Growth/Komunita/Jak komunikovat s nováčky

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Growth/Communities/How to interact with newcomers and the translation is 93% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎Deutsch • ‎English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎dansk • ‎euskara • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎română • ‎svenska • ‎čeština • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎العربية • ‎فارسی • ‎বাংলা • ‎తెలుగు • ‎ไทย • ‎日本語 • ‎한국어

Tato stránka byla vytvořena, aby pomohla zkušeným wikipedistům lépe komunikovat s nováčky, zejména na stránkách typu Potřebuji pomoc. Tato stránka se také týká přímých konverzací, ke kterým dochází např. během mentorování nováčků.

V tomto dokumentu byly sesbírány příklady dobré praxe z různých webových stránek (projekty Wikimedia a webové stránky specializující se na zodpovídání otázek) a myšlenek zkušených wikipedistů, kteří s nováčky komunikují. O těchto poznatcích se můžete dozvědět více na Phabricatoru.

Příručka

Jak úspěšně s nováčky komunikovat?

  • Vždycky buďte přátelští, slušní a trpěliví. I tehdy, když na to nováček sám zapomíná.
  • Na začátek své odpovědi napište "Dobrý den, vítejte!"
  • Ujistěte se, že rozumíte položené otázce. Nepokoušejte se hádat, o jaký problém jde. Někdy může být vhodné požádat o upřesnění, které vám může pomoci poskytnout přesnější odpověď. "Co se snažíte udělat?" je dobrou otázkou, kterou můžete položit, když otázce nováčka nerozumíte.
  • Zjistěte, který z editorů nováček používá (wikitext 2010, vizuální, mobilní, wikitext 2017, atd.), a poskytněte odpověď pro tento daný typ editoru. Návrh na používání editoru, který neznají, by pro ně byla velká zátěž.
  • Buďte si vědom svých limitů: Někdy nebudete vědět, jak odpovědět, zejména v technických otázkách nebo v otázkách, které nejsou jedním z vašich oblíbených témat. Neváhejte požádat o pomoc ostatní uživatele, kteří jsou na danou oblast většími experty. Pokud jde o zprávu, která je na vaší diskusní stránce, ale potřebujete čas na sepsání odpovědi, přidejte alespoň krátkou zprávu, že odpovíte později.
  • Buďte upřímní: Pokud požadavek není realistický, nebo ho na vaší wiki není možné provést, nebo jde o neencyklopedické téma, řekněte to a vysvětlete proč. Není vhodné, aby nováček pracoval na obsahu, který poté bude během několika dnů vymazán. Vysvětlení, proč může být obsah smazán, pomůže nováčkovi vyvarovat se budoucích problémů. Navrhněte nováčkovi, aby se věnoval jinému tématu.
  • Nováčci mohou být z mnoha různých důvodů wikipedií frustrovaní nebo naštvaní, ale jejich stížnosti obvykle nejsou míněny osobně. Udržte si chladnou hlavu a snažte se pochopit jejich situaci.
  • Pokud zjistíte, že diskuse nikam nevede, slušně ji uzavřete.
  • Užívejte si to! Neberte pomáhání nováčkům jako povinnost. Pokud nemáte čas se jejich požadavkem zabývat, nebo jen nejste v té správné náladě, raději jej přenechejte jinému wikipedistovi.
  • Sledujte diskusní stránky ostatních mentorů. Dejte ostatním mentorům vědět, že jste na wikidovolené, aby mohli odpovídat na otázky, na které vy nemáte možnost odpovědět.

Jak psát dobré odpovědi

Vysvětlete
Neodkazujte nováčky hned na dokumentaci, pokuste se jim proces nejdříve vysvětlit. Odpověď je lepší než odkaz na odpověď, o kdyby šlo jen o jednu větu s vysvětlením, následovanou odkazem. Ze stránek, na které odkazujete, citujte důležité informace. Lidé se pak nemusí odpověď hledat čtením mnoha dlouhých stránek.
Příklad: "Abyste přidali obrázek, musíte ho nahrát na jinou stránku, která se jmenuje Wikimedia Commons. Až poté ho můžete vložit do svého článku. Je to relativně matoucí proces. Prosím, pečlivě si přečtěte tento odkaz."
Vysvětlete, které kroky následují
Pište odpovědi, které nováčkovi řeknou, co by měl udělat dalšího. Neodpovídejte jen na tu konkrétní otázku, kterou položil.
Personalizujte
Přizpůsobte svou odpověď konkrétní situaci. Neopdpovídejte obecnou frází, vyjasněte problém otázkami - každý uživatel může mít problém v drobnostech odlišný od jiných podobných. Nabídněte příklady. Each user may have their own problem, which is different from similar ones. Provide examples.
Používejte jednoduchý jazyk
Vyvarujte se žargonu a zkratek. Ty můžete postupně představit pomocí odkazů. Vyvarujte se přetěžování nováčků informacemi, které nejsou pro jejich otázku relevantní.
Buďte průvodcem
Například: Pokud se nováček zeptá, jak přidat do nového článku obrázek, nicméně v článku také chybí zdroje, řekněte mu, že by měl nejprve přidat zdroje, popište jak to udělat a slibte mu, že později vysvětlíte i přidávání obrázků.
Začněte konverzaci
Zeptejte se nováčka na něco, abyste ho povzbudil k zapojení do konverzace.
Například, pokud se zeptají "Mohu vytvořit nový článek?", můžete odpovědět "Ano, možné to je, ale je to jednou z těch nejsložitějších věcí, co můžete udělat. O čem chcete článek napsat? Možná můžete udělat nějaké jednodušší editace o tom, co vás zajímá a tak se naučit potřebné dovednosti pro napsání článku".

