Manual:Temizle

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Purge and the translation is 94% complete.

Temizleme, MediaWiki'yi belirli bir sayfanın önbelleğe alınmış sürümünü temizlemeye zorlayarak, sayfayı kaynağından veya betiklerden yeniden görüntülenmeye zorlar. Son değişikliklerin anında görünür olmasını sağlamak için kullanılır.

Bir MediaWiki sayfasını "temizlemenin" basit bir yolu, bir sayfanın "Geçmişi gör" sekmesini tıklamak, ardından tarayıcınızın konum alanında URL'nin sonundaki "history" kelimesini silmektir, "purge" yazın ("=") URL'nin sonunda girin ve Enter tuşuna basın. URL'niz aşağıdakilerden birine benzemelidir.

Örnekler

  • Bir sayfayı temizlemek için, görüntülemekte olduğunuz sayfanın URL'sine ?action=purge ekleyin. Örneğin:
http://example.org/wiki/Main_Page?action=purge
  • URL'nin sorgu dizesinde başka parametreler varsa, temizleme eylemini sorgu dizesine ve işareti (&) ile ekleyin. Örneğin:
http://example.org/wiki/index.php?title=Main_Page&action=purge
Yukarıdaki URL'lerdeki example.org ile MediaWiki kurulumunuzun ana bilgisayar adıyla değiştirmeyi unutmayın.

İstekler onaylanmalıdır

POST aracılığıyla yapılan temizleme istekleri otomatik olarak doldurulur. Bir sorgu dizisi aracılığıyla temizleme talepleri yapan kullanıcılara bir onay formu sunulacaktır.[1] Bu form, tasfiye talebi tamamlanmadan önce gönderilmelidir. Bu davranış, web örümceklerinin bağlantıları izlerken yanlışlıkla sayfaları temizlemesini önlemek için bir önlemdir.

Küçük resimleri ve resim küçük resimlerini temizleyin

Temizleme işlemi bir resim açıklama sayfasında çalıştırılırsa, resminin önbelleğe alınan küçük resimleri temizlenir.

Categories

MediaWiki sürümü:
1.38
Gerrit change 756107

If purge is run on a category with less than 5000 members, the category will be recounted from scratch (T85696).

Boş değişiklikler

Ayrıca bakınız: m:Help:Null edit


Temizleme yalnızca sayfanın oluşturulmasını günceller, bağlantı tablolarını güncellemez. Bu tablolar, sayfanın listelendiği listeleri kontrol eder (Örneğin, kategori sayfalarında listelenen sayfalar, Special:Whatlinkshere, diğer birkaç "query" özel sayfayla birlikte). Bağlantı tablolarının güncellenmesini zorlamak için, boş düzenleme denen şeyi yapabilirsiniz. "Değiştir" düğmesine tıklayın ve hiçbir şeyi değiştirmeden kaydedin. Sayfanın geçmişinde hiçbir giriş görünmez, ancak tüm bağlantı tabloları yenilenmelidir.

Bağlantılar tablosunu güncellemenin alternatif bir yolu, API'nin purge modülünü forcelinkupdate seçeneğiyle kullanmaktır.

Bu seçenek yalnızca API için geçerlidir. index.php URL ile forcelinkupdate eklemenin hiçbir etkisi yoktur.


Ayrıca bakınız

Kaynakça