Help:Tercihler

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Preferences and the translation is 98% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın.
PD

Oturum açmış durumdayken sağ üstteki Tercihler bağlantısını tıklamak tercihlerinizi değiştirmenize olanak tanır. Kullanıcı ayarları bölümü ve diğer ayar türlerini değiştirmek için en üstteki sekmeler çubuğu ile karşılaşacaksınız.

Starting in MediaWiki 1.32.0-wmf.23, Special:Preferences's design has been changed. Note that some of the preferences discussed here are added by extensions and are not a part of MediaWiki core.

Kullanıcı bilgileri

Temel bilgiler

Kullanıcı adı: Kullanıcı adınız. Yalnızca güvenilen kullanıcılar kullanıcı adınızı değiştirebilir ve vikide de Renameuser uzantısı yüklü olmalıdır.
Üye grupları: İçinde bulunduğunuz kullanıcı gruplarının listesi.
Bağlı uygulamalar: Wikimedia wikilerinde bu bağlantı, hesabınıza erişmesine izin verilen harici uygulamaları yönetmenize olanak tanır. Daha fazla bilgi için Yardım:OAuth sayfasına bakın.
Değişiklik sayısı: Kaç düzenleme yaptınız. Tüm vikilerde buna sahip olmayacak.
Kayıt zamanı: Hesabınızın kaydedildiği zaman.
Parolayı değiştir aşağıya bakınız
Küresel hesap: aşağıya bakınız
İki faktörlü kimlik doğrulama: İki faktörlü kimlik doğrulamayı yönetin.
Küresel tercihler: Küresel tercihleri ​​yönetin.

Parolayı değiştir

Parolanızı değiştirmek için ilk kutuya eski parolanızı, son iki parola ise yeni parolanızı girin. Bu sitenin giriş bilgilerinizi hatırlamasını istiyorsanız, Bu bilgisayardaki giriş bilgilerimi hatırla seçeneğini işaretleyin. Bu işlevin tarayıcınızda çerezleri etkinleştirmenizi gerektirdiğini ve çerezinizin silinmesi veya süresinin dolması durumunda artık hatırlanmayacağınızı unutmayın.

Küresel hesap

Uluslararasılaştırma

Tercihlerinizden arayüzün hangi dilde olmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Kenar çubuğundaki birkaç sayfaya ek olarak yalnızca 'düzenle' ve 'tartışma' gibi düğmeler etkilenecektir. Sayfaların ana metni, sayfaların büyük çoğunluğu için bununla değişmeyecek, ancak Wikimedia Meta Viki'deki gibi bazı sayfalar olacak.

 • Diller
 • Nasıl tarif edilmeyi tercih edersiniz?
 • Diğer dil ayarları

İmza

 • Mevcut imzanız
 • Yeni imza
  • Wiki metin olarak değerlendir

E-posta seçenekleri

Bir e-posta adresi girdiyseniz, bu işlevleri kullanmak için adresi doğrula düğmesini tıklamanız gerekir. Bir e-posta alacaksınız; basitçe açın ve aşağıdaki işlevleri etkinleştirmek için bağlantıyı takip edin.

E-posta onayı
Diğer kullanıcıların bana e-posta gönderebilmesine izin ver Bu, diğer kayıtlı kullanıcıların, kullanıcı sayfanızın kenar çubuğundaki "Bu kullanıcıya e-posta gönder" bağlantısını kullanarak size bir e-posta göndermesine olanak tanır. E-postalar bir web arayüzü kullanılarak gönderilir ve siz e-posta ile cevap verene kadar e-posta adresiniz bir gönderene gösterilmez.
Yeni kullanıcılardan e-postalara izin ver Bu, otomatik olarak onaylanmış izinleri olmayan kullanıcıların size e-posta göndermesini sağlar.
Diğer kullanıcılara gönderdiğim e-postaların kopyalarını bana gönder
Şu kullanıcıların bana e-posta göndermesine izin verme: Bu seçenek, hangi kullanıcıların size doğrudan e-posta gönderemeyeceğini belirlemenizi sağlar. Kullanıcı sayfanızın kenar çubuğunda "Bu kullanıcıya e-posta gönder" bağlantısını görmezler.
İzleme listemdeki bir sayfa veya dosya değiştirilirse bana e-posta gönder
İzlediğim bir ileti dizisine cevap geldiğinde bana e-posta gönder

Görünüm

Görünüm

Burada kullanmak istediğiniz cildi seçebilirsiniz. Her bir kaplamanın yanındaki "Önizleme" bağlantısını tıklayarak mevcut kaplamaları seçmeden önce önizleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen Help:Görünümler bağlantısına bakın.

