İçerik çevirisi/Makine Çevirisi/Matxin

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Content translation/Machine Translation/Matxin and the translation is 100% complete.

İçerik Çevirisi için makine çevirisi desteği daha da genişletilmiştir. Apertium, Yandex ve Youdao'a ek olarak, artık [1]'i İçerik Çevirisi kullanıcıları için mevcut makine çevirisi (MT) sistemleri listesine ekleyin. Bu, birkaç dil için ek makine çevirisi desteğiyle sonuçlanacaktır.

Matxin, Elhuyar Vakfı ile işbirliği yaparak Üniversitesi Bask Ülkesi'nden bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Bu makine çeviri sistemi, bu ekip tarafından öncelikle Vikipedi maddelerini Baskça ve İspanyolca yazmak için kendi kullanımları için oluşturulmuştur. Wikimedia Vakfı içindeki çeşitli ekipler, Matxin ekibinin Vikipedi2nin haklara, kullanıcılarımızın gizliliğine ve marka temsiline ilişkin politikasından ödün vermeden Matxin kullanımına izin verecek bir anlaşma yapması için işbirliği yaptı. Matxin açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanım kolaylığı için, ekip tarafından barındırılan hizmete erişmek için daha uygun makine çevirisi API'sini kullanıyoruz. Lütfen aşağıdaki sözleşmeyle ilgili daha fazla bilgi edinin ve bu hizmetle ilgili sorularınızı duymaktan mutluluk duyarız.

Temel özellikler

 • Matxin'e kişisel bilgi gönderilmez. MT sistemine bir API anahtarı ile erişilecektir. Madde içeriği (serbestçe lisanslanır) Wikimedia Vakfı sunucularından Matxin sunucusuna gönderilir. Kullanıcı ile harici servisler arasında doğrudan bir iletişim yoktur ve Matxin servisine hiçbir kişisel bilgi (IP, kullanıcı adı) gönderilmez. Matxin ile iletişim kuran müşteri açık kaynaktır ve buradan kontrol edebilirsiniz. Matxin'in hizmetinin veya kodunun hiçbir kısmı Wikimedia altyapısının veya İçerik Çevirisi kod tabanının parçası olmayacaktır. Lütfen bölümün sonundaki bu teknik kurulumun bir şemasına da bakınız.
 • Bilgiler Matxin'den ücretsiz bir lisansla iade edilir. Matxin kullanıldığında, ücretsiz bir lisans altında Vikipedi içeriğinin çevrilmiş bir sürümü elde edilir. Kullanıcılar bunu değiştirebilir ve mevcut politikalarla çelişmeden Vikipedi'nin bir parçası olarak yayınlayabilir. Matxin tarafından çevrilen sonuç içeriği ve kullanıcı modifikasyonları, Vikipedi'deki maddelerin geri kalanı için kullanılanla aynı lisans kapsamında sunulacaktır.
 • Daha geniş açık kaynak çeviri topluluğunun avantajlarından yararlanır. Matxin'den elde edilen çeviriler ve kullanıcı modifikasyonları herkese açık olacak. Sonradan düzenlenen çeviriler, henüz açık kaynak makinesi çevirisi bulunmayan dilleri desteklemek için yeni çeviri hizmetleri oluşturmak üzere bu kaynağı kullanabilen çeviri araştırma topluluğu (Matxin ekibi dahil) için özel bir öneme sahiptir. Bu, geliştiricilerin makine çeviri sistemleri oluşturmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olacaktır.
 • Kullanıcılar devre dışı bırakabilir. Otomatik çeviri, İçerik Çevirisinde isteğe bağlı bir araçtır. Kullanıcılar, herhangi bir nedenle yararlı bulmazlarsa devre dışı bırakma seçeneğine sahiptir. Birçok İçerik Çevirisi kullanıcısı bu çeviri hizmeti için istekte bulunmuş olsa da, her bir kullanıcı sonunda onu kullanmak isteyip istemediğine karar verir.

Matxin ile yaptığımız sözleşmenin özeti

Matxin'in yükümlülükleri

 • Wikimedia sitesindeki gönüllülerin maddeleri çevirmesine ve günde en az 10 milyon karakterlik çeviri içeriğinin desteklenmesine izin vermek için makine çevirisi API anahtarlarının Wikimedia Vakfı'ya ücretsiz kullanımına izin vermek.

Wikimedia Vakfı'nın yükümlülükleri

 • Çeviri aracı tarafından çevrilen metnin gönüllü olarak düzenlenmiş sürümlerini sağlamak, böylece Matxin araçlarını geliştirebilir
 • Çevirmenlerin kişisel verileri paylaşılmayacaktır.
 • Sadece orijinal içerik tercüme edilecek, dili ve çeviri hedef dili Matxin'e gönderilecektir.
 • Çevirmenler tarafından, makine çevirisi hizmetleri olsun veya olmasın, yayınlanan çeviriler, İçerik Çeviri API'ları tarafından paralel metin biçiminde sağlanacaktır. Bu API'ler aşamalı olarak geliştirilecek ve sonuçlar sadece Matxin için değil herkes için ücretsiz olarak sunulacak.

