مطالعه/وب/بهبودهای دسکتاپ/ویژگی‌ها/منوی کاربر

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements/Features/User menu and the translation is 92% complete.

ما به عنوان بخشی از پروژه بهبودهای دسکتاپ در حال معرفی روش جدیدی برای نمایش ابزارهای کاربری هستیم که در بالای صفحه قابل دسترسی هستند. ما قصد داریم این امکانات را در یک منو جمع‌آوری کنیم که به کاربرانی که به سامانه وارد یا از آن خارج شدند، دسترسی آسان به ابزارهای کاربری‌شان را می‌دهد. هدف ما این است که با برجسته‌سازی بصری ساختار پیوندهای کاربر و هدف آنها، ناوبری وب را بیشتر قابل درک کنیم.

پیشینه

در حال حاضر، ابزارهای کاربر به عنوان پیوندهایی در بالای صفحه یافت می‌شوند. این باعث سردرگمی در جستجوی صفحات می‌شود. از آنجا که پیوندها به عنوان یک واحد منسجم ارائه نمی‌شوند، ممکن است برای تازه‌واردانی که نمی‌دانند پیوندها با ابزارهای شخصی کاربر مرتبط هستند سردرگمی ایجاد کنند. علاوه بر این، پیوندها فضای زیادی از صفحه نمایش را اشغال می‌کنند و ظاهرشان نیز نامرتب است.

ما قصد داریم ظاهر این پیوندها را با اهداف زیر بهبود بخشیم:

 • امکان افزایش شفافیت در مقصد پیوندها با شناسایی بصری که همه پیوندها به ابزارها و امکانات خاص کاربر مربوط می‌شوند
 • امکان کاهش نامنظمی ظاهری و در نتیجه، ظاهری بهتر برای عنوان صفحه

نمونه موارد استفاده

 • به عنوان خواننده، می‌خواهم پیوندهای کمتری در بالای صفحه ببینم تا بهتر بتوانم بر روی محتویات متمرکز شوم
 • به عنوان خواننده می‌خواهم راحت‌تر بتوانم به بخشی که می‌توان حساب کاربری جدیدی ساخت وارد شدم تا بتوانم سریع‌تر یک حساب بسازم
 • به عنوان ویرایشگر، می‌خواهم بتوانم دسترسی سریع به همه پیوندهای کاربری‌ام داشته باشم
 • به عنوان یک ویرایشگر بی‌تجربه، می‌خواهم ابزارهای کاربری‌ام به صورت منسجم ظاهر شوند تا بتوانم بدانم کدام ابزار در دسترس است

شرح امکانات و الزامات آن

 1. تمامی پیوندهایی که در حال حاضر در بالای صفحه دیده می‌شوند در یک منو قرار خواهند گرفت
 2. این منو باید گزینه‌های متفاوتی را برای کاربران وارد شده به سیستم و خارج شده از آن ارائه دهد
 3. هیچ پیوندی را نمی‌توان از منو حذف کرد
 4. پیوندهای مستقیم باید برای هر صفحه کاربری در دسترس باشند
 5. پیوندهای مستقیم باید زمانی که پیام جدیدی در صفحه بحث کاربری دریافت می‌شوند همچنان در دسترس باشند
 6. این منو باید به پیوندهای افزوده‌شده توسط گجت‌ها (مانند UTC) یا دستورات کاربری (user script) اجازه دهد
 7. این منو باید شامل لوگو و متن برای هر یک از گزینه‌های منو شود تا سریع‌تر قابل شناسایی باشند
 8. منو باید در رزلوشن‌های پایین (تا ۵۰۰ پیکسل) کار کند

الزامات طراحی و رهنمودها

نمونه اولیه

این نمونه اولیه رفتاری را برای کاربران وارد شده و خارج شده از سامانه برای نسخه فعلی منوی ابزارهای کاربری نشان می‌دهد. طراحی نهایی می‌تواند بر مبنای نتایج تست‌های کمّی و بازخوردهای کیفی زیر تغییر کند.

ناشناس

مثال برای نشان دادن قابلیت ابزارهای کاربری برای کاربران ناشناس

پس از ورود به سامانه

مثالی از قابلیت‌های ابزار کاربری برای کاربران وارد شده به سامانه

تست کاربر

تست کاربر برای خوانندگان و ویرایشگران

ما تست کاربر برای خوانندگان و ویرایشگران را در سه مکان متفاوت انجام دادیم. هدف از این تست، نشان دادن سهولت استفاده از منوی کاربر و به ویژه مشخص کردن میزان قابل درک بودن شمایل مورد استفاده بود. نتایج آزمون نشان داد که ترجیح بر استفاده از هر دو آیکون و همچنین متن در منو، به ویژه برای صفحات خاص ویکی مانند صفحه تمرین و مشارکت‌ها است.

آزمایش نمونه اولیه با ویرایشگران و سایر کاربران وارد شده

در ماه مه ۲۰۲۱، آزمایش نمونه اولیه را با کاربران وارد شده در ۳۰ ویکی انجام دادیم. نتایج اولیه ما نشان می‌دهد که استفاده از منو به خودی خود آسان بوده و مشارکت‌کنندگان می‌توانند پس از اولین تلاش خود به صفحات داخل منو مراجعه کنند. با این حال، برخی از مشارکت‌کنندگان اظهار داشتند که مایلند کنترل بیشتری بر روی موارد نشان داده شده در داخل و خارج منو داشته باشند. این از مواردی است که ما در آینده مورد بررسی خواهیم داد.

آزمایش کمّی

We will be monitoring the before and after usage of the user links on our pilot wikis following our initial deployments. While we expect to see a small drop in user links, any drop over 10% will be considered ground for immediate iteration on the feature.

FAQ

Why doesn't the user menu show on hover?

Showing a menu on hover is not a good user interface pattern. A menu should not be triggered by hover. Only by click. It's standard in basically all interface elements we provide and Vector legacy was the exception to the rule, historically grown without design oversight. Expected by one user group, surprising to confusing by another.

More context is provided on phab:T275681#6882448.

برنامه انتشار

ما در بازه زمانی بین آوریل و ژوئن ۲۰۲۱ در حال کار کردن روی این تغییرات بوده‌ایم و امیدواریم که اولین انتشار خود را در اواسط سال ۲۰۲۱ به انجام برسانیم. در حالت پیش‌فرض، ما تغییرات را در ویکی‌‌های اولیه پذیرنده اعمال خواهیم کرد. این تغییرات همچنین برای همه کاربران وارد شده به سامانه که قبلاً مشاهده تغییرات جدید را انتخاب کرده‌اند در دسترس خواهد بود.

See also