Extension:Collection/İzlenecek yol

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Extension:Collection/Walkthrough and the translation is 100% complete.

Bu, Collection uzantısının kullanımı için bir yardım sayfasıdır. Kurulum talimatları için lütfen uzantı belgesi sayfasına bakın.

Kitap aracıyla kafanız mı karıştı? Bir kitabın nasıl oluşturulacağıyla ilgili bu video kılavuzuna bakın!

Harika kitaplar oluşturmak için ipuçları

Konu ve başlık

Vikipedi içeriğinden kitap oluştururken neredeyse hiçbir sınır yoktur. İyi bir kitap, belirli bir konuya odaklanır ve onu olabildiğince iyi ele alır. Anlamlı bir başlık, diğer kullanıcıların bir kitabın içeriğiyle ilgili doğru beklentilere sahip olmasına yardımcı olur.

Uzunluk

Kitaplarda makul sayıda makale olmalıdır. Bir madde yeterli değildir, ancak 500'den fazla sayfası olan PDF'lerle sonuçlanan kitaplar muhtemelen çok büyüktür ve hatta eski bilgisayarlarda sorunlara neden olabilir.

Cesur olun

Kitabınızın net bir odağı, anlamlı bir başlığı ve makul bir boyutu varsa, onu topluluk kitapları listesine eklemeyi düşünün. Ya doğrudan "Kitap: Başlık"'a gidebilir kaydedebilirsiniz veya kullanıcı alanınızdan oraya taşıyabilirsiniz.

Adım adım kılavuz

Bu sayfa, Vikipedi maddelerinden bir kitabı dört kolay adımda nasıl oluşturacağınızı gösterir. Kitaplar PDF veya OpenDocument formatlarında oluşturulabilir veya PediaPress web sitesinde yazdırılmak üzere sipariş edilebilir. Kurgu yoluyla da kitap oluşturmak mümkündür.

1. Adım: "Kitap Oluşturucu" aracını etkinleştirin

Şekil 1: Önce sol kenardaki "Kitap oluştur" bağlantısına tıklayın. (Belki önce "Yazdır/dışa aktar" kutusunu açmanız gerekir.)
Şekil 2: Kitap oluşturucuyu başlatmak için mavi düğmeye tıklayın.

2. Adım: Maddeleri toplayın

Şekil 3: Bundan böyle, bu araç çubuğu her Vikipedi maddesinin üstünde görünecek. O anda görüntülenen sayfayı kitabınıza eklemek için, "Bu sayfayı kitabınıza ekle"'yi tıklamanız yeterlidir.

Bir kategori sayfasını açarsanız, "Bu sayfayı kitabınıza ekleyin", "Bu kategoriyi kitabınıza ekleyin" olarak değişir. "Bu kategoriyi kitabınıza ekle" üzerine tıklamak o kategorideki tüm maddeleri ekleyecektir.

Birkaç madde seçtikten sonra, "Sayfaları öner" seçeneğine tıklayabilirsiniz ve seçiminizle ilgili makalelerin bir listesi ile karşılaşacaksınız. Bu, fikirleriniz tükendiğinde veya sadece hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmak istiyorsanız daha eksiksiz bir kitap oluşturmanıza yardımcı olur.

Şekil 4: Her sayfayı açmanıza bile gerek yok, kitabınıza eklemek istiyorsunuz. Birkaç saniyeliğine bir bağlantının üzerine gelin ve görünen sarı kutuda "Kitabınıza bağlı viki sayfası ekleyin" düğmesine tıklayın.

3. Adım: Kitabınızı İnceleyin

Şekil 5: Topladığınız makalelerden memnun olduğunuzda, kitabınızı yönetmek için "Kitabı göster" düğmesine tıklayın. Kitabınıza bir başlık ve alt başlık verebilir, maddelerin sırasını değiştirebilir, maddeleri çıkarabilir veya kitabınızın belirli bölümlerini ayırt etmek için bölümler ekleyebilirsiniz.

4. Adım: Basılı bir kitabı önizleyin

Kitap indirmeleri şu anda mevcut değil. Basılı kopyalar hala önizlenebilir.

Şekil 7: Basılı bir kitabı önizlemek için "PediaPress" bağlantısını tıklayın. Basılı kitaplar hakkında daha fazla bilgi SSS sayfasında bulunabilir.

Kitabınızı başkalarıyla kaydetme ve paylaşma

Kitabınızı kaydetmek için çoğu sitede kayıtlı bir Vikipedi kullanıcısı olmanız gerekir.

Kitabınızı sol taraftaki menüden veya araç çubuğundan "Kitabı göster" bağlantısına tıklayarak ulaşabileceğiniz "Kitap" sayfasına kaydedebilirsiniz. "Kitabınızı kaydedin ve paylaşın" bölümünde, kitabınızı kaydetmek isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekir

Son olarak, kitap koleksiyonunuz için bir başlık sağlamanız ve "Kitabı kaydet" düğmesini tıklamanız gerekir.

Bir kitaba bağlanmak

Kitabın Vikipedi sayfasına her zamanki gibi bağlantı kurabilirsiniz.

Kitabınızı revize etmek

Daha önce kaydedilmiş bir kitabı ziyaret ederseniz, sayfanın üst kısmındaki başlık kitabı "Kitap Oluşturucu" da yeniden açma seçeneği içerir.

Üzerinde çalıştığınız kitaplar, oturum açtığınızda her sayfanın sağ üst köşesindeki "Katkılar" bağlantısından erişebileceğiniz katkı listeniz de listelenecektir.

Ayrıca bakınız