Jump to content

Příručka:Roboti

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Bots and the translation is 97% complete.
Outdated translations are marked like this.

Boti jsou automatizované externí softwarové nástroje, které lze použít k provádění únavné práce nebo určitých opakujících se úkolů souvisejících s wiki. Kód robotů volá MediaWiki API za účelem provádění změn na wiki.

Boty lze použít k užitečným účelům, jako je oprava dvojitých přesměrování nebo IRC RC Bot může zveřejňovat poslední změny na vaší wiki na IRC kanálu. Roboty lze také použít ke škodlivým účelům, jako je vandalismus a spamování (viz také Boj proti spamu).

WP:CREATEBOT na anglické Wikipedii uvádí mnoho rámců botů napsaných v různých programovacích jazycích.

Bot právo, skupina a příznak

Protože robot může provádět stovky nebo dokonce tisíce úprav za hodinu nebo minutu, a tím zahltit poslední změny, měla by být uživatelská práva nakonfigurována tak, aby botům umožnila udělit speciální uživatelská práva, která zabrání jejich úpravám v zobrazení výchozí zdroj posledních změn. Protože by to mohlo způsobit, že tisíce nesprávných nebo škodlivých úprav bot zůstanou po dlouhou dobu bez povšimnutí, toto právo by mělo být uděleno pouze botům provozovaným důvěryhodnými uživateli.

Uživatelské právo "bot"

Toto je právo, které uděluje uživatelskému účtu možnost provádět úpravy s příznakem „bot“.

  • Ne všechny uživatelské účty s tímto právem jsou roboty.
  • Příznak lze přepínat podle jednotlivých úprav. Bot software by měl aktivovat tento příznak. Účet však mohou používat lidé i software botů současně. Vyhrazený účet robota bude mít obvykle všechny své úpravy označeny jako bot, ale ostatní uživatelé mohou pravidelně přispívat a také čas od času spustit robota se svými přihlašovacími údaji.
  • Oprávnění "bot" může být také dočasně uděleno lidským editorům, kteří zaplavují poslední změny (např. pomocí AutoWikiBrowser).

Skupina uživatelů "bot"

Uživatelská skupina "bot" je v MediaWiki ve výchozím nastavení k dispozici pro udělení práva robota uživatelskému účtu. Je to proto, že správa uživatelů probíhá podle skupin, nikoli podle práv. Chcete-li udělit uživatelskému účtu právo robota, přidejte uživatelský účet do skupiny, která toto právo poskytuje.

  • Členství ve skupině se může časem měnit. Existuje mnoho úprav označených robotem provedených uživatelskými účty, které již nejsou ve skupině uživatelů poskytující práva robota. Podobně existuje mnoho úprav, které nejsou označeny roboty uživatelskými účty, které nyní mají právo bota (které mohou nebo nemusí použít pro každou úpravu).

Pro přidání uživatelského účtu do skupiny botů viz API:Členství ve skupině uživatelů .

Poznámka Poznámka: Na wiki Wikimedia Foundation nejsou všichni boti členy této skupiny (existují další skupiny, které toto právo poskytují, například sysop).

Příznak "bot"

Příznak "bot" je jediným spolehlivým faktorem k identifikaci úpravy robotem. To nejpřesněji ukazuje, že úprava byla zamýšlena jako úprava robotem (a že to uživatel mohl udělat, protože měl právo uživatele bota, když byla úprava provedena).

Je to obzvláště spolehlivé, protože data jsou uložena s úpravou, nejsou vypočítána později, takže nejsou ovlivněna členstvím uživatele ve skupinách v době dotazu.

Má to však jeden háček: Data jsou uložena pouze v tabulce recentchanges, ze které zmizí po 30 dnech. To může být důvod, proč je tento nejlepší způsob také nejméně obvyklým způsobem kategorizace úprav botů v analýze (pokud se nevztahuje pouze na nedávná data).

V budoucnu může být příznak bota uložen v tabulce revizí, takže bude trvale dostupný (úkol T19237).

Poznámka Poznámka: Na wiki Wikimedia Foundation příznak "flooder" nebo "flood" dává uživatelským účtům bez robotů oprávnění "bot".

Související odkazy