Help:Düzenleme incelemesi için yeni filtreler/Sözlük

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:New filters for edit review/Glossary and the translation is 100% complete.

Aşağıdaki terimler İnceleme İyileştirmeleri Düzenleme projesi (ERI) ile ilgilidir. Eğik olan terimler sözlüğün girdileridir.

ERI bileşenleri ve özel terimler

İnceleme Geliştirmeleri Düzenlemesi
ERI olarak bilinir
İnceleme İyileştirmelerini Düzenleme (ERI), mevcut düzenleme-inceleme süreçlerinin yeni editörler üzerindeki olumsuz etkilerini iyileştirirken aynı zamanda azaltmayı amaçlayan bir İşbirliği Ekibi projesidir.
Düzenleme incelemesi için yeni filtreler
Filtreler için Özel:Son Değişiklikler olarak da bilinir.
İnceleme İyileştirmeleri Düzenleme projesinin ilk ürün yayımlarından biri, genel olarak gözden geçirenlerin çabalarını daha iyi hedeflemelerine ve daha verimli olmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış Son Değişiklikler özel sayfasında yapılan bir iyileştirmeler paketidir. İyileştirmeler ayrıca özellikle yeni katkıda bulunanlara fayda sağlama potansiyeline sahiptir.
ReviewStream
ReviewStream, çeşitli düzenleme-inceleme araçları tarafından kullanılmak üzere tasarlanmış, makine tarafından okunabilir bir beslemedir. RCStream gibi, MediaWiki vikilerinden son değişiklikleri yayımlayacak. ReviewStream, şu anda RCStream'de bulunan bilgilere düzenleme-inceleme sürecini iyileştirmek için tasarlanmış ek veriler ekler.
Filtre arama çubuğu
Son Değişiklikler Sayfasındaki İyileştirmeler in bir parçası. Kullanıcılar, Açılır Filtre Paneli'nden (aşağıya bakın) filtre seçmek için tıklayarak veya adlarını yazarak son değişiklikleri filtreleme işlemine başlamak için Fitre Arama Çubuğu'nu tıklar.
Açılır Filtre Paneli
Son Değişiklikler Sayfasındaki İyileştirmeler'in bir parçası. Filtre paneli, filtreleme seçeneklerinin bir listesini görüntüleyen bir açılır menüdür.
Aktif Filtre Görüntüleme Alanı
Son Değişiklikler Sayfasındaki İyileştirmeler'in bir parçası. Aktif filtre görüntüleme alanı, kullanıcılara mevcut filtreleri ve vurgulama ayarları hakkında hızlı bir okuma sağlamak için tasarlanmıştır.
Yeni gelenler
ERI için tanımlanmış yeni bir kullanıcı sınıfı, çok yeni olan, ondan daha az düzenleme ve dört günlük faaliyete sahip kayıtlı editörleri belirtir. Bu tür editörlerin reddedilmeye karşı özellikle savunmasız olduğu araştırmanın gösterdiği için oluşturuldu. Ayrıca ERI projelerinde bir filtrenin adı.
Öğrenciler
ERI için tanımlanan bir terim, "Yeni gelenler" den daha fazla gün etkinlik ve düzenlemeleri olan ancak Deneyimli Kullanıcılar dan daha az olan kayıtlı editörleri ifade eder. Ayrıca ERI projelerinde bir filtrenin adıdır. İngilizce Vikipedi'de bu kategori Autoconfirmed'e karşılık gelir.
Deneyimli Kullanıcılar
30 günden fazla etkinliği ve 500 düzenlemesi olan kayıtlı editörleri ifade eden ERI için tanımlanan bir terim. Ayrıca ERI projelerinde bir filtrenin adıdır. İngilizce Vikipedi'de bu kategori Extended Confirmed ile karşılık gelir.

ERI ile ilgili genel ve viki kavramları

Yapay Zeka
ERI, yapay zeka (AI) programı ORES tarafından desteklenen tahmine dayalı filtreler kullanır. Halk arasında, yapay zeka terimi, bir makine, insanların doğal dil işleme, problem çözme veya öğrenme gibi diğer insan zihinleriyle ilişkilendirdiği bilişsel işlevleri taklit ettiğinde kullanılır. AI, daha spesifik "makine öğrenimi" konseptiyle yakından ilişkili geniş bir terimdir.
Makine Öğrenme
Makine öğrenimi, bilgisayarlara özel olarak yapmak için programlanmamış görevleri öğrenme yeteneği kazandırmayı amaçlayan bir yapay zeka alt alanıdır. ERI, makine öğrenimi programı ORES tarafından desteklenen tahmini filtreler kullanır.
Doğruluk
ERI araçları, çeşitli "doğruluk" düzeylerinde yapay zeka öngörücü filtreler sunar. Bu bağlamda kullanıldığında, doğruluk, filtrenin hedeflediği özelliği doğru şekilde tanımlayan, filtrenin döndürdüğü arama sonuçlarının yüzdesini ifade eder. Başka bir deyişle, filtre ne kadar doğru olursa, o kadar az yanlış pozitif üretir. (AI alanında, bunun için doğru teknik terim "hassas" şeklindedir.)
Bssleme
Akış olarak da anılır
Bilgisayar beslemesi, kullanıcılara sık sık güncellenen içerik sağlamak için kullanılan bir veri biçimidir. ERI'de, ReviewStream, vandalizm önleme ve düzenleme-inceleme programlarında yapılan son değişikliklerle ilgili verileri yayınlayan bir beslemedir.
İyi niyet
ERI projeleri, bir düzenlemenin iyi niyetle yapılıp yapılmadığını tahmin eden Kullanıcı Niyeti filtreleri sunar. Bu anlamda terim, bir kullanıcının niyetinin bikiye katkıda bulunmak mı yoksa ona zarar vermek mi olduğunu ifade eder. ERI'nin temel hedeflerinden biri, iyi niyetle katkıda bulunmaya çalışan ancak bunu başarılı bir şekilde yapacak beceri veya bilgiden yoksun olabilecek editörleri, özellikle yeni gelenleri bulup yardımcı olmalarını sağlamaktır. (ERI’nin Kullanıcı Amacı filtreleri, bir iyi niyet testi içeren makine öğrenimi programı ORES tarafından desteklenmektedir.)
Hasar
ERI projeleri, bir düzenlemenin vikiyi iyileştirip iyileştirmediğini veya ona zarar verip vermediğini öngören Katkı Kalitesi filtreleri sunar. Bu anlamda "hasar", hem vandalizmi hem de kasıtsız biçimlendirme, stil, olgu vb. Hatalarını kapsayan genel bir terimdir. ERI'nin temel hedeflerinden biri, gözden geçirenlerin iyi niyetle katkıda bulunmaya çalışan, ancak beceri veya bilgi eksikliği onları zarara yol açan editörler, özellikle yeni gelenler bulup onlara yardım etmelerini sağlamaktır. (ERI'nin Kullanıcı Niyeti filtreleri, bir "zarar verici" testini içeren makine öğrenimi programı ORES tarafından desteklenmektedir.)