Help:İçerik çevirisi/Yayımlama

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Content translation/Publishing and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Yayımlama, çeviri sürecini tamamlar. Bir çeviri yayımladığınızda, çevirdiğiniz içerikle yeni bir sayfa oluşturulur. Sonuç, düzenleyiciler topluluğu tarafından görülebilen normal bir viki sayfasıdır ve sizden ve diğer editörlerin katkılarıyla bağımsız olarak gelişecektir.

Yayımlama önemli bir karar noktasıdır. Düzenleyiciler topluluğu tarafından incelenecek olan sayfanın ilk sürümünü oluşturuyorsunuz. İlk içeriğin biki için kalite standardını karşıladığından emin değilseniz, yayımlamadan önce yayım seçeneklerini ayarlamayı düşünebilirsiniz. Yayımlama hedefleri arasında, çevirinizi diğer editörlerin içeriği geliştirmenize yardımcı olabileceği bir taslak sayfa olarak yayımlama seçenekleri bulacaksınız.

Çevirdiğiniz sayfa zaten varsa, mevcut içeriğe dikkat etmeniz gerekir. Varsayılan olarak, yayımlama sayfanın mevcut içeriğini geçersiz kılar (önce onay ister), ancak önce mevcut içeriği kontrol etmek ve kullanıcıların yaptığı değerli katkıları korumak için biraz çalışmak isteyebilirsiniz.

Kullanılabilir seçenekler hakkında daha fazla ayrıntı ve yayımlanan içerikle ilgili hususlar aşağıda verilmektedir.

Yayımlama seçenekleri

Hedef seçeneklerini gösteren yayımlama ayarları diyalogu.

"Yayımla" düğmesinin yanında, yayımlamanın nasıl yapıldığını kontrol etmek için bir ayar seçeneği bulabilirsiniz.

Yayım hedefleri

Viki içeriği, amaçlarına bağlı olarak sayfaların ve alt sayfaların yaşadığı farklı ad alanları şeklinde düzenlenmiştir. Bir Vikipedi maddesi ana ad alanında yaşarken ve Vikipedi kalite standartlarına tabi olsa da, kullanıcıların evcil hayvanlarının adı gibi kişisel bilgileri kullanıcı ad alanı altındaki kullanıcı sayfalarına eklemesinde sorun yoktur.

İçerik çevirisi, içeriği varsayılan olarak ana ad alanında yayımlar, ancak yayımlama ayarları menüsünde başka seçenekler de mevcuttur:

  • Yeni sayfa. İçerik, ana ad alanında yeni bir sayfa olarak yayımlanacaktır. Sayfa zaten mevcutsa, mevcut sayfanın içeriğinin üzerine yazılacaktır (bu konuda daha fazlası aşağıda). Vikinin kalite standartlarını karşılamayan içerik diğer editörler tarafından geri alınacaktır. Bu nedenle, çevirinizin iyi yazıldığından, hedef dilde doğal olarak okuduğundan ve içerikteki iddiaların kaynağını doğrulamak için kullanıcılara kaynakça içerdiğinden emin olun.
  • Kişisel taslak. Kullanıcı ad alanınızın altında bir sayfa yayımlanacaktır. Hâlâ herkes tarafından görülebilir olsa da, bitmemiş içerik oluşturmakta özgür olduğunuz bir yerde yayımlanır. Bu şekilde, içeriği acele etmeden iyileştirmek için yineleyebilir veya yardım isteyebilirsiniz. Taslağınızdan memnun olduğunuzda, bu içerikleri yeni veya mevcut bir sayfaya kopyalayarak aktarabilirsiniz. Kullanıcı ad alanı, mevcut bir maddenin içeriğiyle elle birleştirmek istediğiniz bir çevirinin yayımlandığı bir aracı sayfa olarak da kullanışlıdır (bu konuda daha fazlası aşağıda).
  • Topluluk taslağı. Taslak ad alanının kullanılabildiği vikilerde çevirinizi orada yayımlayabilirsiniz. Taslak ad alanlarında yayımlanan sayfalar, ana ad alanına taşınmadan önce daha fazla çalışma gerektiren sayfa oluşturma teklifleri olarak kabul edilir. Kullanıcı ad alanı her tür kullanıcı içeriği için genel bir alan iken, taslak ad alanı bu tür taslaklar için özel olarak oluşturulur.