Zmiňte nováčka
Ujistěte se, že nováček o odpovědi ví. Jedním ze způsobů, použitelných na obyčejných diskusních stránkách, je funkce zmínek.
At the moment, due to the technical implementation of talk pages, newcomers do not see when somebody answered their question. You also can switch on failed and successful mention notifications to check if you mention has been correctly sent.
Vysvětlete, jak má odpovědět
Většina nováčků neví, jak se diskusní stránky používají. Můžete napsat něco jako "Abyste na mou zprávu odpověděli, klikněte na tlačítko Editovat, poté napište svou odpověď pod tu mou, a změny publikujte.". Nováčci nemusí vědět o podpisech nebo odsazení. Můžete je to naučit ve vaší další odpovědi, například pomocí šablony.
Následná konverzace
Pokud je to možné, zkontrolujte stránku s dotazem později znovu. Nováček může položit jiný dotaz, nebo potřebuje upřesnění. Nováčci mohou odpovědět neočekávaným způsobem; nemusí rozumět tomu, jak odpovědět, jak přidat podpis, nebo jak zmínit uživatele.
Pokud něco vysvětlujete, zeptejte se nováčka, zda mu vaše odpověď pomohla. Nováček se bude cítit více vítaný a vy získáte informace, pomocí kterých můžete zlepšit svůj styl pomáhání nováčkům. Jakmile konverzace skončí, sdělte nováčkovi, že se na vás může znovu obrátit, jakmile to bude potřebovat.
Napište svou odpověď
Pozdravte nováčka!
Pokud je to možné, odpovězte včas. Nováčci nemusí být přihlášení často, nebo nemusí mít povolené e-mailové notifikace. Nemusí být seznámeni s komunitou jako je komunita Wikipedie, kde diskuse často zahrnují uživatele z mnoha různých časových zón. Čas od času zkontrolujte stránku Potřebuji pomoc a odpovězte na otázky, které tam jsou bez reakce 24 hodin a více.
Věnujte pozornost svému stylu odpovědí; kontrolujte si pravopis a gramatiku.

Vysvětlit, nebo editovat místo nováčka?

Jedním z cílů je pomoci nováčkům, kteří si nerozumí s editačním rozhraním nebo jazykem wikitextu. Někdy může být jednodušší provést složité editace místo nováčka namísto vysvětlování, jak to udělat. Obvykle se to stává u postupů s několika kroky či s komplexní wikitextovou syntaxí. Buďte upřímní a nebojte se nováčkům říci, pokud je editace komplikovaná "i pro zkušeného wikipedistu". I přesto ale vysvětlujte kroky, které jste provedli, aby se mohli nováčci z vašich editací učit a později je napodobovat.

Rozhodujte se na základě svých zkušeností a diskusí s ostatními wikipedisty. Nováčky často více naplní úspěch v podobě pochopení co a jak mají udělat, namísto editace provedené někým jiným. Učit nováčky něco udělat je v krátkém časovém horizontu méně efektivní než to udělat sám, ale v dlouhodobém časovém horizontu se tím výrazně zvyšuje počet nováčků, kteří v editaci Wikipedie pokračují.

Spoléhejte na ostatní členy komunity

Správa fóra nápovědy je společným projektem. Životně závisí na širokém spektru wikipedistů. Každý má své silné a slabé stránky, stejně jako každý má jen konečné množství času a energie.

Sdílejte své zkušenosti s dalšími wikipedisty. Buďte ochotní poradit dalším wikipedistům, kteří o to požádají.

Zajímejte se o ostatní wikipedisty, kteří spolu s vámi pomáhají nováčkům. Děkujte a pomáhejte lidem, kteří se snaží pomoci. O to více děkujte lidem, kteří pomáhají hodně.

Nezapomínejte informovat komunitu o své snaze; pomůže vám to získat další wikipedisty, ochotné pomáhat ostatním.

Příklady

Zde jsou různé hypotetické příklady, založené na častých odpovědích z různých Wikipedií.

Jak mohu přidat do článku obrázek, který mám na svém počítači?

N Špatně
Podívejte se na stránku s nápovědou, která vám poradí.
Yes Správně
Dobrý den, obsah Wikipedie může kdokoliv znovu použít. Respektujeme autorský zákon, proto nemůžeme přijmout jakýkoliv obrázek. Důležité je, kdo obrázek vytvořil. Jaký článek chcete ilustrovat? Jste autorem obrázku, který chcete použít? Pokud ne, má k tomuto obrázku někdo jiný autorská práva?

Můj článek byl smazán! To je skandál!

N Špatně
To je vaše chyba. Měl jste si nejprve přečíst nápovědu. Nyní víte, že nemůžete na Wikipedii dělat všechno co chcete, zejména ne propagaci tématu, které jste si vybral.
Yes Správně
Dobrý den, to je nám líto. Podle dostupných informací to vypadá, že váš článek neobsahoval žádné zdroje. Články na Wikipedii jsou založené na publikovaných zdrojích, aby si čtenáři mohli informace ověřit. To je největší problém s vaším článkem. Hledal jsem vaše téma v dostupných zdrojích, ale nic jsem nenašel. Máte nějaké zdroje, které můžeme použít? Pokud žádné takové zdroje neexistují, je na článek o tomto tématu na Wikipedii moc brzo.