Manual:Bir viki taşıma

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Manual:Moving a wiki and the translation is 100% complete.
Yalnızca vikinizi taşımak istiyorsanız, ör. /var/www/html/ ile /var/www/html/mywiki/ arasında, talimatlar buradadadır.

Bu sayfa bir vikinin başka bir sunucuya nasıl taşınacağını açıklar. Bu genellikle farklı bir web sunucusuna veya etki alanına (veya her ikisine) taşınırken gereklidir.

Bunu yapmanın en güvenli yolu, her iki vikide de aynı MediaWiki sürümünü kullanmaktır. Ancak, yeni sunucuya daha yeni MediaWiki sürümünü yüklemek ve doğrudan yeni sunucuda yükseltme gerçekleştirmek mümkündür. Aslında, vikinizi eski sunucunuzda mevcut olanlardan daha yüksek gereksinimleri olan yeni bir sürüme (PHP sürümü gibi) yükseltmek istiyorsanız, bu tek seçeneğiniz olabilir.

Adımlar temel olarak diğer sayfalarda açıklanmıştır:

 1. Vikinizin bir yedeğini alın.
 2. Yedekleri eski sunucudan yenisine aktarın.
 3. Yedeklemeyi yeni sunucuya geri yükleyin.
Vikinizi yedeklemeye başlamadan önce, siz onu taşırken kimsenin düzenleyememesi için onu "salt okunur" moduna almak isteyebilirsiniz. Bunu yapmazsanız, taşıma işlemi sırasında yapılan düzenlemeleri/yüklemeleri/günlükleri vb. kaybedebilirsiniz. Bunu yapmak için LocalSettings.php içinde $wgReadOnly kullanın. Örneğin:
$wgReadOnly = 'Down for maintenance: access will be restored shortly';

Yeni sunucuyu yükseltme

Yeni sunucuda daha yeni bir MediaWiki sürümüne yükseltme yapıyorsanız, eski MediaWiki dizinini ve uzantılarını yeni sunucuya kopyalamak yerine yükseltme prosedürünü izlemelisiniz. Yeni sunucuya yeni bir MediaWiki sürümünü ve kullandığınız uzantıların yeni MediaWiki sürümüyle eşleşen yeni sürümlerini indireceksiniz. Güncelleme betiğini çalıştırmayı unutmayın.

Notlar

 • If the URL has changed (for example, a new domain), be sure to update all references to it in LocalSettings.php. If using VisualEditor, you'll need to update Parsoid configuration too.
  • Links on cached pages may still point to the old domain. You may need to bump $wgCacheEpoch to discard cached pages prior to that time.
 • Check that the upload/ directory has the correct permissions set if using uploads; it must be writable by the web server.
 • Make sure any extension directories have the correct permissions as well (e.g., if linux: chmod -R o=rx extensions)
 • When manually transferring a wiki from a windows platform to a Linux platform the best method is to:
 1. Manually install MediaWiki on the Linux platform from a tar file as outlined here: Manual Install of Wiki (i.e., try not to use install from an automated package)
 2. Replace the newly installed MediaWiki folder (e.g., /var/www/mediawiki...) on your Linux machine with the MediaWiki base folder from your windows machine
 3. Update your Linux machine's MySQL Database (e.g. wikidb) with the wiki database from your windows machine (i.e., use the backup and restore features of mysql as outlined above)
 • After importing a wiki database, even if the database can work, some minor problems may arise:
 1. You might need to repair Searchindex: In phpMyAdmin, enter "REPAIR TABLE wikidb.searchindex; " for rebuilding the search index. wikidb is your database's name.
 2. The collation of some rows may be changed. Cross-check it with the original database.

Test

Bu noktada vikiyi yeni sunucuda kullanmayı deneyin. Hizmetli ve normal bir kullanıcı olarak oturum açın ve sayfaları görüntülemenin, oluşturmanın ve düzenlemenin ve dosya yüklemenin hâlâ çalışıp çalışmadığını kontrol edin. PHP veya MediaWiki'nin kendisi tarafından bildirilen sorunları düzeltin.

Eski vikiyi salt okunur moda geçirmeden önce, taşımanın sorunsuz çalışıp çalışmayacağını test etmek için tüm işlemi yapabilirsiniz. Yeni sunucudaki vikinizin beklendiği gibi çalıştığını öğrendikten sonra, eski vikinizi salt okunur moda geçirebilir ve taşıma işlemini yeniden gerçekleştirebilirsiniz.

Sık karşılaşılan sorunlar

Inaccessible files after the changing the domain

The column md_deps in the module_deps table contains absolute file paths, which are used to locate the images and LESS files that CSS depends on. These paths break when the wiki is, e.g., moved to another folder or another server. After your move, you might see PHP warnings that certain files could not be accessed. In current versions of MediaWiki, this can be solved by running update.php, thus clearing caches.

In versions older than MediaWiki 1.25 (where phabricator:T37472 is not implemented), update.php does not delete the contents of the module_deps table. For these versions, the workaround is to manually fix wrong entries in the module_deps table:

-- Update entries in module_deps table
SET @old='wiki.old-domain.org';
SET @new='wiki.new-domain.org';

UPDATE `module_deps` SET `md_deps` = REPLACE( `md_deps`, @old, @new );

This can be used to update wrong path segments and to fix the error.

A similar issue can happen when MediaWiki tries to read resource loader messages. In this case the solution is to truncate the according tables:

-- Truncate message related caches
TRUNCATE TABLE `msg_resource`;
TRUNCATE TABLE `msg_resource_links`;

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar

Notlar