Help:İçerik çevirisi/Çeviri/Düzenleme

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Help:Content translation/Translating/Editing and the translation is 100% complete.
PD Not: Bu sayfayı düzenlerken katkınızı CC0 altında yayınlamayı kabul edersiniz. Daha fazla bilgi için Kamu Malı Yardım Sayfalarına bakın. PD

Bir çeviriyi düzenlemek, sıfırdan oluşturulmuş yeni bir sayfayı düzenlemekten farklı bir süreçtir. Çeviriye paragraf eklediğiniz bir çeviride, çevirinin ilk sürümünü inceleyin ve içeriği doğal okunması için ayarlayın. Bir paragrafla işiniz bittiğinde, başka bir paragrafla gidebilirsiniz. Bir viki sayfasını düzenleme sürecindeki farklılıklara rağmen, her iki durumda da birkaç araç ortaktır. Aşağıda, çeviri zihniyeti ve düzenleme için kullanılabilen araçlar hakkında daha fazla ayrıntı bulunmaktadır.

Çeviri zihniyeti

Çeviri süreci, orijinal madde içeriğini farklı bir dile aktarmaya ve sonucun iyi bir çeviri olduğundan emin olmak için incelemeye odaklanır. Bir çeviri yayımlarken, bir maddenin ilk sürümünü oluşturursunuz. Yayımlandıktan sonra, düzenleyici topluluğunun katkılarıyla bağımsız olarak gelişecektir.

Orijinal maddenin tüm bölümlerini çevirmenize gerek yoktur. Ne kadar veya ne kadar az çeviri yapacağınıza siz karar verebilirsiniz. Böyle bir değerlendirme yapılırken, doğal okunmayan uzun bir çeviriye göre kısa ama kaliteli bir çeviriye sahip olmak tercih edilir.

Kaynak ve çevrilmiş içeriği karşılaştırma

Orijinal maddenin yanında bir çeviri düzenlenir. Yan yana düzenleyici, uzunlukları farklı olsa bile orijinal ve çevrilmiş paragrafları görsel olarak yan yana tutar. Bu görsel hizalama, çeviriyi orijinal içerikle karşılaştırma sürecini kolaylaştırır ve orijinal belgenin hangi bölümlerinin çevrildiğine ve hangilerinin çevrilmediğine dair hızlı bir genel bakış sağlamaya yardımcı olur.

Ek olarak, bir paragrafın içindeki bireysel cümleler, kullanıcıların gezinmesini kolaylaştırmak için her iki tarafta da vurgulanacaktır. İlgili cümleleri vurgulamanın, cümle sınırlarını belirlemek ve onları haritalamak için kullanılan algoritmaların sınırlamaları ve ayrıca bunları yoğun bir şekilde düzenleyen kullanıcıların etkileri nedeniyle her zaman mükemmel olmadığını unutmayın.

Zengin metin düzenleme

Çeviri düzenleyici, içeriği dahili Vikimetin biçimlendirmesini göstermek yerine zengin metin olarak gösterir. Bu, kullanıcıların bu tür içeriğin formatı üzerinden içeriğe odaklanmasına olanak tanır. Çeviri sürecinde format genellikle orijinal belge tarafından belirlenir ve uyarlama ve inceleme süreci, formatı korurken içeriğin uygun şekilde uyarlanmasına odaklanır.

Madde yayımlandıktan sonra, kullanıcılar editörlerini içeriği daha fazla düzenlemek için görsel veya vikimetin modunda kullanabilirler, ancak çeviri düzenleyici yalnızca görsel modu destekler ve bir vikimetin görünümü sağlamaz. Karşılık gelen paragrafları ve cümleleri takip etmek için kullanılan meta veriler, vikimetin görünümüne daha fazla zor katacak ve içerikler kullanıcı tarafından eklendikten veya kaldırıldıktan sonra yerinde kalmasını zorlaştıracaktır.

Gerektiğinde kullanılabilen yaygın düzenleme araçları

Çevirinin yanındaki üçüncü sütunda farklı araçlar sunulmaktadır. Bu araçların çoğu çeviriyi kontrol etmeye ve incelemeye yardımcı olmaya yöneliktir, ancak metin biçimini ayarlamak ve bağlantılar, şablonlar veya multimedya gibi yeni öğeler eklemek için kullanabileceğiniz araçlara da sahipsiniz.

Çeviri düzenleyici VisualEditor üzerinde temel alır ve normal araçların ve kısayolların çoğu çeviri sırasında da kullanılabilir. Değişiklikleri geri alma/yineleme, metin biçimini değiştirme veya multimedya, şablonlar, kaynakça ve daha fazlası gibi yeni öğeler ekleme seçenekleri.

Çoğu zaman orijinal maddenin yapısını değiştirmeyecek olsanız da, bazı durumlarda genel düzenleme araçları kullanışlı olabilir. It makine çevirisinin sınırlamaları veya her dilde kullanılan şablonlardaki farklılıklar nedeniyle bazı içeriklerin doğru şekilde aktarılmaması mümkündür. Bu eksik öğeleri hedef vikide bulunan eşdeğerleriyle değiştirebilirsiniz.