İçerik çevirisi/Duyurular/Duyuru Ekim 2014

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Content translation/Announcements/Announcement-October2014 and the translation is 100% complete.

Makine çevirisi arka uç sistemi olarak Apertium kullanarak İspanyolca, Katalanca ve Portekizce için makine çevirisi desteğiyle İçerik Çevirisi aracının yeni sürümünü duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Wikimedia Vakfı'nın Dil Mühendisliği ekibi tarafından geliştirilen İçerik Çevirisi aracı, başka bir dilde ilgili maddelerden yeni maddeler oluşturabilen çok dilli editörler için özellikle yararlıdır. Araç, sözlükler ve makine çevirisi desteği gibi çeviri araçları içeren minimal bir zengin metin düzenleyiciye sahiptir. Aracın ilk sürümü Temmuz 2014'te beta test kullanıcıları için yayınlandı ve ikinci sürüm 30 Eylül 2014 tarihinde beta test kullanıcıları için yayınlandı.

Katalanca Vikipedi'den editörler, aracın ilk sürümünden sonra ve son yuvarlak masa toplantısı sırasında sürekli geri bildirim sağladı.

Bu sürümde öne çıkan özellikler

 • Kategorilerin otomatik uyarlanması.
 • Chrome tarayıcıda basit bir araç çubuğu ile metin biçimlendirme. Firefox'ta bu destek yalnızca klavye kısayollarıyla sınırlıdır (kalın için Ctrl-B, italik için Ctrl-I).
 • İspanyolca ve Portekizce için çift yönlü makine çevirisi desteği
 • Katalancadan İspanyolcaya makine çevirisi desteği
 • Orijinal ve çevrilmiş cümleleri daha iyi eşleştirmek için paragraf hizalama iyileştirmeleri.
 • Kullanıcıya uyarılar gösterilerek, daha fazla düzeltme yapılmadan Makine Çevirisi önerilerinin kullanımı için daha doğru algılama
 • Yeniden tasarlanan üst çubuk ve ilerleme çubuğu.
 • Çok sayıda hata düzeltmesi.

Bu sürümle ilgili özelliklerin tam listesi hakkında daha fazla bilgi için lütfen sürüm planına bakınız.

Sonraki Sürüm

Aracın sonraki sürüm 18 Kasım 2014 tarihinde planlanıyor.

Aracın kullanılabilirliği

Kullanıcılar şu adresteki İçerik Çevirisi aracını deneyebilir: http://en.wikipedia.beta.wmflabs.org/wiki/Special:ContentTranslation

Araç şu anda beta sunucularımızda bulunduğundan, kullanıcılar Wikimedia kimlik doğrulamasını kullanamayacaklardır. Yeni bir hesap oluşturulmalıdır.

Giriş yaptıktan sonra kullanıcıların aşağıdaki seçimleri yapmaları gerekir:

 1. kaynak dili - çevrilecek maddenin dili. Katalanca, İspanyolca veya Portekizce olabilir
 2. hedef dili - çevrilecek maddenin dili. Katalanca, İspanyolca veya Portekizce olabilir
 3. madde adı - tercüme edilecek maddenin başlığı

Çeviriden sonra, kullanıcılar çeviriyi aynı vikide kendi ad alanlarında yayınlayabilir. Yeni oluşturulan sayfa gerçek bir Wikipedia için yeterince iyi görünüyorsa, sayfayı kopyalayabilirsiniz. İçerik Çevirisi kullanılarak oluşturulan tüm sayfaların bir listesini bu sayfada bulabilirsiniz.

Geribildirim ve Katılım

Lütfen projede görüşlerinizi tartışma sayfasına belirtin. Ayrıca test oturumlarımıza gönüllü olabilirsiniz.