Template:Main page/intro/mk

From MediaWiki.org
Jump to navigation Jump to search

МедијаВики (MediaWiki) е слободен програмски вики-пакет напишан во PHP, првично изработен за употреба на Вкипедија. Денес го користат уште неколку други проекти, непрофитната Фондација Викимедија и многубројни други викија, вклучувајќи го и ова — домот на МедијаВики.

Подолу се наведени врски до содржините на страницата. Некои содржини се преведени и на други јазици, но сепак главен јазик за документација е англискиот.

Ако имате општи прашања за МедијаВики, погледајте ја страницата за комуникации. Доколку имате нешто да прашате за ова вики, добредојдени сте да го поставите прашањето на форумот.

Други јазици: English  • Afrikaans • العربية • asturianu • azərbaycanca • جهلسری بلوچی • беларуская (тарашкевіца)‎ • български • brezhoneg • বাংলা • bosanski • català • کوردی • čeština • dansk • Deutsch • Zazaki • Ελληνικά • Esperanto • español • فارسی • suomi • français • galego • עברית • हिन्दी • hrvatski • magyar • հայերեն • Bahasa Indonesia • italiano • 日本語 • ქართული • қазақша • ភាសាខ្មែរ • 한국어 • 조선말 • kernowek • Basa Banyumasan • Minangkabau • македонски • മലയാളം • मराठी • Bahasa Melayu • Mirandés • Nederlands • norsk • occitan • português • português do Brasil • română • русский • sardu • සිංහල • slovenčina • Soomaaliga • svenska • ไทย • Türkçe • українська • Tiếng Việt • 粵語 • 中文 • 中文(简体)‎ • 中文(繁體)‎