İstediğiniz ad alanını çevirinin başlığına önek olarak ekleyerek de seçebilirsiniz. Bu, önceki menüde seçenek olarak sağlananlara ek ad alanları seçmeye izin verir, ancak aynı zamanda yazım hatalarına da eğilimli olabilir.

İçerik kalitesiyle ilgili düşünceler

Bir çeviriyi yayımlamak, vikide sıfırdan yeni bir sayfa oluşturmakla aynı kalite standartlarına tabidir. İçerik çevirisi, başka bir topluluk için çabayı yeniden kullanmayı ve sayfanızın çok daha ayrıntılı bir ilk sürümünü oluşturmayı kolaylaştırır, ancak çeviri içeriklerini gözden geçirmek, iyileştirmek ve ne zaman yayımlanmaya hazır olduğuna karar vermek nihai sorumluluğunuzdur. Bazı hususlar:

  • Uyarılara dikkat edin. İçerik çevirisi, olası sorunları ortaya çıkarmak için çeviri işlemi sırasında farklı uyarıları ortaya çıkarır. Topluluk tarafından silinmediğinden emin olmak için, içeriğinizi yayımlamadan önce iyileştirmek için lütfen bu mesajları dikkatlice değerlendirin. Düşük kaliteli çeviriler genellikle gözden geçirenler tarafından silindiğinden, ilk otomatik çeviriyi gözden geçirmeye özellikle dikkat edin.
  • Yayımlanan sonucu inceleyin. Çevirinizi yayımladıktan sonra, daha önce kaçırmış olabileceğiniz diğer iyileştirmeleri uygulamak için ortaya çıkan sayfayı okumanız önerilir.

Yayımlanan maddeler, topluluğun onları incelemesine izin veren bir düzenleme etiketi içerir. Ortaya çıkan makale, gezinmeyi kolaylaştırmak için diğer dillerdeki diğer sürümlerle otomatik olarak Wikibase üzerinden bağlanır.

Mevcut maddelerle çalışmak

İçerik çevirisinin ana odak noktası, eksik bir maddenin ilk versiyonunu oluşturmaktır. Ancak aracı, çeviri olarak başlatılmış veya başlamamış mevcut bir maddeyi genişletmek için kullanmak mümkündür.

Mevcut içeriğin üzerine yazın

Zaten var olan bir madde yayımlamaya çalışırken, kullanıcıdan onay istenecektir. Mevcut içeriği değiştirirken çok dikkatli olmalısınız. Bu, yalnızca çevrilmiş sürümün mevcut maddeden çok daha üstün olduğundan ve içeriğin değiştirilmesiyle hiçbir değerli katkı kaybedilmeyeceğinden eminseniz önerilir. Örneğin, madde çeviride hâlihazırda kapsanan hiçbir kaynak içermeyen tek satırlık bir cümleden oluşuyorsa, üzerine yazmak güvenli olacaktır.

Hâlihazırda ilgili içeriğe sahip mevcut bir maddeyi genişletmek isterseniz, bir çeviriye başlayabilir ve yalnızca mevcut maddeye dahil etmek istediğiniz bölümleri çevirebilirsiniz. Ardından, sonucu kullanıcı ad alanınız altında yayımlayabilir ve sonucu orijinal maddeye elle kopyalayabilirsiniz. Yani, her ikisini de düzenleme modunda açmak ve içeriği birinden diğerine kopyalamak.

Yayımlanmış çevirilere devam edin

Bir çeviriyi viki sayfası olarak yayımladıktan sonra çeviriyle çalışmaya devam etmek hâlâ mümkündür. Çeviri kontrol panelinden "Yayımlandı" görünümüne erişebilir ve çalışmanıza devam etmek için kalem düğmesini tıklayabilirsiniz. Ancak, çevirinin yayımlandıktan sonra yapılan herhangi bir değişikliği içermeyeceğini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bir çeviriyi yayımlamak, çeviriye devam etmek ve önceki yayımın üzerine yazarak tekrar yayımlamak mümkündür. Bununla birlikte, bu, diğer editörler tarafından yayımlanan sayfaya yapılan katkıların üzerine yazma riskine (özellikle yüksek trafikli vikilerde) sahiptir. Bu yüzden çok dikkatli olun ve eğer bunu yaparsanız bir çeviriyi yeniden yayımladıktan sonra geçmiş sekmesini kontrol edin.