Wikitext

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Wikitext and the translation is 100% complete.

Wikitext je dokument psaný ve značkovém jazyce wiki, jako je ten aktuální vysvětlený na stránce Help:Editing (viz také Nápověda:Formátování a Markup spec/DTD ). Jedná se o soubor obsahu, značek a metadat. Aktuální a staré verze všech stránek wiki jsou uloženy v databázi v tabulce text ve formě wikitextu.

For the main parts of Wikidata there is no wikitext source text.

Dokumentace pro uživatele

Dokumentace pro vývojáře

  • Specs/wikitext/1.0.0 – od srpna 2016, URI používané Parsoidem k identifikaci verze Wikitextu, kterou předpokládá

Alternativy k MediaWiki Wikitextu

  • Wikitax - návrh z roku 2002
  • Jednoduchý značkovací jazyk - článek na Wikipedii popisující značkovací jazyky pro případy "kde může být nutné přečíst základní dokument i konečný zobrazený výstup"

Zavádění

  • PHP Parser – dokumentace generovaná z komentářů vložených do zdrojového kódu. Shrnutí toho, co je PHP parser, jak je popsáno na této stránce: "Zpracovává wiki markup (který používá uživatelsky přívětivější syntaxi, jako je "[[Odkaz]]" pro vytváření odkazů) a poskytuje jednosměrnou transformaci tohoto označení wiki do (X)HTML výstupu nebo označení (kterým zase prohlížeč rozumí a může je zobrazit)."
  • Parsoid - překladový nástroj pro MediaWiki, který překládá mezi HTML5 DOM s RDFa a MediaWiki Wikitextem.

Testování

Poskytli jsme důležité informace o kompatibilitě, které pomáhají popsat očekávané chování při převodu wikitextu do HTML.

  • Parser tests - naše testy v jádru MediaWiki obsahují autoritativní zdroj pro testování kompatibility značek Wikitextu.
  • Parsoidní testovací případy (parserTests.txt parserTests.txt na Diffusion) – rozvětvená verze základních testů MediaWiki, kterou používá Parsoid. Kromě režimu wt2html, který PHP parser podporuje, Parsoidův tester parserových testů také umožňuje několik dalších testovacích režimů, které PHP parser nepodporuje (wt2wt, html2wt, html2html, randomizované úpravy pro testování selektivní serializace, manuální úpravy pro řízené testování serializace). Tyto testy jsou ručně synchronizovány pomocí skriptů v Parsoid codebase. Tyto testy jsou ručně synchronizovány pomocí skriptů v kódové základně Parsoid.

Diskuse od roku 2015 a mladší

Diskuse před rokem 2015

Související stránky