Growth/Zpravodaj/23

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth/Newsletters/23 and the translation is 100% complete.

Newsletter týmu Growth #23

Vítejte v dvacátém třetím newsletteru týmu Growth!

Nejdůležitější body

Screenshot modulu vylepšeného v rámci pozitivního posílení.

Pozitivní posílení: Vylepšená verze modulu Dosah vašich příspěvků

Cílem týmu Growth je povzbudit nováčky, aby uložili nějakou editaci. Chceme zvýšit motivaci nováčků tím, že jim ukážeme, jaký jejich editace měly dopad.

Nováčci mají přístup k modulu „Dosah vašich příspěvků“ (váš modul můžete najít na Special:Impact). Nová verze tohoto modulu bude obsahovat více detailů: celkový počet editací, počet obdržených poděkování, čas, kdy naposledy nováček editoval, počet souvislých dní, po které editovali a počet návštěv všech stránek, které nováček editoval.

Počínaje 1. prosincem bude tento modul dostupný na našich pilotních projektech. Již nyní si jej můžete vyzkoušet na Beta Wikipedii. Z bezpečnostních důvodů na Beta wiki nepoužívejte své běžné uživatelské heslo. Vytvořte si pro Beta wiki nové heslo, které používáte jenom tam.

Strukturované editace: Vylepšení založená na zpětné vazbě patrolářů

Po nasazení Strukturovaných editací jsme obdrželi zpětnou vazbu od různých komunit, týkající se přetížení patrolářů díky těmto novým editacím. Tyto komunity také zmiňovaly, že strukturované editace jsou obvykle méně kvalitní či relevantní.

Na základě obdržené zpětné vazby jsme implementovali několik zlepšení. Nasadili jsme například tyto zlepšení:

 • Únava patrolářů: 
  • Ve výchozím nastavení mohou nováčci uložit až 25 editací typu "Přidání odkazů" a až 25 editací typu "Přidání obrázků". Pokud jsou patroláři přetížení, komunita tato čísla může snížit skrz Special:EditGrowthConfig.
 • Kvalita editací: co je „kvalitní editace“ není přesně definováno. Na toto téma jsme vyvolali diskusi a její závěry jsme shrnuli. Zároveň jsme také implementovali následující vylepšení:
  • Přidávání odkazů
   • Nyní prioritizujeme články, ve kterých je méně odkazů. Díky tomu je méně pravděpodobnější, že nováčci přidají odkazy do článků, kde je jich již dostatečné množství.
   • Zvýšili jsme také hodnotu „skóre kvality“, čímž jsme zvýšili pravděpodobnost, že navržené odkazy budou přesné.
   • Výchozí počet odkazů na článek byl snížen na 3. Tuto hodnotu je možné změnit na Special:EditGrowthConfig. Komunity také mohou vyjmout články, ve kterých jsou určité šablony či kategorie.
  • Přidávání obrázků
   • Nyní již nebudeme navrhovat obrázky pro seznamy.
   • Stejně tak nebudeme navrhovat obrázky ani pro rozcestníky.
   • Máme v plánu přidávání obrázků nadále vylepšovat, a to na začátku roku 2023. [1]

Pozitivní posílení vyřeší některé připomínky týkající se povzbuzení nováčků k uložení více ceněných editací. Tým Growth brzy zaměří svou pozornost na konkrétní strategie, které v projektu „Levelling up“ budou implementovány, aby pozornost nováčků postupně přesouvala k více náročnějším úkolům.

Nedávné změny

 • Na všech Wikipediích nyní nováčci vidí stejné rozhraní. Před zavedením této změny na některých projektech existovala 20% kontrolní skupina, která ke Growth funkcím přístup neměla. Kontrolní skupinu jsme používali k tomu, abychom určili, nakolik Growth funkce ovlivňují chování nováčků. Experimenty ukázaly, že Growth funkce zvyšují aktivaci i retenci. Protože chceme poskytnout stejné funkce všem uživatelům na všech Wikipediích, rozhodli jsme se kontrolní skupiny vypnout (s výjimkou německé Wikipedie; tam si přáli kontrolní skupinu ponechat). Kontrolní skupinu budeme používat i nadále pro testování nových funkcionalit (všichni ale budou mít přístup k základní Domovské stránce). [2]
 • Skóre kvality pro návrhy odkazů bude změněno. Pro každý článek navrhneme méně odkazů, ale návrhy budou přesnější. Změnu nejdříve nasadíme na našich pilotních projektech; po jejím otestování ji nasadíme i na ostatní projekty. [3][4]
 • Aktualizovali jsme seznam často kladených otázek. Na této stránce najdete shrnutí všech informací týkající se Growth funkcí. Prosíme, přečtěte si ji, a pokud můžete, přeložte ji do dalších jazyků.

Novinky pro mentory

 • Všechny Wikipedie nyní mohou nastavit a spravovat mentorství jednodušším způsobem.
  • Změnili jsme fungování mentorství tak, aby bylo více spolehlivé a aby se snadněji používalo a vylepšovalo.
  • Komunity jazykových verzí, kde mentorství zatím není k dispozici, mohou mentorství zapnout pomocí tohoto procesu. Poté se mentoři mohou zapsat pomocí návštěvy Special:MentorDashboard.
  • Na jazykových verzích, kde mentorství již nastavené bylo, jsme staré seznamy mentorů konvertovali sami.
  • Přidali jsme novou speciální stránku, Special:ManageMentors, na které se zobrazuje seznam mentorů. Tato stránka může být vložena jako šablona na kteroukoli jinou stránku. Vznikly také nové procesy, pomocí kterých se mentoři mohou zapsat nebo vyškrtnout. Rovněž jsme zlepšily komunitní správu mentorství.
 • Modul „Vaši nováčci“ na Nástěnce mentora má novou patičku, nazvanou „Nedávné změny vašich nováčků“. V této patičce je odkaz na Poslední změny, kde mentoři vidí pouze editace svých vlastních nováčků. [5]

Rozšiřování na další projekty

Vylepšování tohoto newsletteru

Máme v plánu vydávat newsletter více pravidelně, každé dva měsíce. Také bychom rádi věděli, pokud vám jeho současná forma vyhovuje. Dejte nám vědět, co se vám na newsletteru líbí, co se vám na něm líbí méně, a co vám v newsletteru chybí. Můžete psát v jakémkoli jazyce.

Zpravodaj týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný botemDejte nám zpětnou vazbuPřihlašte se nebo se odhlašte k nebo z odběru.