Extension:Labeled Section Transclusion

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Extension:Labeled Section Transclusion and the translation is 85% complete.
Outdated translations are marked like this.
MediaWiki manüel uzantıları
Labeled Section Transclusion
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Etiket , Ayrıştırıcı işlevi
Açıklama Metnin işaretli bölümlerini yansıtmasına sağlar
Yazar(lar) Steve Sanbeg
Uyumluluk politikası MediaWiki ile birlikte anlık görüntüler yayımlanır. Master geriye dönük olarak uyumlu değil.
MediaWiki >= 1.42
Veritabanı değişiklikleri Hayır
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
Public wikis using 6,919 (Ranked 26th)
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, Labeled Section Transclusion uzantısını çevirin
Sorunlar Açık görevler · Hata bildir

Labeled Section Transclusion uzantısı, vikimetini normal olarak ayrıştırarak, metnin işaretli bölümlerinin seçilmesine yansıtmasına izin verir. İşlevselliği, dahil edilecek bölümleri seçen normal viki aktarımına sahip ‎<onlyinclude> etiketinin gelişmiş bir sürümüne benzer. Tüm Wikimedia vikilerinde etkindir.

Normal yansıtma, öncelikle küçük şablonların büyük kısımlarını dışlamak için tasarlanırken, etiketli kısım yansıtması, büyük sayfaların küçük kısımları için tasarlanmıştır.

Ancak bazı farklılıklar var. Yerel şablon yansıtmada, bölümler davranışla işaretlenir; bu nedenle, dahil edilecek veya atlanacak yalnızca bir (muhtemelen bitişik olmayan) bölümünüz olabilir.

Burada, bölümler ada göre işaretlenir ve davranış, gerektiğinde bölümleri ekleyebilen veya atlayabilen arayan tarafından seçilir. Farklı sayfalar, seçilen bölümleri içerebilir veya hariç tutabilir; isteğe bağlı olarak çakışabilen rastgele sayıda bölüm olabilir.

Bölümleri davranıştan ziyade isme göre işaretlemek, düzenleme bölümü bağlantılarının daha büyük metinlerden alıntılar almak için daha uygun bir şekilde oluşturulmasına olanak tanır, çünkü uzantı artık sayfanın başında atlanan bölümleri hesaba katabilir ve böylelikle yansıtan bölümlerin uygun şekilde kaydırılmasına olanak tanır.

Kurulum

 • Dosyaları indirin ve extensions/ klasörünüzdeki LabeledSectionTransclusion adlı dizine yerleştirin.
  Developers and code contributors should install the extension from Git instead, using:cd extensions/
  git clone https://gerrit.wikimedia.org/r/mediawiki/extensions/LabeledSectionTransclusion
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
  wfLoadExtension( 'LabeledSectionTransclusion' );
  
 • Yes Yapıldı – Uzantının başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version seçeneğine gidin.

Ayrıca çeşitli Vikikaynak'lar da kullanımda olan ve bölümleri basitleştirilmiş bir ## label ## sözdizimi ile tanımlamayı mümkün kılan bir küçük araç vardır. Kodu Wikisource:MediaWiki:Gadget-Easy_LST.js sayfasında bulunabilir.

Functions

Transclude any marked part

1. Adım: Bölümleri işaretleyin

‎<section> etiketleri kullanarak metindeki bölümleri şunun gibi işaretleyin:

<section begin="chapter1" />this is a chapter 1<section end="chapter1" />

Bu etiketlerin HTML/XML olmadığını ve normal öznitelik sözdizimini kullanmadıklarını unutmayın. Bu nedenle ve begin ve end işaretçileri normal XML açma/kapama etiketleri yerine tek tek olduklarından, bu iç içe geçmiş veya örtüşen bölümlere izin verir. Bu, diğer bölümlere müdahale etme endişesi duymadan bölüm etiketleri eklemenizi sağlar.

