Growth/Zpravodaj/27

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Growth/Newsletters/27 and the translation is 100% complete.

Zpravodaj týmu Growth #27

Vítejte v dvacátém sedmém zpravodaji týmu Growth! Pomozte s překlady

Roční plán pro tým Growth

Připravili jsme náš roční plán pro období červenec 2023 – červen 2024.

Naším prvním projektem bude Komunitní konfigurace 2.0, která pomáhá uživatelům s pokročilými právy transparentně a jednoduše nastavit důležité funkcionality přímo na wiki.

Jakmile dokončíme práci na Komunitní konfiguraci 2.0, budeme naši pozornost směřovat na jeden z náseldujících projektů:

  • Vytváření článků: Tento projekt dá novým wikipedistům rady a potřebnou oporu při vytváření nových hesel, přičemž cílem projektu je snížit zátěž kladenou na hlídače nově vytvořených článků.
  • Účast bez úprav: Tento projekt si klade za cíl vytvořit pro čtenáře nízkorizikové způsoby, jak se zapojit do Wikipedie, se záměrem přimět více čtenářů, aby přispívali do hnutí Wikimedie.

Dejte nám vědět, co si o těchto projektech myslíte, na příslušné diskusní stránce nebo na diskusní stránce k ročnímu plánu činnosti.

Editační tipy

Nové Přidávání obrázků do kapitoly článku

Nasadili jsme novou strukturovanou editaci, Přidávání obrázků do kapitoly článku na pilotní Wikipedie týmu Growth (tj. arabská, bengálská, česká a španělská jazyková verze). Tento úkol byl součástí projektu Strukturovaná data napříč Wikipedií. Monitorujeme uložené editace a rovněž také sledujeme komunitní zpětnou vazbu.

Rozdělení článků na témata v editačních tipech nyní využívá novou klasifikaci témat nezávislou na jazycích. Tato změna se týká neanglických Wikipedií. Díky této změně nováčci uvidí více rozlišných editačních tipů. Před touto změnou bylo tematické filtrování experimentem, získávajícím data z anglické Wikipedie. Tato změna proběhne postupně. Výzkumný tým nadace Wikimedie za několik měsíců vyhodnotí důsledky změny. [1]

Počínaje 1. srpnem, další skupina Wikipedií získá strukturované přidávání odkazů. Konkrétně jde o tyto projekty: Georgian Wikipedia, Kara-Kalpak Wikipedia, Kabyle Wikipedia, Kabardian Wikipedia, Kabiyè Wikipedia, Kikuyu Wikipedia, Kazakh Wikipedia, Khmer Wikipedia, Kannada Wikipedia, Kashmiri Wikipedia, Colognian Wikipedia, Kurdish Wikipedia, Cornish Wikipedia, Cornish Wikipedia.

Mentorství

Tým Growth poskytuje funkcionality k provozování mentorského programu pro nováčky. Každý nováček získá dobrovolného mentora, který jej povzbuzuje a odpovídá na jeho otázky. Komunity tento systém mohou nastavit (nebo se jako mentoři připojit) pomocí stránky Special:ManageMentors. Nastavení mentorského systému je pak možné změnit na stránce Special:EditGrowthCOnfig.

Další komunity implementovali mentorství. Datový analytik Wikimedia Foundation bude zkoumat další dopady mentorství – konkrétně se zaměříme na španělskou a anglickou Wikipedii. [2]

Tým Growth bude na Wikimanii 2023 v Singapuru prezentovat Mentorování nových wikipedistů. Účastníci workshopu pomohou týmu Growth i nadále mentorství zlepšovat.

Pozitivní posílení

S komunitou budeme brzy sdílet podrobnější výsledky experimentu Pozitivní posílení. V současné době jsou všechny tři součástí (nový modul Dosah vašich příspěvků, Levelling up a Osobní poděkování) testovány na pilotních Wikipediích týmu Growth.

V mezičase jsme zveřejnili prvotní výsledky Osobního poděkování. Ačkoli zatím jde o poměrně malý vzorek, výsledky vypadají dobře. Ukazují, že mentoři notifikace obdrželi a zjišťují informace o jejich ocenitelných nováčcích.

Growth přispívá k migraci úprav IP

Tým Growth se v současné době zaměřuje na Úpravy IP: Vylepšení soukromí a zmírnění zneužívání. Je to projekt, který se dotýká mnoha různých týmů Wikimedia Foundation. Tým Growth se zaměří na dočasné účty prostřednictvím dvou hlavních bodů:

  • uživatelský zážitek odhlášeného uživatele, který začne používat dočasný účet,
  • změnit produkty, za které je tým Growth zodpovědný tak, aby správně fungovaly i s dočasnými účty. [3]

Komunitní konfigurace 2.0

Stále jsme na začátku plánování projektu Komunitní konfigurace 2.0:

  • Momentálně získáváme informace o potřebách dalších týmů Wikimedia Foundation a zpětnou vazbu komunity. [4]
  • Začali jsme přemýšlet o vylepšeních vzhledu nástroje. [5]
  • Rovněž se také sledujeme podobné nástroje, které jsou součástí jiných produktů. [6]

Newsletter týmu Growth připravovaný týmem Growth a rozesílaný robotemDejte nám zpětnou vazbuPřihlašte se nebo se odhlašte k/z odběru.