmíněné skupiny.

Související stránky