Adım 2a: Bölümü yansıtın

Yansıtmak için #lst ayrıştırıcı işlevini çağırın, yani chapter1 adlı bir bölümü articleX adlı bir sayfadan yansıtmak için:

{{#lst:articleX|chapter1}}

Hedef maddesi, bölümün yerini tanımlar; davranışı ayrıştırıcı işlevi tarafından belirlenir.

Adım 2b: Sayfayı yansıtın, ancak bölümü hariç tutun

Bir sayfayı yansıtmak, ancak belirtilen bir bölümü hariç tutmak için #lstx işlevini kullanın:

{{#lstx:articleX|chapter1}}

İsteğe bağlı olarak, hariç tutulan bölüme değiştirme metni ekleyebilirsiniz.

{{#lstx:articleX|chapter1|replacement_text}}

Örnek:

{{#lstx:articleX|chapter1|See chapter 1 in [[articleX]].}}

Değiştirme metni, bölümün atlandığı (hariç) alanda görünecektir.

Bitişik olmayan bölümler

Aynı adında birden fazla bölüme sahip olmak mümkündür; bu durumda, bu ada sahip her bölüm dahil edilecek/hariç tutulacaktır. Bu, özellikle çeşitli tartışmaları işaretlemek için kullanışlıdır.

Bölüm aralıkları

Bu işlevlerin, bir bölüm aralığı belirtmek için ek, isteğe bağlı bir bağımsız değişkeni vardır; yani {{#lst:articleX|chapter1|chapter3}}, 1. bölümün başından 3. bölümün sonuna kadar her şeyi dahil eder, muhtemelen bir şablonda. Benzer bir mekanizma şu anda Fransızca Vikikaynak'ta kullanılmaktadır.

Yerine koyma

Bu aynı zamanda değiştirme ile de çalışır; bir maddenin kendi bölümünün yerini alması bile mümkündür. Bunun bir kullanımı, tartışma sayfalarını arşivlemek için düzgün bir yol sağlar: <section begin=archive />, vb. kullanarak arşivlenecek metni işaretleyin. Ardından, arşivlenmiş bölümleri kopyalayan {{subst:#lst:talk_page|archive}} kullanarak, metinle bir arşiv sayfası oluşturun. Son olarak, bu bölümleri kaldırmak için talk_page içeriğini {{subst:#lstx:talk_page|archive}} ile değiştirin.

Normal başlıklar, yani ==this section== ile işaretlenmiş metin bölümlerinin çevrilmesi için isteğe bağlı destek vardır. Yüklenmişse, bu lsth işlevi ile yapılır.

Girişi yansıtın

Bir sayfanın girişini (yani ilk başlıktan önceki içeriği) yansıtmak için şunu kullanın

{{#lsth:pagename}}

Belirli bir bölümü yansıtın

Ayrıca, sectionX tüm içeriğini de (tüm alt bölümlerini içeren ancak sectionX başlığını hariç tutan) yansıtabilirsiniz.

{{#lsth:pagename|sectionX}}

Dikkat edilecek noktalar:

 1. Aynı ada sahip birden fazla bölümünüz varsa, sectionX yalnızca ilk geçtiği yer çevrilecektir.
 2. Nasıl görüntülendiğini değil, vikimetinde sectionX başlığının ne olduğunu yazdığınızdan emin olun. Örneğin, bölümün başlığı ==List of [[Extension]]== ise, "List of Extension" değil "List of [[Extension]]" yazmalısınız.
 3. Çeviri uzantısını kullanarak çeviri için işaretlenmiş bir sayfadan bir bölümü yansıtırken, dile özgü sürümden yansıtma yapın. Örneğin. sayfaadı yerine sayfaadı/en'den.
 4. Eşleştirme, büyük/küçük harf değişiklikleri nedeniyle bağlantıların kopmasını önlemek için büyük/küçük harf duyarlıdır.

