Jump to content

Yardım:Korunan sayfalar

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Protected pages and the translation is 26% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bir "korunan sayfa" için normal kullanıcılar hiçbir şekilde düzenleme ve taşıma yapamazlar. Sadece sysop izinleri olan kullanıcılar tarafından düzenlenebilir ve taşınabilirler. Aynı şekilde, sadece sysop kullanıcıları bir sayfayı koruma altına alabilirler ya da koruma altındaki bir sayfanın kısıtlamasını kaldırabilirler.

Each activity of protecting or unprotecting a page is saved in its revision history.

Sayfaları koruma altına almanın bir çok nedeni olabilir.

  • Bazı herkese açık Vikiler defalarca vandalizm ve kötü başlıklara maruz kaldıkları için koruma altına alınmış olabilirler, vandalizmin ya da sayfa taşınmasının kötü etkiler oluşturacağı düşünülür.
  • Kurumsal vikilerde sayfalar, yönetim tarafından onaylanmış beyanlar içerdiğinde korunabilir ve politika, bu beyanların belirli bir onay süreci izlenmeden değiştirilemeyeceğini belirtir.

Types of protections

Two types of protection levels exist on MediaWiki by default.

  1. Semi protected - This option prevents non-registered users from editing the page. It is best used to curb vandalism. On a page's protection settings, this option is specified as "Yalnızca otomatik onaylanmış kullanıcılara izin verilir".
  2. Fully protected - This option reserves editing rights to only administrators. It is used to stop edit wars, for legal reasons, curb large-scale disruptions, etc. On a page's protection settings, this option is specified as "Yalnızca hizmetlilere izin ver".

Wikis can define additional protection levels using the $wgRestrictionLevels configuration setting.

Sayfa koruması, viki içeriği üzerinde işbirliğini sınırlar ve mümkünse bundan kaçınılmalıdır.

How to protect a page

Click on the "Araçlar" drop-down menu, and select "Koru". You will be asked to choose the type of protection and also to add a reason for the protection. For the type of protection, choose either "Yalnızca otomatik onaylanmış kullanıcılara izin verilir" or "Yalnızca hizmetlilere izin ver".

How to unprotect a page

Click on the "Araçlar" drop-down menu, and select "Korumayı değiştir". You will be asked to choose the type of protection and also to add a reason for the protection. For the type of protection, choose "Tüm kullanıcılara izin ver".

See also