Manual:$wgEnableScaryTranscluding

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:$wgEnableScaryTranscluding and the translation is 100% complete.
Ayrıştırıcı: $wgEnableScaryTranscluding
Şablonların başka bir vikiden içe/dışa aktarılmasına izin verin.
Sürümde tanıtıldı:1.5.0 (r9860)
Sürümde kaldırıldı:hala kullanımda
İzin verilen değerler:(boole)
Varsayılan değer:false

Ayrıntılar

Korkutucu dönüştürmeyi etkinleştir (başka bir vikiden sayfa veya şablon ekleme). Biraz garip isminin nedenleri: Biraz verimsiz.

Bunun etkinleştirilmesi için interwiki tablosundaki hem $wgEnableScaryTranscluding hem de iw_trans bitinin ayarlanması gerekir. Alternatif olarak, bunu yönetmek için Extension:Interwiki kullanabilirsiniz.

Korkutucu dönüştürme nasıl kullanılır

  • $wgEnableScaryTranscluding etkinleştirin
    $wgEnableScaryTranscluding = true;
    
  • İlgili vikiarası öneklerinin veritabanında interwiki.iw_trans değerinin 1 olarak ayarlandığından emin olun.

Saf yansıtma

Artık sayfayı yabancı bir vikiden aktarmak için {{viki:şablon adı}} veya {{viki:ana ad alanı sayfa adı}} yazabilmeniz gerekir. Ancak, bunlar yabancı viki sayfa içeriğini vikikoda değil, vikinize dönüştürecektir. Yani, öncekiyle, varsa belgeleri göreceksiniz, ancak şablon çalışmaz, yabancı vikideki şablon sayfasını görüntülüyormuşsunuz gibi olacaktır, çünkü olacaksınız. Aktarılan sayfadaki vikibağlantılar mavi bağlantılar gibi görünecek, ancak yabancı vikideki konumlara bağlantı verecektir.

Ham yansıtma

Ham dönüştürme yapmak için {{raw:viki:şablon adı}} komutunu da kullanabilirsiniz; burada yabancı sayfadaki tüm şablonlar, diğer viki yerine vikinizden gelmiş gibi genişletilir. Bu, vikinizdeki vikikod sonuçlarını görüntüler. Şablonlar, gerekli sayfalar yerel olarak var olduğu ölçüde işlev görür: örneğin, şablonun yerel vikide bulunmayan bir bağlantı görüntülemesi durumunda, bağlantı kırmızı olacaktır, burada şablon kodunda yuvalanmış diğer şablonları içerir, bu adlara göre yerel şablonlar çağrılır ve gerekli şablonlar gerekli formda mevcut değilse şablon kırılır. InstantCommons öğesinin hem yerel hem de yabancı vikilerde kullanımda olup olmamasına bağlı olarak dosya bağlantıları normal şekilde çalışabilir.

Yerine koyma

Transkript edilen korkunç şablonları {{subst:viki:şablon adı}} veya {{subst:viki:ana ad alanı sayfa adı}} ile değiştirebilirsiniz. Sonuçlar ham kullanmaya benzer ancak tam genişletilmiş kodu vikinize kaydeder. Şablonlar ile, bu kodun yerel vikiye kopyalanması etkisine sahip olacaktır. (not: {{subst:raw:foo}} ve {{subst:foo}} eşdeğer görünmektedir.)

MediaWiki dışı içeriğin dönüştürmesi

Bu, bir dereceye kadar MediaWiki dışında bir yazılım kullanan vikilerdeki wiki sayfaları için çalışacaktır, ancak yerel MediaWiki yazılımı, MediaWiki dışı vikimetine (örneğin MoinMoin) ve HTML'yi yabancı olarak ayrıştırmaya çalışacaktır. Viki, HTML ile uğraşmak için farklı kurallar nedeniyle bazı anlamsız içerikler ve beklendiği gibi görüntülenmeyen bazı içeriklerle sonuçlanır. Viki olmayan sayfaların (HTML, kod, vb.) dönüştürülmesi, düz metin, MediaWiki tarafından izin verilen herhangi bir HTML'nin bölümlerini ve MediaWiki'nin vikikodu olarak yorumladığı ve kasıtlı olarak kasıtlı olarak değişen şeyleri içeren her şeyi gösterecektir. MediaWiki viki sayfasındaki bağlantılar mavi bağlantılar olabilir, ancak var olmayan yerel sayfalara yanlış yönlendirilebilir.


Ayrıca bakınız