Growth/Komunita/Jak komunikovat s nováčky

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to interact with newcomers and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎日本語 • ‎한국어

Tato stránka byla vytvořena, aby pomohla zkušeným wikipedistům lépe komunikovat s nováčky, zejména na stránkách typu Potřebuji pomoc. Tato stránka se také týká přímých konverzací, ke kterým dochází např. během mentorování nováčků.

V tomto dokumentu byly sesbírány příklady dobré praxe z různých webových stránek (projekty Wikimedia a webové stránky specializující se na zodpovídání otázek) a myšlenek zkušených wikipedistů, kteří s nováčky komunikují. O těchto poznatcích se můžete dozvědět více na Phabricatoru.

Příručka

Jak úspěšně s nováčky komunikovat?

  • Vždycky buďte přátelští, slušní a trpěliví. I tehdy, když na to nováček sám zapomíná.
  • Na začátek své odpovědi napište "Dobrý den, vítejte!"
  • Ujistěte se, že rozumíte položené otázce. Nepokoušejte se hádat, o jaký problém jde. Někdy může být vhodné požádat o upřesnění, které vám může pomoci poskytnout přesnější odpověď. "Co se snažíte udělat?" je dobrou otázkou, kterou můžete položit, když otázce nováčka nerozumíte.
  • Zjistěte, který z editorů nováček používá (wikitext 2010, vizuální, mobilní, 2017 wikitext atd.), a poskytněte odpověď pro tento daný typ editoru. Návrh na používání editoru, který neznají, by pro ně byla velká zátěž.
  • Buďte si vědom svých limitů: Někdy nebudete vědět, jak odpovědět, zejména v technických otázkách nebo v otázkách, které nejsou jedním z vašich oblíbených témat. Neváhejte požádat o pomoc ostatní uživatele, kteří jsou na danou oblast větší experti. Pokud jde o zprávu, která je na vaší diskusní stránce, a potřebujete čas na sepsání odpovědi, můžete přidat krátkou zprávu, že odpovíte později.
  • Buďte upřímní: Pokud není požadavek realistický a nebo ho na vaší wiki není možné provést nebo je mimo téma, řekněte to a vysvětlete proč. Není vhodné, aby nováček pracoval na obsahu, který poté bude během několika dnů vymazán. Vysvětlení, proč může být obsah smazán, pomůže nováčkovi vyvarovat se budoucím problémům. Navrhněte nováčkovi, aby se věnoval něčemu jinému.
  • Nováčci mohou být z mnoha různých důvodů naštvaní a obvykle jejich stížnosti nejsou míněny osobně. Udržte si chladnou hlavu a snažte se pochopit jejich situaci.
  • Pokud zjistíte, že diskuse nikam nevede, slušně ji uzavřete.
  • Užívejte si to! Neberte pomáhání nováčkům jako práci navíc. Pokud nemáte čas se jejich požadavkem zabývat, nebo jen nejste v té správné náladě, raději jej přenechejte jinému wikipedistovi.
  • Sledujte diskusní stránky ostatních mentorů. Dejte ostatním mentorům vědět, že jste na wikidovolené, aby mohli odpovídat na otázky, na které vy neodpovíte.