Önemli notlar

 • Tüm içerik CC BY-SA 3.0 altında lisanslı olarak kalacaktır
 • Matxin, çeviri arayüzü açılır menüsünde bir çeviri aracı seçeneği olarak Matxin'i listelemenin dışında Wikimedia Sitelerinde herhangi bir "marka" gerektirmez
 • Gönüllülerin kişisel bilgi alışverişi yoktur
 • Anlaşma 1 yıl ile sınırlıdır ve bu süre zarfında ihtiyaçlarımızı yeniden değerlendirebiliriz
 • Anlaşmayı herhangi bir nedenle herhangi bir zamanda (30 gün önceden bildirmek suretiyle) feshedebiliriz
 • Anlaşma ABD yasalarına tabidir

Bu hizmetle ilgili sorular

Bu bölümde Matxin hakkında bazı acil soruları ele aldık. Bu, İçerik Çevirisi SSS sayfasında da mevcuttur.

Matxin hangi dilleri kullanıyor? Daha fazla ekleme planı var mı?

Matxin İspanyolca'dan Baskçaya çevirmek için kullanılabilir. Matxin ekibinin geliştiricileri tarafından hizmete daha fazla dil eklendiğinden, bunları dahil edeceğiz.

Matxin'i kullanmak, diğer makine çevirisi hizmetlerini kullanmaktan nasıl farklıdır?

İçerik Çevirisi'nin bir kullanıcısı olarak, çeviri arayüzünde herhangi bir fark hissetmezsiniz, çünkü Matxin çevrilen içeriği, desteklenen dil çiftleri için şu anda diğer hizmetlerde olduğu gibi görüntüler.

Matxin'i seçersem makine çevirisi nasıl yapılır?

Matxin, web sitelerinin ve diğer hizmetlerin çeviri sistemlerini kullanmasına izin veren bir API anahtarı sağlar. İçerik Çevirisi, Matxin'e erişmek için bu benzersiz API anahtarını da kullanır. Kullanıcı bir maddeyi çevirmeye başladığında, kaynak maddenin her bölümünün HTML içeriği Matxin'e gönderilir ve çevrilmiş bir sürüm elde edilir ve İçerik Çevirisi'nin ilgili çeviri sütununda görüntülenir. Bağlantılar ve kaynakçalar her zamanki gibi uyarlanır ve kullanıcılar içeriği gerektiği gibi değiştirebilir.

Bu süreç, maddenin çevrilen tüm bölümleri için devam eder. Daha iyi performans için, ardışık bölümlerin çevirileri önceden getirilmiştir. Kullanıcı yayınlanmamış çeviriyi kaydedebilir (daha sonra üzerinde çalışmak için) veya maddeyi her zamanki gibi yayınlayabilir. Madde, uygun atıf ve lisanslara sahip diğer normal maddeler gibi Vikipedi'de yayınlanır.

İşte sürecin bir diyagramı.

Matxin açık kaynaklı yazılıma mı dayanıyor?

Evet! Apertium'a benzeyen açık kaynaklı bir yazılımdır. Vikipedi maddelerini tercüme etme ihtiyaçları için bu aracı geliştiren Bask Üniversitesi ülkesinden küçük bir ekip tarafından geliştirilmiştir. Onlar Wikimedia topluluğunun bir parçası ve onlarla ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Matxin kullanırken kişisel bilgilerim için endişelenmeli miyim?

Kullanılan hizmetten bağımsız olarak, yalnızca mevcut maddelerin Vikipedi içeriğinin gönderildiğinden ve yalnızca serbestçe lisanslı içeriğin çeviriye ekleneceğinden emin olabilirsiniz. Hiçbir kişisel bilgi gönderilmez ve bu hizmetler ile iletişim sunucu tarafında gerçekleşir, böylece kullanıcı cihazından izole edilirler. Daha fazla bilgi için lütfen bu diyagrama bakın.

Matxin mevcut tek makine çeviri aracıysa ve onu kullanmak istemiyorsam ne olur?

Makine Çevirisi, İçerik Çevirisi'nde istediğiniz zaman kolayca devre dışı bırakabileceğiniz isteğe bağlı bir özelliktir. Dilleriniz için daha fazla makine çeviri sistemi eklenmişse, MT'yi tekrar etkinleştirmeyi ve istediğiniz MT hizmetini seçebilirsiniz.

Matxin tarafından çevrilen içerik Vikipedi'de ücretsiz olacak mı?

Evet. Matxin'den alınan içerik, web çeviri platformunda serbestçe kullanılabilir. Açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanım kolaylığı için İçerik Çevirisi, çeviri arayüzünde sorunsuz bir şekilde kullanılabilir olmasını sağlamak için bir API anahtarı aracılığıyla alır. Bu içerik kullanıcılar tarafından değiştirilebilir (gerekirse) ve Vikipedi maddelerinde ücretsiz lisanslarla kullanılabilir.

Bu içerik genel olarak makine çevirisi sistemlerini geliştirmek için kullanılabilir mi?

Evet. İçerik Çevirisinde yapılan çeviriler veritabanımıza kaydedilir. Bu bilgiler, çeviri hizmetlerini geliştirmek için herkesin çeviri örnekleri olarak kullanması için herkese açık hale getirilecektir (Üniversite araştırma gruplarından, açık kaynak projelerinden ticari şirketlere, herkese!). İçeriğe İçerik Çevirisi API aracılığıyla erişilebilir. Lütfen yalnızca çevrilmiş metinle ilgili bilgilerin herkese açık olduğunu unutmayın. Bu, kaynak ve çevrilmiş metni, kaynak ve hedef dil bilgilerini ve metin segmenti için bir tanımlayıcıyı içerir.