Küçük araç mutfağı

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Gadget kitchen and the translation is 30% complete.

Küçük araç mutfağına hoş geldiniz. Bu, JavaScript'te küçük araçları ve kullanıcı komut dosyalarını nasıl yazabileceğiniz ve kullanabileceğinize ilişkin bir öğreticidir.

Kullanıcı betikleri ve küçük araçları nedir?

MediaWiki, herkesin yazılımın davranışını hemen değiştirmek için herkese açık JavaScript kodu yazmasına izin verir. Bu kod diğer kullanıcılarla paylaşılabilir. Bu kod viki sayfalarında bulunur.

 • Bir kullanıcı betiği orijinal yazar (User: ad alanında saklanıyorsa) ve "edituserjs" kullanıcı hakkına sahip herkes (genellikle yalnızca arayüz hizmetlileri) tarafından düzenlenebilir. The code is usually hosted on a subpage of your user page. Examples include: XTools/ArticleInfo.js and m:User:Hoo man/useful links.js. User scripts are similar to the personal JavaScript pages such as Special:MyPage/common.js, but they allow single code chunks to be shared with other users.
 • Küçük aracı, arayüz yöneticisi tarafından MediaWiki:Gadgets-definition eklenerek "tanıtılan" bir kullanıcı betikdir. Giriş yapmış kullanıcılar küçük araçlar kullanıcı tercihlerinin "Küçük araçlar" sekmesinde etkinleştirebilir. Küçük araçlar arayüz yöneticileri tarafından oluşturulur ve yönetilir.
 • Tamamlamak için: Ayrıca MediaWiki:Common.js altında yer alan siteJS var. Bu dosyadaki JavaScript herkesi etkiler ve hem oturum kapatmış hem de oturum açmış kullanıcılar için otomatik olarak yürütülür. Interface administrators can edit that page. Read Manual:Interface/JavaScript for detailed information.

Kendi MediaWiki kopyanızı çalıştırıyorsanız, kullanıcı betiklerinin çalışabilmesi için $wgAllowUserJs etkinleştirilmesi ve tek tek betiklerin küçük aracı durumuna yükseltilmesini mümkün kılmak için Gadgets uzantısının yüklenmesi gerekir. Daha iyi bir geliştirme deneyimi için, vikinize CodeEditor uzantının yüklendiğinden emin olun.

Write your first user script

In this section, you create an example user script which calculates the estimated reading time of a wiki page.

 1. Ensure you are logged in.
 2. Visit Special:MyPage/common.js. This page holds your personal JavaScript that is loaded on every page view (except for Special:Preferences).
 3. Either create the page or edit the page if it already exists.
 4. Copy the following six lines and paste these lines into the page:
  var numWords = $("#mw-content-text > div").text().split(" ").length;
  var headerWords = $("h1").text().split(" ").length;
  var totalWords = numWords + headerWords;
  var timeInMinutes = totalWords / 200;
  var header = $("h1").text();
  $("h1").text(header + " (it will take you " + timeInMinutes + " minutes to read this page)");
  
 5. Click "Değişiklikleri yayımla".
 6. Go to any page. Look at the title.

This example user script is taken from ChickTech High School Kickoff 2017/Tasks . There are more examples for simple user scripts on that page.

Genel olarak, MediaWiki'nin stiline uyan JavaScript yazmak için JavaScript kodlama kurallarına bakın.

Kullanıcı betikleri ve küçük araçları geliştirme

This section lists resources which are either needed or helpful for non-simple user scripts.

ResourceLoader

Gadgets must use ResourceLoader. ResourceLoader , MediaWiki'nin kullanıcılara ve okuyuculara akıllıca JavaScript ve CSS varlıkları sağlayan temel bir özelliğidir. Küçük araçlar JavaScript'te kodlandığından, bir Küçük araçlar kodlayıcısı olarak ResourceLoader ile etkileşime girmeniz gerekir.

Küçük aracınız faydalı ResourceLoader modüllerini yüklemelidir.

OOUI

OOUI is a JavaScript library with user interface elements (for example pop-up windows) specifically for use in MediaWiki. The library Using OOUI in MediaWiki#Gadgets can be used in gadgets.

MediaWiki Action API

See API for more information.

Küçük aracınız MediaWiki API'sini kullanıyorsa, aynı kökenli politikayı ihlal edecek bir API isteği yapmaya çalışıyorsanız "?callback=?" parametresini API URL'sine ekleyin (ör. Vikipedi'den Commons API'sına istekte bulunmak). Bu, JSONP kullanımını tetikler ve belirli kısıtlamalar uygulamasını zorunlu kılar.

VisualEditor

See VisualEditor/Gadgets for a tutorial specifically for VisualEditor gadgets.

Debugging user scripts and gadgets

Privacy and external content

Kullanıcıların gizliliğine zarar verebilecek harici kaynaklar yüklememelisiniz. Wikimedia vikilerinde, aşağıdaki alan adları güvenli kabul edilir:

 • *.wiktionary.org
 • *.wikimedia.org
 • *.wikibooks.org
 • *.wikisource.org
 • *.wikiversity.org
 • *.wikinews.org
 • *.wikiquote.org
 • *.wikidata.org
 • *.wikivoyage.org
 • www.mediawiki.org
Küçük araçları bu ilke için otomatik olarak kontrol etmek için bir Jenkins işi (, kod) var.

