MediaWiki/mk

From MediaWiki.org
Jump to: navigation, search
Добре дојдовте на MediaWiki.org
МедијаВики (MediaWiki) е слободен програмски вики-пакет напишан во PHP, првично изработен за употреба на Вкипедија. Денес го користат уште неколку други проекти, непрофитната Фондација Викимедија и многубројни други викија, вклучувајќи го и ова — домот на МедијаВики.

Подолу се наведени врски до содржините на страницата. Некои содржини се преведени и на други јазици, но сепак главен јазик за документација е англискиот.

Ако имате општи прашања за МедијаВики, погледајте ја страницата за комуникации. Доколку имате нешто да прашате за ова вики, добредојдени сте да го поставите прашањето на форумот.
Корисници
Системски администратори
Развивачи
Тековни верзии
Новости
2017-07-13
2017-04-30
2017-04-11
2017-04-06
New opportunities
2017-10-04 – 2017-10-06


2017-08-09 – 2017-08-10
Јазик:Project:Language policy English  • Afrikaans • العربية • asturianu • azərbaycanca • جهلسری بلوچی • беларуская • беларуская (тарашкевіца)‎ • български • brezhoneg • বাংলা • bosanski • català • čeština • dansk • Deutsch • Zazaki • Ελληνικά • Esperanto • español • فارسی • suomi • français • galego • עברית • हिन्दी • magyar • Հայերեն • Bahasa Indonesia • italiano • 日本語 • ქართული • қазақша • ភាសាខ្មែរ • 한국어 • kernowek • Basa Banyumasan • Baso Minangkabau • македонски • മലയാളം • मराठी • Bahasa Melayu • Nederlands • norsk bokmål • occitan • polski • português • português do Brasil • română • русский • සිංහල • slovenčina • slovenščina • Soomaaliga • shqip • svenska • ไทย • Türkçe • українська • Tiếng Việt • 粵語 • 中文 • 中文(简体)‎ • 中文(繁體)‎