Příručka:Správa dat v MediaWiki

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Manual:Managing data in MediaWiki and the translation is 100% complete.

MediaWiki byla navržena pro správu převážně textových informací a dělá to velmi dobře. Způsobem, jak strukturovat obsah, najdete na stránkách Nápověda:Jmenné prostory , Nápověda:Podstránky nebo Nápověda:Kategorie .

Pokud chcete v MediaWiki spravovat strukturovaná data, např. datum nebo číslo, existuje několik různých přístupů, které zpracovávají vyhrazená rozšíření.

Rozdíly a podobnosti těch nejběžnějších jsou uvedeny v následující tabulce:

Funkce
Semantic MediaWiki

Wikibase

Rozšíření:Cargo
Hlavní případ použití Správa dat v rámci instalace MediaWiki na základě standardů Sémantický web. Zdroj Wikidata. Správa dat v rámci instalace MediaWiki.
Přístup Data (vlastnosti) jsou anotovány v běžném wikitextu nebo pomocí šablon. S datovým typem "reference" lze vlastnosti použít k popisu položek pomocí příkazů.[1] Vlastnosti jsou definovány a používány k popisu položek pomocí příkazů. Data jsou uložena v databázových tabulkách, přičemž každá tabulka odpovídá šabloně.
K dispozici od 2005 2012 2015
Aktivní instalace 1000 s[2] 100 s[3][4][5] 100 s[6]
Komunita 145 + vývojáři[7] 172 + vývojáři[8] 63 + vývojáři[9]
Úložný prostor Databáze MediaWiki, Elasticsearch, 5 různých úložných prostorů SPARQL[10] Databáze MediaWiki, Elasticsearch, úložný prostor SPARQL (Blazegraph pro wikidata.org) Databáze MediaWiki (nebo samostatná databáze)[11]
Definice vlastnosti Zadáním wikitextu. Vlastnosti lze vymýšlet volně. Ve výchozím nastavení budou mít stránku datového typu a lze je definovat později. Datové typy lze kdykoli změnit. Vlastnosti musí být definovány před použitím a nelze je snadno měnit.[12] Místo použití vlastností jsou datové tabulky definovány s předem určenou (ale překonfigurovatelnou) sadou polí na tabulku.
Deklarace hodnoty Inline ([[MyProperty::MyValue]]) nebo pomocí šablon. Zadávání dat na základě formuláře s Page Forms . Wikibase výchozí vstupní rozhraní podobné formuláři. S funkcemi analyzátoru v šablonách. Zadávání dat na základě formuláře s Page Forms .
Předdefinované datové typy 18[13] 17[14][15] 18
Správa vlastností definice typů, schémata omezení, import ontologie vlastní nebo import ontologie Wikidat Místo použití vlastností jsou datové tabulky definovány s předem určenou (ale překonfigurovatelnou) sadou polí na tabulku.
Názvy stránek a vnitřní propojení Stránky mají normální názvy a lze na ně odkazovat jejich názvy. Názvy stránek jsou uloženy s jejich Q-čísly (zobrazení štítků v dostupných jazycích). Vnitřní propojení musí být provedeno na Q-číslo. Nemůžete odkazovat na štítek. Stránky mají normální názvy a lze na ně odkazovat jejich názvy.
Inline dotazy ano, s funkcemi parseru ne (externí dotazy SPARQL); plánované
podporováno prostřednictvím rozšíření třetí strany LinkedWiki
ano, s funkcemi parseru
Externí dotazování ano, s dotazováním API nebo SPARQL (dostupné prostřednictvím speciálních rozšíření, jako jsou RDFIO a LinkedWiki) ano, s SPARQL Query service ano, s API
Formáty výsledků[16] ~ 75[17] žádné zobrazení nativních výsledků; data lze zobrazit pomocí: ~ 25[18]
Vývoj GitHub Gerrit Gerrit
Doplňková rozšíření 28[19] ~ 51[20], e.g. Semantic Result Formats , Semantic Bundle , Semantic Scribunto ~12[21], e.g. Wikibase Client , WikibaseLexeme , Query Service 2 (Formuláře stránek, Schémata stránek). Cargo poskytuje některé nebo všechny funkce sémantické MediaWiki, formáty sémantických výsledků, mapy, sémantický rozbor, sémantické složené dotazy, sémantické interní objekty a sémantické scribunto.[22]

Alternativní přirovnání


Poznámky pod čarou

Související odkazy

  • Multi-Content Revisions - Schopnost spravovat různé nezávislé objekty obsahu na stejné wiki stránce změnou technologie na back-endu MediaWiki.
  • DynamicPageList – Umožňuje extrahovat data ze stránek.
  • WikiDB – Poskytuje databázové funkce, poněkud podobné sémantickým (významovým) vlastnostem.
  • JsonConfig – Schopnost spravovat různé nezávislé objekty obsahu na stejné stránce wiki změnou technologie na back-endu MediaWiki.
  • External Data - přístup k datům z externí adresy URL, místního souboru a databáze SQL nebo MongoDB (která může obsahovat data z jiných webů než MediaWiki)
  • Structured data across Wikimedia – probíhající (od roku 2021) projekt pro zlepšení podpory strukturovaných dat v MediaWiki