A more complex user script example

ResourceLoader, MediaWiki Eylem API'sı, jQuery UI iletişim kutusu, jQuery AJAX ve jQuery olay bağlayıcısından mw.loader, mw.util, mw.html, mw.user kullanan MediaWiki:Tutorial-QuickRC.js bakın.

MediaWiki:Tutorial-QuickRC.js içeriğini kopyalayıp Special:MyPage/common.js içine yapıştırın.

Sonuç yukarıdakiyle aynı olmalıdır, ancak şimdi betiği değiştirebilir, onunla oynayabilir ve tamamen başka bir şeyle değiştirebilirsiniz.

Düzenleyicide "Önizleme"'yi (veya klavye kısayolunu kullanarak, genellikle Shift+Alt+P ) kullanarak betiğin en son sürümünü de çalıştırabilirsiniz. Bu, sayfayı kaydetmeden yinelemenin iyi bir yoludur. Unutmayın, siz "Sayfayı yayınla"'ya basıncaya kadar hiçbir şey kaydedilmez.

Load an existing user script

In the previous section, you copied the content of a user script. In this section, you will load the existing script MediaWiki:Tutorial-QuickRC.js instead.

 1. Oturum açmış olduğunuzdan emin olun.
 2. Visit Special:MyPage/common.js. This page holds your personal JavaScript that is loaded on every page view (except for Special:Preferences).
 3. Either create the page or edit the page if it already exists.
 4. Copy the following text and paste it into the page:
  mw.loader.load('//www.mediawiki.org/w/index.php?title=MediaWiki:Tutorial-QuickRC.js&action=raw&ctype=text/javascript');
 5. Click "Publish changes". You should now have a link in the "Tools" section called "Quick changelog".
 6. Click "Quick changelog". You get a pop-up window. It shows you a subset of the recent changes on this website.

Use a script on another Wikimedia wiki

Betiğini başka bir Wikimedia web sitesinde kullanmak istiyorsanız (örneğin, MediaWiki.org yerine Türkçe Vikipedi), yukarıdaki adımların aynısını uygularsınız: ResourceLoader'a kodunuzu yüklemesini söylersiniz. Türkçe Vikipedi'de common.js sayfanızı ziyaret edin ve aşağıdakileri ekleyin:

mw.loader.load("//www.mediawiki.org/w/index.php?title=MediaWiki:Tutorial-QuickRC.js&action=raw&ctype=text/javascript");

Önceki satırdaki MediaWiki:Tutorial-QuickRC.js öğesini Kullanıcı:Adınız/Betiğiniz.js değiştirerek, yukarıda oluşturduğunuz kullanıcı betiğini de yükleyebilirsiniz. (Adınız ve Betiğiniz göre değiştirin). This first requires that you do not store the code of your user script in Special:MyPage/common.js itself but instead in a separate sub page of your user page.

Disadvantages and problems of gadgets

 • Küçük araçlar topluluk üyeleri tarafından geliştirilir. As of today, there is no formal code review required for gadgets on Wikimedia sites (see phab:T71445). Please follow the best practices listed on this page.
 • On Wikimedia sites, the process how to "promote" a user script to a gadget in the "Gadgets" tab of the user preferences is not always clear. You will have to find an interface administrator and might have to provide deployment instructions to them.
 • Wikimedia lacks a systematic process for re-using, modifying and contributing to existing user scripts and gadgets.

Üzerinde çalışacağınız fikirler

Some Wikimedia community members may share their ideas what they would like to see implemented by someone else.

Deploying or enabling a gadget

If your user script should become a gadget (see the definitions above) on a wiki, the following steps are needed:

 • Steps for the user script author:
  • Recruit an experienced developer to review your gadget code. There is no formal process to do so.
  • Check with community members if there aren't any concerns with enabling the gadget on a wiki. For the website MediaWiki.org itself, this would be Project:Village Pump.
  • Recruit a site administrator with interface rights. See the page Special:ListUsers/interface-admin on your wiki.
 • Steps for the interface administrator:
  • Copy your JS & CSS files in the MediaWiki: namespace on your wiki, and make sure the page names have the prefix Gadget-.
   Example: MediaWiki:Gadget-userfeedback.js
  • Define the gadget on the MediaWiki:Gadgets-definition page of your wiki. That includes the modules used, dependencies, JS, and CSS file names, etc. This will allow users to enable the gadget on the Special:Preferences page of your wiki.
   Example: userfeedback[ResourceLoader|default|dependencies=ext.eventLogging]|userfeedback.js|userfeedback.css
  • Create a page for the gadget in the MediaWiki: namespace with prefix Gadget-. This will generate a label for the gadget on the Special:Preferences page of your wiki.
   Example: MediaWiki:Gadget-userfeedback

Related pages