Jump to content

Help:İçerik çevirisi/Çeviri/Çeviri kalitesi

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Content translation/Translating/Translation quality and the translation is 93% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bir çeviri oluştururken, içeriği yayımlamadan önce incelemek önemlidir. Üretilen içeriğin orijinal anlamı değiştirmediğinden emin olmanız ve hedef dilde doğal olarak okuduğunu kontrol etmeniz gerekir. Sağlanan ilk makine çevirisi, yararlı bir başlangıç ​​noktasıyla çeviri sürecini hızlandırmaya yardımcı olur, ancak araç, kullanıcıları ilk içeriği önemli ölçüde incelemeye ve düzenlemeye teşvik eder.

Farklı mekanizmalar, çevirmenlerin ilk çevirileri uygun şekilde düzenlemesini garanti eder. Çeviri editörü, ilk çevirinin kullanıcı tarafından ne kadar değiştirildiğini izler ve yayımlamayı önlemek için farklı sınırlar belirler veya kullanıcıları içeriği daha fazla incelemeye teşvik etmeleri için uyarır.

Bu şekilde, araç, kullanıcıların makine çevirisini iyi bir şekilde kullandıklarında kullanmalarına olanak sağlarken, hafifçe incelenmiş düşük kaliteli çevirilerin oluşturulmasını engeller. Bu sınırların nasıl çalıştığı, her dilin ihtiyaçlarına göre nasıl ayarlanabileceği ve araçla üretilen içeriğin kalitesinin nasıl ölçüleceği hakkında daha fazla ayrıntı aşağıda verilmiştir.

Çeviriyi incelemeyi teşvik edecek sınırlar

İçerik çevirisi, kullanıcıların sağlanan ilk otomatik çeviri için yaptığı değişikliklerin yüzdesini ölçer. Bu şekilde, sistem ilk çeviriden kaç sözcüğün eklendiğini, kaldırıldığını veya değiştirildiğini bilir. Bu ölçümler iki farklı seviyede yapılır: her paragraf için ve tüm çeviri için. Her seviyede aşağıda ayrıntılı verdiği gibi farklı sınırlar uygulanır.

Tüm çeviri için sınırlar

Çok fazla değiştirilmemiş makine çevirisi olan bir çeviri yayımlamaya çalışırken gösterilen hata. Bu eşik, editörlerinden gelen geri bildirimlere göre Endonezya dili için ayarlandı.

Tüm belgenin %95'u veya daha fazlası değiştirilmemiş, makine tarafından çevrilmiş içerikten oluşuyorsa yayımlama engellenir. Bu sınır, neredeyse işlenmemiş makine çevirilerini önler ve açık vandalizmi engeller. Ayrıca, kullanıcıların makine çevirisi bölümünü düzenlemeden yalnızca içerik eklemesini engeller. Aşağıda ayrıntıları verildiği gibi, bu sınır dil bazında ayarlanabilir.

Her paragraf için sınırlar

Değiştirilmemiş makine çevirisinin sınırları aştığı belirli bir paragraf için uyarı.

Her paragraf için, kullanıcı değişikliklerinin yüzdesi de ölçülür. Paragraf, ilk makine çevirisinin %85'inden fazlasını içeriyorsa (veya kaynak belgeden içeriği kopyalarken, değiştirilmemiş içeriğin %60'ından fazlasını içeriyorsa) paragraf sorunlu olarak kabul edilir.

Çeviri editörü, sorunlu olduğu düşünülen her paragraf için bir uyarı göstererek kullanıcıyı daha fazla düzenlemeye teşvik eder. Bazı durumlarda kullanıcılar yine de yayımlayabilir, ancak sonuçta ortaya çıkan sayfa, topluluğun incelemesi için potansiyel olarak incelenmemiş çevirilerden oluşan bir izleme kategorisine eklenebilir. Diğer durumlarda, kullanıcıların yayımlamasına izin verilmeyebilir.

Kullanıcının yayımlamasına izin verilip verilmeyeceğini belirlemek için dikkate alınan faktörlerden bazıları şunlardır (bunlardan bazıları hala geliştirme aşamasındadır):

  • Sorunlu paragrafların sayısı. Kullanıcıların 50 veya daha fazla sorunlu paragraf içeren çeviri yayımlamaları engellenmektedir. Kullanıcılar yine de 50'den az sorunlu paragraf içeren çeviriler yayımlayabilirler, ancak 10 ila 49 sorunlu paragraf içeren çeviriler, topluluğun incelemesi için potansiyel olarak incelenmemiş çevirilerin bir izleme kategorisine eklenecektir.
  • Önceki silinmiş çeviriler. Tekrar eden sorunları önlemek için araç, son 30 gün içinde yayımlanan çevirileri silinen kullanıcıları tespit eder ve sonraki çeviri çabalarına çok daha katı sınırlar getirir. Bu durumlarda, 10 veya daha fazla sorunlu paragraf içeren çevirilerin yayımlanması engellenirken, 9 veya daha az sorunlu paragrafa sahip olanlar, topluluğun incelemesi için potansiyel olarak incelenmemiş çevirilerden oluşan bir izleme kategorisine eklenecektir.
  • Kullanıcı onayı. Kullanıcının çevirinin durumunu gözden geçirip onayladığına dair bir işaret olarak, kullanıcıların çözüldü olarak işaretlediği paragraflar için daha az katı bir eşik kabul edilir. Değiştirilmemiş içerik uyarısının gösterildiği ancak kullanıcının bunu çözüldü olarak işaretlediği paragraflar için daha az katı bir eşik uygularız (Makine çevirisinin %95'ini veya kaynak içeriğin %75'ini kabul ederek). Bu, otomatik çevirinin son derece iyi olduğu durumlara uyum sağlamanın bir yolunu sağlar, ancak yine de özelliği kötüye kullanma olasılığını önler (yani, kullanıcı onayını körü körüne takip etmemek).

