Extension:EasyTimeline

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Extension:EasyTimeline and the translation is 95% complete.
Outdated translations are marked like this.
MediaWiki manüel uzantıları
OOjs UI icon advanced-invert.svg
EasyTimeline
Sürüm durumu: kararlı
Uygulama Etiket
Açıklama Adds ‎<timeline> tag for creating timelines
Yazar(lar) Erik Zachte
MediaWiki >= 1.36.0
Veritabanı değişiklikleri Hayır
Lisans Yalnızca GNU Genel Kamu Lisansı 2.0
İndir
CHANGELOG
Örnek See below
 • $wgTimelineFileBackend
 • $wgTimelineRsvgCommand
 • $wgTimelineFontFile
 • $wgTimelineShell
 • $wgTimelineFonts
 • $wgTimelineFontDirectory
 • $wgTimelinePloticusCommand
 • $wgTimelinePerlCommand
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, EasyTimeline uzantısını çevirin

Kullanım ve sürüm matrisini kontrol edin.

Sorunlar Açık görevler · Hata bildir
Diğer diller: ar de es eu fr id it ja nl pt zh

EasyTimeline uzantısı vikimetinden gömülü bir resim oluşturur. Resim tek boyutlu bir diyagram (yatay veya dikey) veya iki boyutlu olabilir.

Vikinizdeki EasyTimeline kurma yardım sayfasına bakın. Ayrıca EasyTimeline'daki bu sayfaya bakın veya wikipedia.org testinde onunla oynayın.

Bu uzantı tarafından sağlanan sözdizimini kullanarak yardım sayfasına bakın.

Graph uzantısı, bu uzantıyı değiştirme yapmayı amaçlar.

Gereksinimler

Bu uzantı, sunucuda aşağıdaki programların yüklü olmasını gerektirir:

Grafik örnekleri

Neyin mümkün olduğuna dair birkaç örnek. Daha kapsamlı örnekler için şunları bakınız

Special:MyLanguage/GorbachevSpecial'colon'MyLanguage/ChernenkoSpecial:MyLanguage/AndropovSpecial:MyLanguage/BrezhnevSpecial:MyLanguage/KhrushchevSpecial:MyLanguage/StalinSpecial:MyLanguage/Lenin
  
Special'colon'MyLanguage/SiderianSpecial'colon'MyLanguage/RhyacianSpecial'colon'MyLanguage/OrosirianSpecial'colon'MyLanguage/StatherianSpecial'colon'MyLanguage/CalymmianSpecial'colon'MyLanguage/EctasianSpecial'colon'MyLanguage/StenianSpecial'colon'MyLanguage/TonianSpecial'colon'MyLanguage/CryogenianSpecial'colon'MyLanguage/EdiacaranSpecial'colon'MyLanguage/EoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/PaleoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/MesoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/NeoarcheanSpecial'colon'MyLanguage/PaleoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/NeoproterozoicSpecial'colon'MyLanguage/PaleozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesozoicSpecial'colon'MyLanguage/CenozoicSpecial'colon'MyLanguage/HadeanSpecial'colon'MyLanguage/ArcheanSpecial'colon'MyLanguage/ProterozoicSpecial'colon'MyLanguage/Phanerozoic
CambrianSpecial'colon'MyLanguage/OrdovicianSpecial'colon'MyLanguage/SilurianSpecial'colon'MyLanguage/DevonianSpecial'colon'MyLanguage/CarboniferousSpecial'colon'MyLanguage/PermianSpecial'colon'MyLanguage/TriassicSpecial'colon'MyLanguage/JurassicSpecial'colon'MyLanguage/CretaceousSpecial'colon'MyLanguage/PaleogeneSpecial'colon'MyLanguage/NeogeneSpecial'colon'MyLanguage/QuaternarySpecial'colon'MyLanguage/PaleozoicSpecial'colon'MyLanguage/MesozoicSpecial'colon'MyLanguage/CenozoicSpecial'colon'MyLanguage/Phanerozoic
Cenozoic
Special'colon'MyLanguage/PaleoceneSpecial'colon'MyLanguage/EoceneSpecial'colon'MyLanguage/OligoceneSpecial'colon'MyLanguage/MioceneSpecial'colon'MyLanguage/PlioceneSpecial'colon'MyLanguage/PleistoceneSpecial'colon'MyLanguage/HoloceneSpecial'colon'MyLanguage/PaleogeneSpecial'colon'MyLanguage/NeogeneSpecial'colon'MyLanguage/QuaternarySpecial'colon'MyLanguage/Cenozoic
www.mediawiki.org/..en.wikipedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..stats.wikimedia.org/..

Kod örneği

Ayrıca bakınız: Extension:EasyTimeline/sözdizimi
Special:MyLanguage/GorbachevSpecial'colon'MyLanguage/ChernenkoSpecial:MyLanguage/AndropovSpecial:MyLanguage/BrezhnevSpecial:MyLanguage/Khrushchev

Special:MyLanguage/Lenin

Yalnızca size betiği söz diziminin makul ölçüde sezgisel olduğunu göstermek için, İşte yukarıdaki resmin senaryosu: Sovyet Liderleri.

