Jump to content

XTools/Top Edits/tr

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page XTools/Top Edits and the translation is 6% complete.

The Top Edits tool gets edits by a user, either top edits per namespace or edits per page. The results for "All" namespaces are the same results that are embedded in the Edit Counter.

Top edits per namespace

These statistics are only shown if the user has opted in to showing restricted statistics.

This shows the most-edited pages the user has edited in each namespace. For some namespaces, an "Assessment" column is shown if PageAssessments is installed on the wiki.

In each row you have a set of links. Clicking the "Top Edits" link will show you all edits the user has made to that specific page.


Top edits to an article

This view shows all edits made to a page by one user, in chronological order, as well as some summarizing statistics.

Note that reverted edits are only edits that were reverted with the immediately following edit.[1] Reverted edits are highlighted yellow in the list of edits.

The "Added text" figure is approximate; defined as any positive addition that wasn't reverted with the next edit.

Opting in to restricted statistics

help translate

En çok düzenledikleri günün veya yılın saatleri veya en çok katkıda bulundukları sayfalar gibi bazı istatistikler bazı kullanıcılar tarafından özel olarak kabul edilir.

Etkilenen araçlar aşağıdaki gibidir:

Bu istatistiklere ilişkin veriler MediaWiki'nin API'si aracılığıyla kullanıma sunulsa da, kullanıcıların toplu formları XTools'ta kullanılabilir hâle getirmeyi açıkça seçmesi gerekir.[2] Alternatif olarak, bütün bir proje Phabricator'da talep ederek dahil olmayı seçebilir. Vikinizin, bu istatistiklere izin verilmesi için fikir birliğini gösteren yerel bir tartışmaya sahip olması gerekirdi.

Nasıl dahil olunur

Katılmak için, kullanıcının katılmak istediği her vikide Special:MyPage/EditCounterOptIn.js sayfasını (User:<username>/EditCounterOptIn.js içinde olduğu gibi) oluşturması gerekir. Bu sayfa herhangi bir içerikle oluşturulmalıdır (yalnızca bazı içeriğe sahip olmalıdır).

Tüm projelere katılmak için MetaWiki'de meta:Special:MyPage/EditCounterGlobalOptIn.js (User:<username>/EditCounterGlobalOptIn.js içinde olduğu gibi) oluşturmaları gerekir. Yine, bu sayfanın gerçek içeriği alakasız.

Nasıl devre dışı bırakılır

Çıkmak için ilgili kullanıcı sayfası (tek viki veya genel; yukarıya bakın) boş bırakılmalı veya silinmelidir.

Notlar

  1. XTools will eventually take advantage of the new mw-reverted tag to indicate which edits are reverted, but only for edits made after this tag was introduced in September 2020.
  2. 2013 request for comment