Sınırlardan etkilenmeyen içerik

Bazı içeriklerin önemli ölçüde düzenlenmesi beklenmez ve yukarıda açıklanan sınırlar uygulanırken dikkate alınmaz. Çok kısa bölüm başlıkları, kaynakça veya kaynakça listesi kontrollerin dışında tutulur. Aksi takdirde, kullanıcılar kaynakçada yer alan kitap başlıkları veya diğer özel başlıklar gibi olmaması gereken içeriklerin çevrilmesi konusunda yanıltıcı uyarılar alabilirler.

Limits on the mobile experience

For the mobile experience the initial set of limits follow a simpler approach. At the moment, only the overall percentage of unmodified machine translation for the whole translation is considered. On mobile, the whole translation consist of just one section of the article.

In particular, a warning is shown when the percentage of unmodified machine translation is over 85% for the whole section, and publishing is prevented when the percentage of unmodified machine translation is over 95%.

Feedback on how the limits system work on the mobile context would be very useful to determine how to evolve this initial approach.

Sınırları ayarlama

Yukarıda açıklanan sınırlar bir dizi genel mekanizma sağlar, ancak her vikinin özel ihtiyaçlarına göre ayarlamalara ihtiyaç duyabilirler. İlk değerlendirmelere göre, ilk makine çevirisi için gereken değişiklik miktarı, dil çiftine bağlı olarak %10 ila %70 arasında değişebilir. Bazı vikilerde, varsayılan sınırlar çok katı olabilir, gereksiz gürültüye neden olabilir veya tamamen geçerli çevirilerin yayımlanmasını engelleyebilir. Diğer vikilerde, sınırlar yeterince katı olmayabilir ve yeterince düzenlenmemiş çevirilerin yayımlanmasına izin verebilir.

Farklı eşikleri ayarlamak, her vikinin aracın sınırlarını kendi özel ihtiyaçlarına göre uyarlamasına olanak tanır. Anadilini konuşanlardan gelen geri bildirimler, konulan sınırların uygun şekilde ayarlanması için gereklidir. Çeviri oluşturma veya inceleme deneyiminize dayalı olarak mevcut sınırlar iyi çalışmıyorsa, lütfen geri bildiriminizi paylaşın, bunları nasıl daha iyi ayarlayabileceğimizi keşfedebiliriz.

Eşikleri ayarlama hakkında geri bildirim sağlarken, önce birkaç örnek çeviri oluşturmanızı öneririz (testinizin normal içerik olarak yayınlanması amaçlanmıyorsa yayımlama seçeneklerini kontrol edeceğine emin olun). Diliniz için sınırların nasıl çalıştığını test ederken aşağıdakileri aklınızda bulundurmanızda fayda var:

  • Her iki durumu da kontrol edin. Her ikisi için de sınırların nasıl işlediğini kontrol ettiğinizden emin olun: içeriğin yeterince düzenlenmediği çeviriler ve yeterince düzenlendiği yerler. Bu şekilde, aracın sınırlar özelliği için doğru dengeyi daha kolay bulabilirsiniz. Yalnızca bir tür sorunun kontrol edilmesi, eşiklerin ters yönde çok fazla hareket etmesine neden olabilir.
  • Farklı içeriği kontrol edin. Vikilerimizdeki içerik oldukça çeşitlidir ve makine çevirisi bazı durumlarda diğerlerine kıyasla çok daha iyi çalışabilir. Örneğin, sayısal verilerle veya teknik adlarla dolu içerik, daha açıklayıcı metne sahip içeriğe göre kullanıcılar tarafından daha az düzenleme gerektirebilir. Farklı uzunluklarda, farklı içeriğe sahip çeşitli farklı madde türlerini çevirerek test ettiğinizden emin olun.
  • Yinelemeye hazırlanın. Eşikleri ayarlamak yinelemeli bir süreçtir. Eşiklerde özel ayarlamalar gerektirebilir veya genel yaklaşımınızı iyileştirebilirsiniz. Her durumda, her değişiklikten sonra, yapılan iyileştirmeleri doğrulamak için daha fazla test yapılması gerekebilir.

