Büyüme/Topluluklar/Yeni gelenlerle nasıl etkileşim kurulur

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to interact with newcomers and the translation is 96% complete.
Outdated translations are marked like this.

Aşağıdaki kılavuz, Wikimedia vikilerdeki deneyimli kullanıcılara, özellikle yardım masalarında veya danışma sayfalarında yeni kullanıcılarla nasıl etkileşim kuracakları konusunda yardımcı olmak için oluşturulmuştur. Eğitmenlik sırasında olduğu gibi kullanıcılar arası etkileşimler için de geçerlidir.

Bu belge, çeşitli web sitelerinden (Wikimedia vikileri, diğer Soru-Cevap web siteleri...) en iyi uygulamaları ve yeni gelenlerle etkileşime giren Wikimedia deneyimli kullanıcıların düşüncelerini bir araya getirir. Bu bulgular hakkında daha fazla bilgiyi Phabricator'da edinebilirsiniz.

Kılavuz

Başarılı etkileşimler nasıl elde edilir

  • Yeni gelenler bunu unutsa bile daima güler yüzlü, nazik ve sabırlı olun.
  • Cevabınıza "merhaba ve hoş geldiniz!" diyerek başlayın.
  • Sorulan soruyu anladığınızdan emin olun. Sorunun ne olduğunu tahmin etmeye çalışmayın. Açıklama istemek uygun olabilir, daha doğru bir cevap vermenize yardımcı olabilirler. "Ne yapmaya çalışıyorsun?" bir soru anlamadığınızı sormak için mükemmel bir soru.
  • Yeni gelenin hangi editörü kullandığını kontrol edin (2010 vikimetin, görsel, mobil, 2017 vikimetin vb.) ve bu editör için bir cevap verin. Kullanıcıdan bilmedikleri bir editör kullanmasını istemek onlar için bir yük olacaktır.
  • Sınırlarınızı bilin: bazen özellikle teknik alanlarda veya en sevdiğiniz konular dışında nasıl cevap vereceğinizi bilemezsiniz. Belirli alanlarda daha deneyimli diğer kullanıcılardan yardım istemekten çekinmeyin. Eğer mesaj kullanıcı mesaj sayfanızda yayınlanıyorsa ve bir yanıt yazmak için zamana ihtiyacınız varsa, daha sonra cevaplayacağınızı göstermek için kısa bir mesaj ekleyin.
  • Dürüst olun: istek vikinizde gerçekçi veya yapılabilir değilse veya genellikle konu dışı ise, bunu söyleyin ve nedenini açıklayın. Örneğin, yeni gelen kişinin yalnızca birkaç gün içinde silinebilecek içerik üzerinde çalışması verimli olmayabilir. Bununla birlikte, içeriğin neden silinebileceğini açıklamak yeni gelen kişinin gelecekteki sorunlardan kaçınmasına yardımcı olabilir. Yeni geleni bunun yerine başka bir şey üzerinde çalışmaya davet edin.
  • Yeni gelenler, çeşitli nedenlerden dolayı vikinize öfkeli veya sinirli olabilir. Onların şikayetleri büyük olasılıkla size karşı değildir. Sakin olun ve durumlarını anlamaya çalışın.
  • Tartışmanın hiçbir yere gitmediği anlaşılırsa, kibarca kapatın.
  • İyi eğlenceler! Yeni gelenlere yardım etmek bir yük olarak yaklaşmayın. Bir istekle takip etmek için zamanınız yoksa veya havasında değilseniz, başka bir yardımcıya isteği yerine getirmesine izin verin. You can pause mentorship anytime.
  • Diğer eğitmenlerin mesaj sayfalarını izleyin. Vikilerden uzakta olduğunuzda sayfanıza bakabilmeleri için çevrimdışı olmayı planlıyorsanız diğer eğitmenleri bilgilendirin.