Birden fazla bölümü yansıtın

Ayrıca, sectionY bir sonraki oluşumuna ulaşana kadar sectionX ilk oluşumundan (sectionX kendisinin başlığı hariç) yansıtma yapabilirsiniz. sectionY bir durma noktası olarak hareket eder, bu nedenle yansıtma sectionY içeriğini içermiyor.

{{#lsth:pagename|sectionX|sectionY}}

Atlanan başlıklar hakkında notlar

MediaWiki'deki geleneksel yansıtma, bölümleri aşmaya yönelik olmadığından, atlanan başlıkları hesaba katmaz. Sonuç olarak, birden fazla başlığı olan bir şablonu yansıtırsanız ve ilk başlığı atlarsanız, tüm düzenleme bölümleri bağlantıları şablondaki yanlış bölümü işaret eder.

Bu uzantı kullanıldığında (MediaWiki 1.9 veya üstü ile), #lst ve #lsth işlevleri, "atlanan" başlangıç ​​bölümündeki başlıkları sayar ve çevrelenen başlıkları uygun şekilde kaydırır. Bu bağlantıların basit durumda doğru bölümü göstermesine izin verecektir.

#lstx atlanan başlıkları saymadığını ve bitişik olmayan bölümler içinde atlanan başlıkların ofset olmadığını unutmayın. Ancak şimdi düzeltilmiş gibi görünüyor (muhtemelen MediaWiki'nin yeni ön işlemcisine aktarıldığında). Yansıtan başlıklar doğru bölümlere bağlanabilir.

Yerelleştirme

Dahili olarak, ayrıştırıcı işlevlerinin tümü, uzantının adıyla tutarlılık sağlamak için lst önekini kullanır. Bu kısaltma geliştirici olmayanlar için kafa karıştırıcı olabileceğinden, okunabilir İngilizce varyantları tanıtıldı, böylece işlevler şu anda her iki addan da çağrılabilir.

işlev İngilizce Almanca İbranice (RTL) Portekizce
#lst #section #Abschnitt
#קטע
#trecho
#lstx #section-x #Abschnitt-x
#בלי קטע
#trecho-x
#lsth #section-h

Ek olarak, etiket artık yerelleştirilebilir; şu anda: İngilizce, Almanca, İbranice, Portekizce; ör.:

İngilizce
<section begin=x/> ... <section end=x/>
Almanca
<Abschnitt Anfang=x/> ... <Abschnitt Ende=x/>
İbranice (RTL)
<קטע התחלה=א> ... <קטע סוף=א> (sağa "başlangıç" kodu ve soldaki "bitiş" kodu)
Portekizce
<trecho começo=x/> ... <trecho fim=x/>

Her yerelleştirme, yalnızca sayfa ilgili içerik diliyle eşleşirse etkinleştirilir.

Sınırlamalar

 • {{#lsth:pagename|sectionX}} only works on the first section if multiple sections have name sectionX. Only the first occurrence of sectionX is transcluded if an article has more than one section with the same name.
 • While it is possible to use this extension across namespaces, interwiki references are not resolved. It is not yet possible, for example, to include part of a Wikisource page into a remote MediaWiki installation.
 • Bölüm etiketleri, diğer sayfalarda çalışmak için kendi başlarına yansıtmaz. {{#lst:}} and {{#lstx:}} yalnızca, bölüm etiketleri doğrudan dönüştürülen sayfanın vikitstinde görünüyorsa çalışır. Bu, örneğin, bu etiketlerin şablon parametreleri ve ayrıştırıcı işlevleri kullanılarak bir şablona gömülemeyeceği anlamına gelir. #tag sihirli kelimesi, bölüm etiketleriyle çalışmaz.
 • 2014 itibariyle, bölüm etiketlerinin bir şablon parametresi içinde kullanıldıklarında herhangi bir etkisi yoktur. A sayfası bir {{B|X}} metni içeriyorsa, {{#lst:A|...}} X'e erişmesi mümkün değildir.

Örnekler

Ayrıca bakınız