Tarih biçimi ve saat farkı

Tercihler doğrultusunda normal olarak aşağıdakiler yapılır:

 [[2001-01-05]] (or [[2001]]-[[01-05]]) (with leading zeros)
 [[2001]] [[January 5]] ([[2001]] [[January 05]])
 [[January 5]], [[2001]] ([[January 05]], [[2001]])
 [[5 January]] [[2001]] ([[05 January]] [[2001]])
 [[January 5]] ([[January 05]])
 [[5 January]] ([[05 January]])

Dosyalar

Burada görüntülerin nasıl görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Bir URL'nin doğrudan yapıştırılmasıyla görüntülenen resimler (wiki etkinse) bu ayardan etkilenmez.

 • Dosya açıklama sayfalarındaki resim boyutu sınırı: - Bu ayar, Resim: sayfalarında resim önizlemelerinin ne kadar büyük olacağını seçmenize olanak tanır. Geçerli ekran çözünürlüğünüzün ne olduğunu biliyorsanız, bunu kendi ekranınızdan bir veya iki boyuta ayarlamak isteyebilirsiniz. Yavaş bir bağlantınız varsa (çevirmeli ağ gibi) bunları 320×240 ile sınırlamak isteyebilirsiniz.
 • Küçük resim boyutu: - Küçük resimlerin ne kadar büyük görünmesini istediğinizi tanımlayın. Bu ayar, bir düzenleyici tarafından belirlenen boyutlara sahip küçük resimleri etkilemez ve görüntüleri orijinal boyutlarının ötesine taşımaz.
 • Medya Görüntüleyiciyi Kullan: Wikimedia wikilerde, bu ayar (varsayılan olarak açıktır) daha düzgün bir görüntü izleme deneyimi sağlamak için Medya Görüntüleyici'nin kullanılıp kullanılmayacağını belirler.

Farklar

 • Farkların altında sayfa içeriğini gösterme
 • Eski hâline getirdikten sonra farkı gösterme
 • Sürüm kaydırıcısını gösterme

Gelişmiş seçenekler

 • Bağlantıların altını çizme:
 • ⧼stub-threshold⧽
 • Gizli kategorileri göster
 • ⧼tog-numberheadings⧽
 • Geri döndür bağlantısına tıklanınca bir onay istemi göster

Matematik

Burada ‎<math> etiketini kullanarak açıklanan matematiksel denklemlerin nasıl görüntüleneceğini kontrol edebilirsiniz. Resim olarak yüklenen veya matematik etiketinin dışına yazılan matematiksel formüller bu ayardan etkilenmez. Matematik tercihlerinin yalnızca Extension:Math yüklüyse görüneceğini unutmayın.

 • SVG (MathML, tarayıcı eklentisi aracılığıyla etkinleştirilebilir)
 • LaTeX kaynağı (metin tarayıcıları için)

Sayfa yazma alanı

Bunlar, düzenlediğiniz veya oluşturduğunuz sayfaları otomatik olarak izleyip izlemeyeceğiniz de dahil olmak üzere, düzenleme sayfalarını kontrol eden ayarlardır.

Genel seçenekler

 • Bölüm başlıklarına sağ tıklayarak bölüm düzenlemeyi etkinleştir
 • Çift tıklandığında sayfaları düzenle

Editör

 • Düzenleme alanının yazı tipi biçemi:
 • Tüm değişiklikleri varsayılan olarak küçük değişiklik olarak işaretle
 • Boş bir değişiklik (veya geri alma) özeti girdiğimde bana sor
 • Bir düzenleme sayfasından değişiklikleri kaydetmeden ayrılırken beni uyar
 • Düzenleme araç çubuğunu etkinleştir

Önizleme

 • Düzenlemeye başlarken önizlemeyi göster
 • Düzenleme kutusu öncesinde önizleme göster
 • Sayfayı yeniden yüklemeden önizlemeyi göster

Son değişiklikler

Görüntüleme seçenekleri

 • Son değişikliklerde gösterilecek günler: - Burada son değişiklikleri sayfalarının ne kadar geriye gideceğini belirleyebilirsiniz. Düzenleme sayısı aşılırsa listenin erken duracağını unutmayın (aşağıya bakın).
 • Son değişikliklerde, sayfa geçmişlerinde ve günlüklerde varsayılan olarak gösterilecek değişiklik sayısı: - Burada kaç düzenlemenin görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz.