İyi yanıtlar nasıl oluşturulur

Açıklayın
Direkt olarak belgelere yönlendirmeyin, bunun yerine işlemi açıklayın. Yanıt, yalnızca bir cümle ve ardından bir bağlantı olsa bile, cevaba bağlanmaktan daha iyidir. Bağladığınız diğer sayfalardan önemli bilgiler verin. Bu yöntem, insanları birçok uzun sayfayı okumaya zorlamak yerine daha mantıklı bir seçimdir.
Örnek: "Bir resim eklemek için onu Wikimedia Commons adlı farklı bir web sitesine yüklemeniz gerekir. Sonra maddenize yerleştirebilirsiniz. Biraz kafa karıştırıcı, bu yüzden bu bağlantıyı dikkatle okuyun."
Sonraki adımları verin
Daha sonra ne yapacağını söyleyen cevaplar bırakın. Sadece belirli soruya cevap vermeyin.
Kişiselleştir
Genel ifadelerle cevap vermeyin, açıklayıcı sorular sorun. Her kullanıcının, benzer olanlardan farklı kendi sorunu olabilir. Örnekler verin.
İşleri basit tutun
Jargon ve kısaltmalardan kaçının. Onları birbirine bağlayarak aşamalı olarak tanıtabilirsiniz. Yeni gelen soruları ile ilgili olmayan bilgiler ile aşırı yükleme kaçının.
Rehber olun
Örneğin, birisi yeni bir makaleye nasıl resim ekleyeceğini sorarsa, ancak kişinin önce yapması gereken eylem kaynak eklemektir, önce kaynak eklemelerini (ve nasıl yapıldığını) söyleyin. Ayrıca, daha sonra nasıl resim ekleyeceğinizi açıklayacağınıza söz verin.
Sohbet oluşturun
Yeni gelene onları sohbete katılmaya çalışmak için bir soru sorun.
Örneğin, "Vikipedi'de yeni bir madde yazmam mümkün mü?" Diye sorarlarsa, "Evet, yeni bir madde oluşturabilirsiniz. Ancak bu, Vikipedi'de yapılması en zor düzenleme türlerinden biridir. Maddenizi ne hakkında yazmak istiyorsunuz? Belki ilgi alanlarınızla ilgili deneyebileceğiniz daha kolay görevler var ve sonra maddeyi yazmak için ihtiyacınız olan becerileri öğreneceksiniz."

Seslenin
Herhangi bir yöntemle yeni gelen yanıtın farkında olduğundan emin olun. Örneğin, vikimetin tartışma sayfalarında, cevap verirken kullanıcıdan bahsedin.
Şu anda, tartışma sayfalarının teknik uygulaması nedeniyle, yeni gelenler birisinin sorularını yanıtladığını görmüyor. Ayrıca, doğru şekilde gönderilip gönderilmediğini kontrol etmek için başarısız ve başarılı söz bildirimlerini de açabilirsiniz.
Nasıl cevap verileceğini açıklayın
Yeni gelenlerin çoğu tartışma sayfalarının nasıl kullanılacağını anlamıyor. Bu nedenle, şöyle bir şey ekleyebilirsiniz: 'Mesajımı yanıtlamak için "kaynağı değiştir" tuşuna tıklayın, sonra mesajınızı benimkinin altına yazın. Ardından sayfayı yayımlayın.' Henüz girintileri veya imzaları anlamalarına gerek yok. Onlara bir sonraki cevabınızda, belki bir şablon kullanarak öğretebilirsiniz.
Takip edin
Mümkünse, daha sonra tekrar kontrol ederek yardım isteğini takip edin: Yeni kullanıcı başka bir şey isteyebilir veya daha fazla açıklamaya ihtiyaç duyabilir. Yeni gelenler beklenmedik bir şekilde yanıt verebilir: nasıl yanıt verileceğini, imzalarını nasıl ekleyeceklerini veya bir kullanıcıya nasıl ping atacaklarını anlayamayabilirler.
Bir şeyi açıkladığınızda, yeni gelene cevabınızın onlara yardımcı olup olmadığını sorun. Yeni gelen daha memnuniyetle hissedecek ve deneyiminizi geliştirmek için bazı bilgiler alacaksınız. Konuşma sona ererse, yeni gelen kişiye gerekirse hâlâ müsait olduğunuzu hatırlatın.
Cevabınızı yazın
Merhaba diyin!
Mümkünse makul bir sürede yanıt verin. Yeni kullanıcılar sık sık giriş yapamaz veya e-posta bildirimlerini etkinleştirmemiş olabilirler. Tartışmaların bazen birçok zaman diliminden kullanıcıları içerebileceği Wikimedia gibi bir topluluğa alışık olmayabilirler. 24 saat boyunca yanıtlanmamış sorularınız için ara sıra foruma bakın.
Nasıl cevap verdiğinize dikkat edin; imla kontrolünü yapın.