Jak psát dobré odpovědi

Vysvětlete
Na prvním místě odpovědi by neměl být odkaz na dokumentaci, ale vlastní vysvětlení procesu. Odpověď je lepší než odkaz na odpověď. Ze stránek, na které odkazujete, citujte důležité informace. Lidé pak nemusí číst mnoho dlouhých stránek.
Příklad: "Abyste přidali obrázek, musíte ho nahrát na jinou stránku, která se jmenuje Wikimedia Commons. Až poté ho můžete vložit do svého článku. Je to relativně matoucí proces. Prosím, pečlivě si přečtěte tento odkaz."
Předejte další kroky
Pište odpovědi, které nováčkovi řeknou, co by měl udělat dalšího. Neodpovídejte jen na tu konkrétní otázku, kterou položil.
Personalizujte
Do not answer with general phrases, ask clarifying questions. Each user may have their own problem, which is different from similar ones. Provide examples.
Používejte jednoduchý jazyk
Vyvarujte se žargonu a zkratkám. Ty můžete postupně představit pomocí odkazů. Vyvarujte se přetěžování nováčků informacemi, které nejsou pro jejich otázku relevantní.
Buďte průvodcem
Například: Pokud se nováček zeptá, jak přidat do nového článku obrázek, nicméně v článku také chybí zdroje, řekněte mu, že by měl nejprve přidat zdroje, popište jak to udělat a slibte mu, že později vysvětlíte i přidávání obrázků.
Začněte konverzaci
Zeptejte se nováčka na něco, abyste ho povzbudil k tomu, aby se do konverzace znovu zapojil.
Například, pokud se zeptají "Mohu vytvořit nový článek?", můžete odpovědět "Ano, možné to je, ale je to jednou z těch nejsložitějších věcí, co můžete udělat. O čem chcete článek napsat? Možná můžete udělat nějaké jednodušší editace o tom, co vás zajímá a tak se naučit potřebné dovednosti pro napsání článku".
Zmiňte nováčka
Ujistěte se, že nováček o odpovědi ví. Jedním ze způsobů použitelných na obyčejných diskusních stránkách je funkce zmínek.
Vysvětlete, jak odpovědět
Většina nováčků neví, jak se diskusní stránky používají. Můžete napsat něco jako "Abyste na mou zprávu odpověděli, klikněte na tlačítko Editovat, poté napište svou odpověď pod tu mou, a změny publikujte.". Nováčci nemusí vědět o podpisech nebo odsazení. Můžete je to naučit ve vaší další odpovědi, například pomocí šablony.
Další konverzace
Pokud je to možné, zkontrolujte stránku s dotazem později. Nováček může položit jiný dotaz nebo potřebovat upřesnění. Nováčci mohou odpovědět neočekávaným způsobem; nemusí rozumět tomu, jak odpovědět, jak přidat podpis nebo jak zmínit uživatele.
Pokud něco vysvětlujete, zeptejte se nováčka, zda mu vaše odpověď pomohla. Nováček se bude cítit více vítaný a vy získáte informace, pomocí kterých můžete zlepšit svůj styl pomáhání nováčkům. Jakmile konverzace skončí, sdělte nováčkovi, že se na vás může znovu obrátit, pokud to potřebuje.
Napište svou odpověď
Pozdravte nováčka!
Pokud je to možné, odpovězte včas. Nováčci nemusí být často přihlášení, nebo nemusí mít povolené e-mailové notifikace. Nemusí být seznámeni s komunitou jako je komunita Wikipedie, kde diskuse často zahrnují uživatele z mnoha různých časových zón. Čas od času zkontrolujte stránku Potřebuji pomoc a odpovězte na otázky, které tam jsou bez reakce 24 hodin a více.
Věnujte pozornost svému stylu odpovědí; kontrolujte si pravopis a gramatiku.

Vysvětlit, nebo editovat místo nováčka?

Jedním z cílů je pomoci nováčkům, kteří si nerozumí s editačním rozhraním nebo jazykem wikitextu. Někdy může být jednodušší provést složité editace místo nováčka namísto vysvětlování, jak to udělat. Obvykle se to stává u postupů s několika kroky a komplexní wikitextové syntaxe. Buďte upřímní a nebojte se nováčkům říci, pokud je editace komplikovaná "i pro zkušeného wikipedistu". I přesto ale vysvětlujte kroky, které jste provedli, aby se mohli nováčci z vašich editací učit a později je napodobovat.

Rozhodujte se na základě svých zkušeností a diskusí s ostatními wikipedisty. Nováčky často více naplní úspěch v podobě pochopení co a jak mají udělat, namísto editace provedené někým jiným. Učení nováčků je v krátkém časovém horizontu méně efektivní, v dlouhodobém časovém horizontu se tím ale výrazně zvyšuje počet nováčků, kteří pokračují v editaci Wikipedie.

Spoléhejte na ostatní členy komunity

Správa fóra nápovědy je společným projektem. Životně závisí na širokém spektru wikipedistů. Každý má své silné a slabé stránky, stejně jako každý má jen konečné množství času a energie.

Sdílejte své zkušenosti s dalšími wikipedisty. Buďte ochotní poradit dalším wikipedistům, kteří o to požádají.

Zajímejte se o ostatní wikipedisty, kteří spolu s vámi pomáhají nováčkům. Děkujte a pomáhejte lidem, kteří se snaží pomoci. O to více děkujte lidem, kteří pomáhají.

Nezapomínejte informovat komunitu o své snaze; pomůže vám to získat další wikipedisty ochotné pomáhat ostatním.

Příklady

Zde jsou různé hypotetické příklady založené na častých odpovědích z různých Wikipedií.

Jak mohu přidat do článku obrázek, který mám na svém počítači?

N Špatně
Podívejte se na stránku s nápovědou, která vám poradí.
Yes Správně
Dobrý den, obsah Wikipedie může kdokoliv znovu použít. Respektujeme autorský zákon, proto nemůžeme přijmout jakýkoliv obrázek. Důležité je, kdo obrázek vytvořil. Jaký článek chcete ilustrovat? Jste autorem obrázku, který chcete použít? Pokud ne, má k tomuto obrázku někdo jiný autorská práva?

Můj článek byl smazán! To je skandál!

N Špatně
To je vaše chyba. Měl jste si nejprve přečíst nápovědu. Nyní víte, že nemůžete mít na Wikipedii všechno, zejména ne propagaci tématu, které jste si vybral.
Yes Správně
Dobrý den, omlouváme se. Podle dostupných informací to vypadá, že váš článek neobsahoval žádné zdroje. Články na Wikipedii jsou založené na publikovaných zdrojích, aby si čtenáři mohli informace ověřit. To je největší problém s vaším článkem. Hledal jsem vaše téma v dostupných zdrojích, ale nic jsem nenašel. Máte nějaké zdroje, které můžeme použít? Pokud žádné takové zdroje neexistují, je na článek o tomto tématu na Wikipedii moc brzo.