Gelişmiş seçenekler

 • Son değişikliklerden küçük düzenlemeleri gizle - Bu, küçük olarak işaretlenmiş düzenlemeleri gizlemenizi sağlar (bkz. Help:Sayfa düzenleme ). Bazı kullanıcılar, şablonları güncellemek veya yazım hatalarını düzeltmek için hızlı bir şekilde çok sayıda küçük ayar yapacağından, bunun yararlı olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu, son değişiklikler sayfasından geçici olarak da açabilirsiniz (bkz. Help:Değişiklikleri izleme ).
 • Son değişiklikler ve izleme listesindeki değişiklikleri sayfalara göre gruplandır - Geliştirilmiş son değişiklikler, düzenlemeleri sayfa başına listeye yoğunlaştırır. Belirtildiği gibi, bu JavaScript'in etkinleştirilmesini gerektirir. Bu özellik hakkında daha fazla bilgi için Help:Değişiklikleri izleme sayfasına bakın.
 • Son değişikliklerde Vikiveri düzenlemelerini göster: Vikiveri'deki verilerin mevcut olduğu seçilen Wikimedia projelerinde, bu seçenek wikinizdeki sayfalara bağlı Vikiveri öğelerindeki değişiklikleri ve wiki sayfaları. Bu, wikinizde görülebilen Vikiveri'deki vandalizmi yakalamaya yardımcı olabilir.

İzleme listesi

Bunlar izleme listesinin davranışını kontrol eden ayarlardır (Help:İzleme listesi sayfasına bakın). Bu seçeneklerin çoğu izleme listesinin kendisinde de bulunur, ancak tercihlerinize göre ayarlayarak izleme listesinin varsayılan davranışını kontrol edersiniz, yani sayfayı her ziyaret ettiğinizde aynı işlemleri gerçekleştirir.

İzleme listesini düzenle

Görüntüleme seçenekleri

Gelişmiş seçenekler

 • İzleme listenizdeki Vikiveri düzenlemelerini göster: Vikiveri verilerin verilerinin bulunduğu seçili Wikimedia projelerinde, bu seçenek wikinizdeki sayfalara bağlı Vikiveri öğelerindeki değişiklikleri ve wiki sayfaları. Bu, wikinizde görülebilen Vikiveri'deki vandalizmi yakalamaya yardımcı olabilir.

Anahtar

 • İzleme listesi belirteci: Bu belirteç izleme listenizden bir RSS yayını oluşturmak için kullanılır. Bu belirteci bilen herkes izleme listenize erişmek için kullanabilir. Belirteç başka biri tarafından bulunursa, yeni bir belirteç oluşturmak için "Sıfırlamanız gerekiyorsa burayı tıklayın" bağlantısını kullanabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, yeni jetonu hesaba katmak için yayın okuyucunuzdaki yayın aboneliğinizin URL'sini düzenlemeniz gerekir.

Arama

Kaç sonuç görüntüleneceğini ve her sonuç için ne kadar bağlam gösterileceğini içeren aramalar için varsayılan ayarlar. İlk kez bir şey ararken, göstermek istediğiniz ad alanlarının yanındaki kutuları işaretleyin. Gerçek bir arama yaparken, arama sonuçları ekranının altındaki kutuları işaretleyerek veya işaretlerini kaldırarak bunu geçersiz kılabilirsiniz.

Tamamlama önerici

Bildirimler

E-posta seçenekleri

Bu olaylar hakkında bana bildirim gönder

Vikilerarası bildirimler

Küçük araçlar

Beta özellikler

Wikimedia wikilerde, Beta özellikler sekmesi, deneysel özellikleri herkesin kullanımına sunmadan önce etkinleştirmenizi sağlar. Bu özelliklerden herhangi birini açmayı seçerseniz, hatalarla ve sorunlarla karşılaşmaya hazır olmalısınız ve geliştirme devam ederken özelliğin görünüşünde veya çalışma biçiminde ani değişiklikler görebilirsiniz.

Her özelliğin yanında bir "tartışma" bağlantısı bulunur, böylece önerilerinizi sunabilir veya sorunları bildirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Beta Özellikleri Hakkında sayfasına bakın.

 • Tüm yeni beta özelliklerini otomatik olarak etkinleştir: Bu seçeneği açarsanız, yeni Beta özellikleri Beta Özellikleri sistemine eklenir eklenmez sizin için etkin hale gelir.

Ayrıca bakınız