Jump to content

KaiOS için Vikipedi/SSS

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Wikipedia for KaiOS/FAQ and the translation is 100% complete.

Bu SSS, KaiOS için Vikipedi uygulamasındaki soruları ve yanıtları kapsar.

Genel

KaiOS için Vikipedi uygulaması nedir?
KaiOS kullanıcılarının Jiophone ve Nokia "banana phone" gibi akıllı özellikli telefonlarda Vikipedi içeriğini okumasını ve bunlarla etkileşime girmesini kolaylaştıran bir uygulamadır. KaiOS telefonlarındaki yerel mobil tarayıcıdaki Vikipedi deneyimi yetersizdir ve Vikipedi uygulaması içerikte gezinmeyi, içeriği bulmayı ve okumayı çok daha kolay hâle getirir.
Uygulama ne zaman kullanılabilir olacak?
Uygulamanın ilk sürümü 9 Eylül 2020 itibariyle Hindistan'da kullanıma sunulmuştur. Uygulama, 7 Aralık 2020'den itibaren KaiOS telefonlarının kullanıma sunulduğu tüm dünyada indirilebilir.
Uygulamayı kullanmak için internete bağlı olmam gerekecek mi?
Evet gerekecek.
Uygulamayı Hindistan dışında bir Jiophone'da kullanabilecek miyim?
Evet, uygulamayı mağazadan yüklemek için WiFi bağlantınızı kullanın.

İlk sürümde mevcut olacak özellikler

Arama

İlgi alanımdaki maddeyi nasıl bulabilirim?
"Vikipedi üzerinde ara" yazan Arama kutusunun içine yazın. Herhangi bir konuyu arayabilirsiniz. Madde Vikipedi'de varsa, aralarından seçim yapabileceğiniz sonuçlara sahip olacaksınız.

Madde gezintisi

Hızlı bağlantılar nedir?
Hızlı bağlantılar, maddenin farklı bölümlerine gitmenin hızlı bir yoludur. Hızlı bağlantılar, okuyucuları bir maddenin bölümlerine, resim galerilerine, hızlı gerçeklere (bilgi kutuları) ve uygulamanın dilini değiştirme yeteneğine yönlendirir.

Maddeyi nasıl okurum?
Orta tuşu kullanarak maddeyi okumak üzere kaydırmak için yukarı ve aşağı dokunun.

Madde içindeki bağlantıları nasıl seçerim?
Orta tuşu kullanarak, bir maddedeki farklı mavi bağlantılar arasında gezinmek için sola veya sağa dokunun.

Dil desteği

Uygulama dilini nasıl değiştirebilirim?
Uygulama otomatik olarak telefonunuzdaki dili destekleyerek değişir. Uygulamadayken, "Ayarlar" seçeneğini seçin, "Dil" seçeneğini seçin ve tercih ettiğiniz dili seçip seçmek için arama yapın.

Maddeyi birden fazla dilde okuyabilir miyim?
Evet okuyabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir maddenin içindeyken "menü" seçeneğini seçin, "dil" seçin ve ardından maddeyi okumak istediğiniz dili arayın.

Maddeyi İngilizce olarak görebiliyorum ancak kendi dilimde bulamıyorum. Neden?
Vikipedi yüzlerce dilde mevcut. Her Vikipedi binden fazla maddeye sahip, bazıları daha da fazlasına. İngilizce Vikipedi 6 milyon maddeden fazlasıyla bunların en büyüğü. Aradığınız madde henüz yaratılmamış veya dilinize çevrilmemiş olabilir.

Okunabilirlik ve erişilebilirlik

Yazı tipi boyutunu değiştirebilir miyim?
Metin Boyutu kısayol tuşlarını kullanarak madde metin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Metin boyutunu küçültmek için 4'e ve metin boyutunu büyütmek için 6'ya basın. 5 tuşuna basılması, boyutu varsayılan metin boyutuna döndürür.

Gizlilik ve veri kullanımı

Uygulamanız kişisel veri topluyor mu?

Uygulama, Inuka ekibinin uygulamayı nasıl kullandığınızı anlamasına ve geliştirmesine yardımcı olmak için bazı kullanım verilerini ("kullanım raporu") toplayacaktır. Ek olarak, Wikimedia Vakfı, KaiOS uygulama kullanıcıları da dahil olmak üzere Wikimedia projelerinin tüm ziyaretçilerinden belirli verileri toplar. Bu koleksiyon Wikimedia Gizlilik Politikası'nda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Toplanan veriler, veri saklama yönergelerimize göre 90 gün içinde silinir veya kimlikleri kaldırılır.

Kullanım raporu hangi bilgileri içeriyor?

Kullanım raporu aşağıdaki bilgileri içerir: (1) Vikipedi'ye nasıl yönlendirildiğiniz (ör. bir Google Araması yoluyla); (2) Vikipedi'yi ne kadar süreyle okuduğunuzu; ve (3) 90 günlük bir süre içinde Vikipedi'yi ne sıklıkta ziyaret ettiğiniz. Kullanım raporu, kişisel verileri içermez ve ziyaret ettiğiniz sayfaları listelemez. Kaydettiğimiz çeşitli etkileşimleri ve verileri görmek için şema sayfasına bakabilirsiniz.

Katkılar

Madde düzenleyebilir, oluşturabilir veya çevirebilir miyim?
Hayır. Şu anda, uygulama aracılığıyla Vikipedi'yi düzenlemeyi veya katkıda bulunmayı desteklemiyoruz. Gelecekte bu yeteneği eklemeyi umuyoruz. O zamana kadar mobil tarayıcınız üzerinden katkıda bulunabilirsiniz.
Mobil tarayıcıda Vikipedi sayfasının optimize edildiğini görürseniz, "orijinali gör" seçeneğini seçin. Ardından, katkıda bulunmaya başlamak için maddenin sağ tarafında düzenleme kalemini görebileceksiniz.
Resim yükleyebilir miyim?
Hayır. Şu an için direkt resim yüklemesini, Vikipedi veya Common için medya yüklemesini desteklemiyoruz. Bu özelliği yakın gelecekte eklemeyi umuyoruz. O zamana kadar, tarayıcınız aracılığıyla Vikipedi web sitesine giderek ve normal yükleme seçeneğini kullanarak cihazınızdan medyaya katkıda bulunabilirsiniz.
Bir sayfanın geçmişini ve tartışma sayfalarını görebilir miyim?
Şu anda uygulama, geçmişi ve tartışma sayfalarını görüntülemeyi desteklemiyor.
Bir sorunu nasıl bildirebilirim?
Lütfen hataları uygulama üzerinden bildiriniz. Uygulama içinde Ayarlar'a gidin, "geri bildirim" seçeneğini seçin. Raporunuza cihazınız, kullandığınız uygulama sürümü ve gördüğünüz hatalarla ilgili bilgileri ekleyin.
Bir sorum veya önerim olursa nasıl iletişime geçebilirim?
Bize proje tartışma sayfasından ulaşabilirsiniz.
Ekip hakkında daha fazla bilgiye nasıl erişebilirim?
Bizim hakkımızda ve ne üzerinde çalıştığımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için Inuka team sayfasını okuyabilirsiniz.