<timeline>
# All measures are in pixels

ImageSize = width:160 height:550
PlotArea  = left:50 right:0 bottom:10 top:10
AlignBars = justify

DateFormat = yyyy
Period   = from:1917 till:1991
TimeAxis  = orientation:vertical
ScaleMajor = unit:year increment:5 start:1920

# there is no automatic collision detection,
# so shift texts up or down manually to avoid overlap

Define $dx = 25 # shift text to right side of bar

PlotData=
 bar:Leaders color:red width:25 mark:(line,white) align:left fontsize:S

 from:start till:1924 shift:($dx,15)  text:Vladimir~Ilyich~[[Special:MyLanguage/Lenin|Lenin]]
 from:1924 till:1953 shift:($dx,5)  text:[[Special:MyLanguage/Stalin|Josef~Stalin]]
 from:1953 till:1964 shift:($dx,5)  text:Nikita~[[Special:MyLanguage/Khrushchev|Khrushchev]]
 from:1964 till:1982 shift:($dx,5)  text:Leonid~[[Special:MyLanguage/Brezhnev|Brezhnev]]
 from:1982 till:1984 shift:($dx,-12) text:Yuri~[[Special:MyLanguage/Andropov|Andropov]]
 from:1984 till:1985 shift:($dx,4)  text:Konstantin~[[Special:MyLanguage/Chernenko|Chernenko]] fontsize:XS
 from:1985 till:end shift:($dx,10)  text:Mikhail~[[Special:MyLanguage/Gorbachev|Gorbachev]]
</timeline>

İkili ve tekli parantezler Vikipedi'de olduğu gibi kullanılabilir, dil ön eki mümkündür, örn. [[de:foo|more about foo]]. Dış bağlantılar için tekli parantezler de desteklenmektedir.

Başka yerlerde harika zaman çizelgeleri

İşte ilham kaynağı olabilecek iki harika site, bu zaman çizelgelerinin çoğunu kelimesi kelimesine ve EasyTimeline ile kabaca benzer bir düzende yeniden oluşturmak çok kolay olurdu (henüz resimlerle değil ama bu değişebilir), ancak korkarım bu 'yapılmadı'.

 • Hyperhistory örn. soldaki 'people' düğmesine, ardından 'special lifelines' düğmesine tıklayın, sağ.
 • Umarım bir yıl içinde [1] gibi bir setimiz olur (herhangi bir harita için tam boyutlu görüntüye tıklayın), muhtemelen resimlerle bile. Ana çaba, tüm bilgileri buradan her şeyi kapmadan toplamak olacaktır (bu haritaların çoğu yalnızca Britannica'dan gelen verilere dayanmaktadır).

Unicode

EasyTimeline henüz unicode'u desteklemiyor.

Ağustos 2004: Minimal UTF-8 desteği eklendi, yani EasyTimeline artık UTF-8 kodlu karakterleri tanıyor. Bununla birlikte, yönlülük ve karmaşık betikleri için destek çok eksiktir. Varsayılan yazı tipinde tüm karakterler için glif olmayabilir. $wgTimelineFontFile üzerinden alternatif bir yazı tipi belirtilebilir

SVG - PNG

RTL dilleri için metinleri doğru şekilde göstermek için (Arapça, Farsça, İbranice,... gibi) ‎<timeline>zaman çizelgesi kodu buraya‎</timeline> yerine ‎<timeline method="svg2png">zaman çizelgesi kodu buraya‎</timeline> kullanabilirsiniz. Zaman çizelgesini png olarak gösterir, ancak bağlantılar devre dışı bırakılır.

İpuçları

EasyTimeline ilk kez kullananlar için hiç de kolay görünmeyebilir. Tüm yazı dillerinde olduğu gibi alışmak biraz zaman alır. Ayrıca sözdizimi açıklaması, büyüklüğünden dolayı biraz şaşırtıcı olabilir. Neyse ki betik dilinin birçok öğesi isteğe bağlıdır.

EasyTimeline'daki 'Easy', bir zaman çizelgesi ortaya çıktığında anlamanın, geliştirmenin veya düzeltmenin o kadar da zor olmadığı mesajını iletir. Ayrıca başka bir Vikipedi'de kullanılmak üzere tercüme etmek oldukça basittir.

İpuçları:

 • Kendi öğeleriniz için seçebileceğiniz ve düzenleyebileceğiniz bir şey bulmak için bazı grafik örneklerine bakın
 • Her zaman çizelgesini ayrı bir Şablon sayfasına koyun: bu, düzenlemeyi kolaylaştırır, önizlemeyi daha hızlı hâle getirir, birkaç sayfaya dahil etmeyi mümkün kılar

Geçerli tarihi kullanma

Geçerli tarihi kullanmak için tablonun {{#tag:timeline| ile açıldığından ve }} ile kapandığından emin olun. Ardından sihirli kelimeler kullanılarak güncel tarih eklenebilir. Örneğin {{#time: d/m/Y }} veya {{CURRENTDAY2}}/{{CURRENTMONTH2}}/{{CURRENTYEAR}} her ikisi de tarihi gg/aa/yyyy biçiminde verecektir.

Ayrıca bakınız

Kurulum

/kurulum sayfasına bakın

Dış bağlantılar