Wikipedia.org sayfa düzenini güncelledi

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Wikipedia.org updated page layout and the translation is 100% complete.
Wikipedia.org-new-layout full-page-Aug2016 ekran görüntüsü
Wikipedia.org-new-layout movie-Aug2016
MOCK - Wikipedia.org sayfa tasarımı güncellendi - mobil görünüm

Ne yapmak istiyoruz

Keşif ekibi, Wikipedia.org portal sayfasını yeni bir tasarımla güncellemek istiyor. Önerilen tasarım, Vikipedi'nin mevcut liste yerine dile göre görüntülenmesini sağlayan bir açılır menüye sahip olacaktır. Portal ekibine mantıklı gelen bir değişiklik ancak topluluklardan geri bildirim ve/veya diğer önerileri sormak istiyoruz.

Bu değişikliğin arkasındaki mantık

Haziran 2016'da başarılı bir A/B testi yaptık. Bu, daha fazla ziyaretçinin kaydırma yapmadan görebilmesi durumunda sayfadaki diğer bağlantılara tıklayabileceğini göstermiştir. Bu 'diğer' bağlantı grubu güncellenmiş kardeş proje bağlantılarını içeriyordu. Test ayrıca, bu sayfa tasarım değişikliği ile birlikte hareketsizlik oranının düştüğünü gösterdi.

Bu testin analizini ayrıntılarıyla inceledik ve buraya yönetici özeti aşağıdaki gibidir:

  • Keşifin Vikipedi Portal ekibinin hedeflerinden biri, Wikipedia.org’u daha davetkar bir deneyim haline getirmektir. Kullanıcı deneyimi açısından bizi endişelendiren bir şey, tüm dillerdeki Wikipedia'ya bağlantı veren büyük bölümdü. Yeni bir kullanıcı için çok zor olabileceğinden endişelendik. Bu bölümün isteğe bağlı olduğu ve daha temiz, sütunlu bir düzene sahip olacak şekilde yeniden tasarlandığı bir tasarım değişikliği öneriyoruz.
  • 6 Haziran 2016 - 14 Haziran 2016 tarihleri arasında bu değişikliğin etkisini değerlendirmek için A/B testini yaptık. Test grubu, yeni tasarımı alan 3019 kullanıcıdan, kontrol grubu mevcut olan 2560 kullanıcı tasarımdan oluşuyordu.
  • Test grubunun, sayfa ile etkileşimde% 3.64 daha yüksek bir olasılık olduğunu ve sayfa ile etkileşime girme ihtimalinin kontrol grubundan 1.07 kat daha fazla olduğunu bulduk. Her iki grup da dinamik birincil bağlantı özelliğini almış olsa da, test grubundaki kullanıcıların bir Vikipedi'yi tercih ettikleri dilde ziyaret etme olasılıkları% 6.82 daha yüksek (1.09 kat daha fazla olabilir) oldu.
  • Bu tasarım değişikliğiyle asıl amacımız, hemen çıkma oranını azaltmak (katılım oranını artırmak). Daha temiz bir varyasyon verildiğinde, insanların sayfa ile etkileşiminde önemli bir gelişme gördük, bu da bu değişikliğe devam etmemiz gerektiğini gösteriyor.

Sayfayı temelde aynı tuttuk - bu açılır listedeki makale sayısına göre dil listeleme konusunda. Böylece, hevesli editörlerimiz, genel makale sayımı listesinde en sevdikleri dilin nerede olduğunu kolayca takip edebilirler.

Bu size kim yardımcı olacak?

Bu eklentiden en fazla yararlanacak kişiler, özellikle bir mobil web tarayıcısından gelenler, Vikipedi portal sayfasına gelen tüm ziyaretçilerdir. Dünya çapında mobil kullanım günlük olarak arttıkça, kullanıcılarımızın gerçekte yapmak istedikleri şeye gitmek için daha kolay bir sayfaya sahip olmak istiyoruz: arama, farklı bir dil wiki seçin veya bir kız kardeşlik projesini ziyaret edin.

Artıları ve Eksileri

Artıları

  • Sayfaya görsel netlik
  • Kardeş projelere daha fazla görünürlük

Eksileri

  • Makale sayımlarına göre tüm dil listesini görüntülemek için daha zor olacaktır (bir fare tıklaması yapmak suretiyle)

[tarihsel] Takımın daha sonra neye ihtiyacı var

Geri bildirim süresi artık KAPALI! Tüm öneri ve yorumlarınız için teşekkürler!

İlgilenen topluluk üyelerinin, bu yeni tasarımla birlikte Wikipedia portal sayfasını güncellerken geri bildirim ile ilgilenmelerini istiyoruz. Hepimizin kullandığı ve sevdiği bir sayfa için harika bir yenileme olduğunu düşünüyoruz, ancak diğerlerinin de aynı şekilde hissetmelerini sağlamak istiyoruz.

Wikipedia.org portalı burada bulunabilir ve yapılan son zamanlarda A/B testleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

14 Temmuz 2016'daki güncelleme: Ayrıca, yakın zamanda yapılan bir ankete katılanlarla sohbet ederek bu özelliğin araştırmasını da yeni yaptık, burada bulunur.

A/B testinden taslak alay