Büyüme/Sonuçlar

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth/Results and the translation is 100% complete.
Büyüme Özellikleri Araçları kullanın: Güncellemeler Projeler Büyüme Ekibi
Tüm içerikleri göz at
Mevcut Özellikleri keşfedin Özelliklerle ilgili yardım sayfaları ve kaynaklar Proje ile ilgili son haberler Özellikleri oluşturmaya veya kaynak oluşturmaya yönelik mevcut girişimler ve stratejik düşünce. Biz kimiz

Genel yardım ve kaynaklar

Mentorlar için yardım kaynakları Topluluklar için kaynaklar

Bu sayfa, Büyüme özelliklerinin kullanımını ve etkisini gösteren ölçümler ve grafikler içerir. Bu sonuçlar Kasım 2020 itibariyledir.

Yeni gelen görevler

Yeni gelen görevler, yeni gelen ana sayfasındaki ana özelliktir. Kopyalama düzenleme veya vikibağlantı ekleme gibi kolay düzenlemeler içeren maddeler önermek için bakım şablonlarını kullanır. Yeni gelenler ilgilendikleri konuları seçebilir ve ardından bir madde seçtikten sonra düzenlemeleri nasıl tamamlayacakları konusunda rehberlik alabilir. Bu özellik, yeni gelenlerden başarılı bir şekilde verimli düzenlemeler oluşturuyor ve düzenleyen yeni gelenlerin sayısını artırıyor.

Genel sayılar

 • Ocak 2021 itibariyle, 8,200 yeni gelen, 17 Vikipedi'lere dağıtılan bu iş akışı üzerinden 56.000 düzenleme yaptı.
 • Özellikteki iyileştirmeler ve özelliğin daha fazla dağıtılması sayesinde düzenleme ve editör sayısı hızla artmaktadır.
 • Kopyalamalar yapıyorlar, bağlantılar ekliyorlar ve bazen kaynakça ile yeni içerik ekliyorlar.
 • Yeni gelen görev düzenlemeleri yüksek kalitede görünmektedir. Yeni gelenler tarafından yapılan düzenlemelerin %18'i genellikle geri alınır. Yeni gelenler tarafından yeni gelen görevler aracılığıyla yapılan düzenlemelerin yalnızca %12'si geri alınır.
 • Bu kullanıcıların %21'i 5 veya daha fazla önerilen düzenleme yapıyor.
 • Bu kullanıcıların %12'si 3 veya daha fazla günde önerilen düzenlemeleri yapıyor.
 • Bazı vikiler yeni gelen görevlerle diğerlerinden daha yoğun bir şekilde ilgilenirler. Örneğin, Farsça Vikipedi, boyutuna göre çok yüksek sayıda önerilen düzenleme yapar.
 • Bazı kullanıcılar önerilen birkaç düzenleme yapar ve ardından içerik çevirisi gibi daha zorlu katkılara geçerler. Diğer kullanıcılar her gün önerilen düzenlemeleri yapmaya devam eder.

Etki deneyi

Büyüme özellikleri artırılmış etkinleştirme (ilk madde düzenlemesi yapma) ve yapıcı etkinleştirme (ilk geri alınmamış madde düzenlemesini yapma)

Büyüme özelliklerinin ve özellikle "yeni gelen görevlerin" etkisini anlamak için, özellikleri kontrollü bir deneyde devreye aldık. Bazı yeni gelenler özellikleri aldı (tedavi grubu) ve bazıları almadı (kontrol grubu). Deney altı ay sürdü ve Arapça, Vietnamca, Çekçe ve Korece Vikipedi'lerden veri topladık.

Genel olarak analiz, Büyüme özelliklerinin yeni gelenler için sonuçları iyileştirdiğini gösterdi. En önemli noktalar aşağıdadır.

 • Büyüme özelliklerini alan yeni gelenlerin %11,6 ilk madde düzenleme (yani "etkinleştirilecek") olasılığı daha yüksektir.
 • Büyüme özelliklerine sahip olan yeni gelenlerin ilk geri alınmayan makale düzenlemesini yapma olasılığı %26,7 daha yüksektir.
 • Ayrıca alıkonulma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanıyoruz (yani geri gelin ve farklı bir günde başka bir madde düzenlemesi yapın).
 • Özellikler ayrıca yapıcılığı azaltmadan (yani düzenlemeler geri alınırsa) düzenleme hacmini (yani düzenleme sayısını) artırır.

Bu sonuçların, Büyüme özelliklerinin, özellikle de yeni gelenlerin görevlerinin, yeni gelenleri daha fazla düzenlemeye ve yeni gelenlerin daha uzun süre vikide kalmasına yol açtığını doğruladığına inanıyoruz.

Bu sonuçlar nedeniyle, tüm Vikipedi'lerin bu özellikleri uygulamayı düşünmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Ayrıntılı deney sonuçları için bu sayfaya bakın.

Yöntemlik ve yardım paneli

Yeni gelen ana sayfasındaki yöntemlik modülü, her yeni gelen kişiye kaydolan deneyimli kullanıcıların listesinden bir yöntem atar. Yeni gelen, vikimetin tartışma sayfalarını kullanmaya gerek kalmadan soru sormanın basit bir yolunu bulur.

Yardım paneli, yeni gelen biri bir sayfayı düzenlediğinde mevcuttur ve onlara vikinin yardım masasına sorular sormanın bir yolunu sunar. Ayrıca yardım sayfalarını aramalarına da izin verir.

Bu sonuçlar Kasım 2020 itibariyle:

 • 11.785 kullanıcı tarafından 14.228 yöntem sorusu soruldu.
 • 1.544 kullanıcı tarafından 2.029 yardım paneli sorusu sorulmuştur.
 • Yardım panelini açan yeni gelenlerin yaklaşık %20'si ve onu açanların yaklaşık %50'si onunla etkileşime giriyor.
 • Yardım paneli kendi başına yeni gelen düzenlemeleri artırmaz, ancak bu özelliği koruduk çünkü onu yukarıda açıklanan gelecek vaat eden yeni gelen görev akışının bir parçası olarak rehberlik sağlamak için kullanıyoruz.