Açıklayayım mı, yoksa değişikliği kendim mi yapayım?

Hedeflerden biri, arayüz veya viki dili ile mücadele eden yeni kullanıcılara yardım etmektir. Bunu nasıl yapacağınızı açıklamak yerine bazen kendiniz çok karmaşık düzenlemeler yapmak daha kolay olabilir. Çok adımlı işlemler ve karmaşık viki sözdizimi için bu geçerlidir. Dürüst olun ve yeni gelen kişiye "deneyimli bir kullanıcı için bile" karmaşık bir düzenleme olduğunu söyleyin. Ancak daha sonra öğrenmek ve çoğaltmak için geçtiğiniz adımları açıklayın.

Kendi deneyiminize ve diğer yardımcılarla yaptığınız görüşmelere göre seçiminizi yapın. Ancak; yeni kullanıcıların, kendileri için yaptıklarından ziyade, ne yapacaklarını ve uygulayacaklarını anlamaları genellikle daha faydalıdır. Öğretim kısa vadede daha az verimlidir, ancak uzun vadede editörlerin elde tutulmasını arttırır.

Diğer topluluk üyelerine güvenin

Özel bir yardım forumu işletmek kolektif bir projedir. Çok çeşitli yardımcılara bağlıdır. Hepsinin bireysel güçlü ve zayıf yanları ile sınırlı miktarda kullanılabilir zaman ve enerji vardır.

Deneyiminizi ve en iyi uygulamalarınızı paylaşmak için diğer yardımcılarla koordinasyon sağlayın. Diğer yardımcılardan teklif ettikleri zaman tavsiyelerde bulunmaya açık olun.

Size cevap veren diğer insanlarla ilgilenin. Yardım etmeye çalışan kişilere teşekkür edin ve rehberlik edin. Yardımcı olan insanlara teşekkür edin.

Topluluğunuzu çabalarınızdan haberdar etmeyi unutmayın, yeni yardımcıların heveslenmesine yardımcı olacaktır.

Örnekler

Birkaç Vikipedi'de bulunan genel cevaplara dayanan bazı varsayımsal örnekler.

Bilgisayarımdaki bir görüntüyü bir maddeye nasıl ekleyebilirim?

N Kaçının
Size yol gösterilecek olan yardım sayfasına bakın.
Yes Tercih edin
Merhaba! Herkes Vikipedi'yi yeniden kullanabilir. Telif hakkı yasalarına saygı duyuyoruz, bu yüzden Vikipedi'deki her resmi kabul edemiyoruz. Konuya ve bu görüntüyü kimin yarattığına bağlıdır. Hangi maddeyi resimlendirmek istiyorsunuz? Kullanmak istediğiniz resmin oluşturucusu siz misiniz? Değilse, başka birinin bu resmin üzerinde telif hakkı var mı?

Maddem silindi ve bu bir skandal!

N Kaçının
Bu sizin hatanız: önce yardım sayfalarını okumalısınız. Artık Vikipedi'de istediğiniz her şeyi yapamayacağınızı biliyorsunuz, özellikle seçtiğiniz konuyu tanıtmaya çalışıyorsunuz.
Yes Tercih edin
Merhaba ve yaşadığınız kötü deneyim için üzgünüm. Mevcut bilgilere dayanarak, maddenizde herhangi bir kaynak bulunmadığı anlaşılıyor. Vikipedi maddeleri, okuyucuların bilgileri doğrulayabilmesi için yayınlanmış güvenilir kaynaklara dayanmaktadır. Maddenizle ilgili en önemli konu bu. Konunuzla ilgili yayınlanmış kaynakları aradım, ancak bulamadım. Kullanabileceğimiz kaynaklar var mı? Böyle bir kaynak yoksa, Vikipedi'nin bu konuda bir maddesi olması çok erken olabilir.