Jump to content

Reading/Web/Desktop Improvements/Updates/2022-11 for the mid-size wikis/pl

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements/Updates/2022-11 for the mid-size wikis and the translation is 97% complete.

Niech Wektor 2022 będzie domyślną skórką

Cześć. Jesteśmy z zespołu Web Wikimedia Foundation. Chcielibyśmy porozmawiać z wami o ustawieniu skórki Wektor 2022 jako domyślnej na polskojęzycznej Wikipedii.

Planujemy wprowadzić tę zmianę w ciągu najbliższych trzech tygodni. Chętnie odpowiemy na wasze pytania, wątpliwości lub dodatkowe przemyślenia! Pomożemy wam również dostosować rzeczy, z którymi Wektor 2022 może nie być kompatybilny. Sprawdźcie nasze FAQ. Możecie tam znaleźć przydatne odpowiedzi.

O skórce

Wektor 2022 jest zmodernizowaną wersją obecnie domyślnego starego Wektora. Pracowaliśmy nad nią przez ostatnie trzy lata. Obecnie jest ona domyślna na prawie każdej Wikipedii (w tym angielskiej i ponad połowie z 30 największych) oraz na wielu siostrzanych projektach (~300 wiki). Odpowiada to ponad 4 miliardom odsłon miesięcznie. Średnio 87% aktywnych zalogowanych użytkowników tych wiki używa Wektora 2022.

Stałby się on domyślny dla wszystkich wylogowanych użytkowników, a także dla wszystkich zalogowanych użytkowników, którzy obecnie używają starego Wektora. Zalogowani użytkownicy mogą w każdej chwili przełączyć się na inne dostępne skórki, w tym na starego Wektora, Timeless i Monobook. Dla użytkowników tych skórek nie przewiduje się żadnych zmian.

Slajdy z naszej prezentacji na Wikimanii 2022. Możecie wysłuchać nagrania na YouTubie (po angielsku).

[Dlaczego zmiana jest konieczna] Gdy tworzono obecną domyślną skórkę, odzwierciedlała ona potrzeby czytelników i redaktorów, jakie były 13 lat temu. Od tego czasu nowi użytkownicy zaczęli korzystać z Internetu i projektów Wikimedia w inny sposób. Stary Wektor nie spełnia ich potrzeb.

[Cel] Celem skórki Wektor 2022 jest uczynienie interfejsu bardziej przyjaznym i wygodnym dla czytelników oraz użytecznym dla zaawansowanych użytkowników. Wprowadza ona szereg zmian, które mają na celu poprawę problemów, jakie nowi i obecni czytelnicy oraz redaktorzy mieli ze starą skórką. Czerpie inspirację z wcześniejszych próśb użytkowników, Badań Życzeń Społeczności oraz gadżetów i skryptów. Projekt ten pomógł dostosować nasz kod do standardów i poprawić wszystkie inne skórki. Zredukowaliśmy kod PHP w pozostałych dostępnych skórkach o 75%. W ramach projektu ułatwiliśmy obsługę gadżetów i korzystanie z API.

[Zmiany w pigułce] Skórka wprowadza zmiany w nawigacji i układzie strony. Dodaje "przyczepione" elementy, takie jak nagłówek i spis treści, aby ułatwić dostęp do często używanych akcji. Wprowadza również pewne zmiany w ogólnej stylistyce strony. W wyniku analizy zebranych danych stwierdziliśmy, że zmiany te poprawiają czytelność i użyteczność oraz oszczędzają czas poświęcany obecnie na przewijanie, wyszukiwanie i nawigację – wszystko to można zinterpretować jako stworzenie warunków do łatwiejszego czytania. Nowa skórka nie usuwa żadnych funkcji dostępnych obecnie w starej skórce Vector. Na stronach wiki, na których ta skórka jest domyślna, nie ma negatywnego wpływu na liczbę odsłon, tworzenie kont czy liczbę edycji.

Global preferences

[Wypróbuj] Zachęcamy do wypróbowania nowej skórki, przechodząc do zakładki wygląd w preferencjach i wybierając Vector 2022 z listy skórek.

Jak edytorzy mogą zmieniać i personalizować tę skórkę?

Umożliwiamy konfigurację i personalizację naszych zmian. Chętnie współpracujemy z wolontariuszami o umiejętnościach technicznych, którzy chcieliby tworzyć nowe gadżety i skrypty. Do tej pory wiele gadżetów i skryptów zostało zbudowanych przez programistów społeczności. Są to między innymi takie aspekty jak: nadanie szpalcie pełnej szerokości, wyłączenie elementów "przyklejonych", czy przywrócenie starego spisu treści. Zachęcamy do sprawdzenia naszego repozytorium w celu zapoznania się z listą aktualnie dostępnych dostosowań i zmian lub dodania własnych.

Podsumowanie ustaleń i wyników

  • Średnio 87% zalogowanych użytkowników na naszych pierwszych wiki (w tym francuskiej Wikipedii) kontynuuje korzystanie z nowej skórki po jej wypróbowaniu.
  • Przyczepiony nagłówek ułatwia znalezienie narzędzi, których edytorzy często używają. Zmniejsza o 16% liczbę przewijania na górę strony.
  • Nowy spis treści ułatwia nawigację do różnych sekcji. Czytelnicy i redaktorzy przeskakują do różnych sekcji strony o 50% częściej niż w przypadku starego spisu treści.
  • Nowy pasek wyszukiwania jest łatwiejszy do znalezienia i ułatwia znalezienie właściwego wyniku wyszukiwania z listy. Zwiększyło to liczbę rozpoczętych wyszukiwań o 30% na testowanych przez nas wiki.
  • Skórka nie ma negatywnego wpływu na odsłony, liczbę edycji czy tworzenie kont. Właściwie istnieją dowody na wzrost liczby odsłon i tworzenie kont w społecznościach partnerskich.

Dziękujemy!