Nápověda: Nové filtry pro kontrolu úprav/glosář

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Help:New filters for edit review/Glossary and the translation is 100% complete.
Other languages:
English • ‎Türkçe • ‎français • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎čeština • ‎日本語

Následující termíny jsou relevantní (mají vztah k danému předmětu) pro projekt Edit Review Improvements (ERI). Výrazy kurzívou jsou položky tohoto glosáře.

Prvky a zvláštní termíny ERI

Vylepšení revize úprav
Používající zkratku ERI
Vylepšení revize úprav (ERI) je projekt týmu spolupracovníků, jehož cílem je omezit negativní dopady, které mohou mít současné procesy kontroly a editace na nové editory na wiki. Zlepšování procesů úprav a revizí celkově.
Nové filtry pro kontrolu úprav
Pod hlavičkou: Úpravy vylepšení / filtry pro kontrolu: Poslední změny.
V jednom z prvních vydání projektu "Vylepšení revize úprav" je sada vylepšení na speciální stránce "Nedávné změny", která má pomoci recenzentům obecně lépe zacílit jejich úsilí a být efektivnější. Tato vylepšení mají také potenciál zejména pro nové přispěvatele.
Kontrola streamu
Kontrola streamu je strojově čitelný zdroj určený k použití v různých nástrojích pro kontrolu úprav. Stejně jako RCStream vysílá poslední změny z MediaWiki wiki. K informacím v RCStream, ReviewStream aktuálně přidává další data určená ke zlepšení procesu editace a kontroly.
Vyhledávací lišta filtru
Část Vylepšení stránky posledních změn (Recent Changes Page Improvements'). Uživatelé kliknou na lištu vyhledávání filtrů a zahájí proces filtrování posledních změn, buď kliknutím na výběr filtrů z Rozevíracího panelu filtru (Dropdown Filter Panel) (viz níže) nebo zadáním jejich jmen.
Rozevírací panel filtru
Část Vylepšení stránky posledních změn (Recent Changes Page Improvements). Panel filtru je rozbalovací nabídka, která zobrazuje seznam možností filtrování.
Aktivní oblast zobrazení filtru
Část Vylepšení stránky posledních změn (Recent Changes Page Improvements). Aktivní oblast zobrazení filtru je navržena tak, aby uživatelům umožnila rychlé přečtení jejich aktuálního nastavení filtru a zvýraznění.
Nováčci (Newcomers)
Nová třída uživatelů definovaná pro ERI označující registrované editory, kteří jsou velmi noví, mají méně než deset úprav a čtyři dny aktivity. Vytvořeno proto, že výzkum ukazuje, že tito editoři jsou zvláště náchylní k odmítnutí. Také název filtru v projektech ERI.
Studenti (Learners)
Termín definovaný pro ERI označující registrované editory, kteří mají více dní aktivity a úpravy než „Noví uživatelé“, ale méně než „Zkušení uživatelé“. Také název filtru v projektech ERI. Na anglické Wikipedii tato kategorie odpovídá Autoconfirmed.
Zkušení uživatelé (Experienced Users)
Termín definovaný pro ERI označující registrované editory, kteří mají více než 30 dnů aktivity a 500 úprav. Také název filtru v projektech ERI. Na anglické Wikipedii tato kategorie odpovídá Extended Confirmed.

Obecné a wiki pojmy relevantní pro ERI

Umělá inteligence
ERI používá prediktivní filtry řízené programem umělé inteligence (AI) ORES. Hovorově se termín umělá inteligence používá, když stroj napodobuje kognitivní funkce, které lidé spojují s jiným lidským myšlením, jako je zpracování přirozeného jazyka, řešení problémů nebo učení. AI je široký pojem, který je úzce spojen s konkrétnějším konceptem strojového učení.
Strojové učení
Strojové učení je podpole umělé inteligence, které se snaží dát počítačům možnost učit se úkoly, na které nebyly konkrétně naprogramovány. ERI používá prediktivní filtry poháněné programem strojového učení ORES.
Přesnost
Nástroje ERI nabízejí prediktivní filtry AI na různých úrovních „přesnosti“. V této souvislosti se přesnost vztahuje na procento výsledků vyhledávání, které filtr vrátí a které správně identifikují vlastnost, na kterou je filtr cílen. Jinými slovy, čím přesnější je filtr, tím méně falešně pozitivních výsledků vytváří. (V poli AI je správný technický výraz pro tento případ „ přesnost“.)
Plnění
Označuje se také jako stream
Počítačový zdroj je datový formát používaný k poskytování často aktualizovaného obsahu uživatelům. V ERI je kontrola streamu zdroj, který vysílá data o nedávných změnách v anti-vandalismu a editaci-revizních programech.
Dobrá víra
Projekty ERI nabízejí filtry User Intent, které předpovídají, zda byla úprava provedena v dobré víře. V tomto smyslu se pojem týká toho, zda měl uživatel v úmyslu přispět k wiki nebo jej poškodit. Klíčovým cílem ERI je umožnit recenzentům vyhledávat a pomáhat redaktorům - zejména „nováčkům“ -, kteří se snaží přispívat v dobré víře, ale kterým mohou chybět dovednosti nebo znalosti, aby tak úspěšně učinily. (Filtry uživatelského záměru ERI jsou řízeny programem strojového učení ORES, který zahrnuje průzkum dobré víry.)
Poškození
Projekty ERI nabízejí filtry "Kvalita příspěvků" (Contribution Quality), které předpovídají, zda úpravy vylepšují wiki nebo ji poškozují. V tomto smyslu je „poškození“ obecný pojem, který zahrnuje vandalismus i neúmyslné chyby formátování, stylu, skutečnosti atd. Klíčovým cílem ERI je umožnit recenzentům najít a pomoci editorům - zejména „nováčkům“ - kteří se snaží přispívat v dobré víře, ale jejichž nedostatek dovedností nebo znalostí je vede k neúmyslnému poškození wiki. (Filtry uživatelského záměru ERI jsou řízeny programem strojového učení ORES, který zahrnuje test „poškození“.)