Jump to content

Manual:Madde sayacı

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Article count and the translation is 100% complete.

Madde sayacı, bir vikideki içerik sayfalarının sayısıdır. Cikinin Special:Statistics sayfasından, {{NUMBEROFARTICLES}} sihirli kelimeden ve MediaWiki API ile bir "siteinfo " sorgusundan ulaşılabilir.

Varsayılan olarak, bir sayfa şu durumlarda madde olarak sayılır:

  1. ana ad alanı içindedir (başlığının "User:" veya "Talk:" gibi bir öneki olmadığı anlamına gelir),
  2. en az bir dahili vikibağlantı içerir (ör. "[[Main Page]]" metni "Main Page" başlıklı sayfaya bir vikibağlantı oluşturur) ve
  3. bu bir yönlendirme değil.

İlk kriter, $wgContentNamespaces değişkeninin kullanılmasıyla diğer ad alanlarını dikkate alacak şekilde genişletilebilir. (Yüklendiklerinde bazı Uzantılar bunu yaptığını unutmayın.)

$wgArticleCountMethod değişkeni "any" değerine ayarlanırsa ikinci kriter geçersiz kılınabilir, bu durumda içerik ad alanlarındaki tümü yönlendirme olmayanlar maddeler olarak sayılır. Ancak, "link" değeri kullanıldığında, ki bu DefaultSettings.php içinde tanımlandığı gibi varsayılandır, yalnızca bir vikibağlantı içeren sayfalar dikkate alınır. Bu, bağlantı içermeleri koşuluyla hem taslakları hem de anlam ayrımı sayfalarını içerir.

Üçüncü kriteri değiştirmenin bir yolu yoktur. Yönlendirmeler asla madde olarak sayılmaz.

MediaWiki madde sayısı ayarlarını değiştirme

Başlangıçta MediaWiki, en az bir virgül içeriyorsa bir sayfayı madde olarak sayıyordu. Bu yöntemin, virgülün çok fazla veya herhangi bir önemi olmadığı birçok dilde güvenilmez olduğu kanıtlandı. (Bu sonuca yol açan süreç için Madde sayısı reformuna bakın.)

MediaWiki 1.18 sürümünden önce, maddeleri saymak için kullanılan yöntem, aynı zamanda kullanımdan kaldırılan ve nihayetinde MediaWiki 1.24 sürümünde kaldırılan $wgUseCommaCount yapılandırma değişkeni tarafından belirlendi.

1.18'den beri, $wgArticleCountMethod değişkeni kullanılmıştır.

Virgüle dayalı madde sayımı viki dünyasında hâlâ nispeten yaygın olsa da (örneği MeatBall:BiggestWiki sayfasına bakın), MediaWiki'nin bunu yapma yeteneği MediaWiki 1.31 sürümünde tamamen kaldırıldı.

MediaWiki'nin son sürümlerinde, bağlantıların varlığı pagelinks veritabanı tablosuna danışılarak kontrol edilir, bu nedenle şablonların veya diğer sayfaların dönüştürülmesiyle sağlanan bağlantıları içerir. Kategori bağlantıları (sayfaları kategorilere yerleştiren) ve dosya bağlantıları (dosyaları görüntüleyen) gibi özel bağlantılar, bir sayfanın madde durumunu belirlerken sayılmaz, çünkü bu bağlantılar farklı veritabanı tablolarını etkiler.

Farklı bir yönteme geçmek için aşağıdaki yaklaşımlardan birini kullanın:

MediaWiki sürümü:
1.18

MW 1.18 ve üstü

MW 1.17 ve aşağısı

MediaWiki sürümü:
1.17

Madde sayaç istatistiklerini güncelleme

Madde sayma yöntemindeki bir değişikliğin ardından, bu değişikliği yansıtmak için vikinizi yeniden saymak isteyeceksiniz (bu otomatik olarak gerçekleşmez). Bunu yapmak için komut satırından updateArticleCount.php çalıştırın.

Yalnızca veritabanına erişiminiz varsa, yalnızca ana ad alanındaki sayfa bağlantılarını ("link" yöntemine benzer) kontrol eden, aşağıdakine benzer bir sorgu kullanarak madde sayacına bir yaklaşım elde edebilirsiniz:

SELECT count(distinct(page_id))
FROM pagelinks
INNER JOIN page ON pl_from = page_id
WHERE page_namespace = 0
AND page_is_redirect = 0;

Ayrıca bakınız