Editörlerle işbirliği içinde sınırları ayarlamanın etkili olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, ilk sonuçlar, Endonezce topluluğunun, değiştirilmemiş makine çevirisi içeriğinin %70'inden fazlasını içeren çevirilerin yayımlanmasını kısıtlayarak aldıkları sorunlu çevirilerin sayısını önemli ölçüde azaltabildiğini göstermektedir. Teluguca ve Assamca vikileri için de benzer ayarlamalar yapılmıştır. Hatasız olan otomatik bir araç yoktur ve bu sınırlar bir istisna değildir.

Topluluk tarafından içerik inceleme süreci hâlâ çok önemlidir, ancak bu sınırlar, topluluklara odaklanmaları gereken çeviri sayısını azaltacak bir araç sağlayarak inceleme sürecini çok daha etkili hâle getirir. Lütfen geri bildiriminizi paylaşın, bunları nasıl daha iyi ayarlayabileceğimizi keşfedebiliriz.

İncelenmemiş olabilecek çevirileri izleme

Toplulukların önerilen sınırları aşan bazı içeriklerle yayımlanmış maddeleri kolayca bulmaları için "cx-unreviewed-translation-category" adlı bir izleme kategorisi ​​sağlanmıştır.

Bu kategoriyi her vikideki izleme kategorileri listesinde bulabilirsiniz. Bunu kullanarak, yayımlanmasını engelleyen sınırları aşan, ancak yine de beklenenden daha az düzenlenmiş bazı paragrafları olan maddeleri izleyebilirsiniz. Örneğin Endonezce Vikipedi kategorisi, genel olarak makine çevirisinin %40'ından daha azına sahip ancak %80'den fazla değiştirilmemiş makine çevirisi içeren bazı paragraflar içeren maddeler içerir.

Çeviri kalitesini ölçme

İçerik kalitesini otomatik olarak değerlendirmek önemsiz değildir. Silme oranları, oluşturulan içeriğin topluluğun onu silmemesi için yeterince iyi olup olmadığını tahmin etmek için yararlı bir ölçü sağlar. Silme oranlarının analizine göre, çeviri olarak oluşturulan maddeler, sıfırdan oluşturulmuş maddelere kıyasla silinme olasılığı daha düşük şeklindedir. Bu, diğer madde oluşturma yöntemleri için belirlenenlerden çok daha yüksek bir çeviri yaparak katılım sınırlarını belirlemenin pratik olmayabileceğini göstermektedir.

Yayımlanmış çevirileri bulun

İçerik çevirisi, yayınlanan çevirilere bir contenttranslation düzenleme etiketi ekler. Bu, toplulukların, çeviri aracı kullanılarak oluşturulan sayfalara odaklanmak için Son değişiklikleri ve benzer araçları kullanmasına olanak tanır. Ayrıca, yayımlanmış çevirilerle ilgili veriler ve makine çevirisi kullanımı istatistikleri herkesin analiz etmesi için mevcuttur.

Belirli bir çeviriyi inceleyin

Çeviri hata ayıklayıcı örneği

Çeviri hata ayıklayıcı, tüm belge için kullanılan makine çevirisi yüzdesi ve her paragraf için kullanılan çeviri hizmeti dahil olmak üzere, belirli bir çeviri için bazı meta verilerin incelenmesine olanak tanıyan bir araçtır. For specific types of content such as templates, the Content Translation Server API can be queried to check how templates will be transferred across languages.

Kullanıcı uzmanlığına dayalı diğer sınırlar

Kullanıcı uzmanlığına dayalı bir yayımlama kısıtlaması gösterilirken hata oluştu. Bu örnek, İngilizce Vikipedi topluluğunun, yayımlamayı yalnızca otomatik olarak onaylanmış genişletilmiş kullanıcılarla doğrudan ana alanla sınırlama kararına dayanmaktadır.

Bazı vikiler, düşük kaliteli çevirilerin oluşturulmasını azaltmanın bir yolu olarak, kullanıcı haklarına dayalı olarak çeviri için başka kısıtlamalar getirmiştir. Örneğin, İngilizce Vikipedi, kullanıcıların genişletilmiş onaylanmasını gerektirir, yani madde olarak bir çeviriyi yayımlamalarına izin verilmeden önce İngilizce Vikipedi'de 500 düzenleme yapmaları gerekir. Daha yeni editörler, çevrilmiş maddeleri User: veya Draft: ad alanlarında yayımlamaya devam edebilir ve ardından ana alanına maddeye taşıyabilir.

Bu kısıtlama, bu sayfada açıklanan sınırlama sistemi mevcut olmadan önce oluşturulmuştur ve kaliteli çevirilerin oluşturulmasını teşvik etmek için önerilen yaklaşım değildir.

Oluşturulan içeriği hesaba katmayan kısıtlamalar eklemeden önce, yukarıda açıklandığı gibi değiştirilmemiş içeriğin sınırlarını ayarlama sürecinden geçmeyi düşünün. Düşük kaliteli çevirileri önlemek için sınırlar gerektiği kadar katı hale getirilebilirken, yine de iyi çeviriler yapan editörler tarafından yayımlanmasına izin verilir.