Náhled do Wikipedie

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikipedia Preview and the translation is 100% complete.

Náhled Wikipedie umožňuje poskytnout kontext z Wikipedie ke slovům nebo frázím na libovolné webové stránce. Umožňuje zobrazit vyskakovací kartu s krátkým shrnutím z Wikipedie, když čtenář najede na odkaz. Je k dispozici jako samostatná komponenta JavaScriptu pro libovolné webové stránky a jako zásuvný modul pro WordPress.

Pozadí

Když čtenář prochází webovou stránkou a často z ní odchází prostřednictvím interakce s řadou hypertextových odkazů, může snadno ztratit kontext toho, co četl na začátku. Obsahové weby by chtěly, aby jejich čtenáři četli jejich obsah, zabývali se jím a rozuměli mu, aniž by museli získávat kontextové informace jinde. Náhled Wikipedie může tento problém pro poskytovatele obsahu vyřešit tím, že umožní čtenářům získat stručné a vizuální kontextové informace z Wikipedie v rámci mobilních vlastností poskytovatele obsahu - webových stránek nebo webové aplikace.

Funkce Page Previews ve Wikipedii byla vytvořena za účelem vyřešení problému přepínání z důvodu kontextu pro čtenáře na monitorech počítačů. Tato funkce rozšiřuje tuto funkci na externí weby třetích stran. První fáze se zaměří na budování mobilního prostředí s partnery, jejichž hlavní čtenáři jsou v rozvojových zemích.

About Wikipedia Preview

Wikipedia Preview would allow Wikimedia project content available as contextual information on 3rd party sites. The feature will not be restricted to only showing the first sentences of a Wikipedia article, it will be as diverse as showing information from sister projects which could be images, definitions or even reading much more of an article directly on the content provider’s website.

This feature is not new. It was discussed when page previews launched in 2018. Internal staff and volunteers have created similar functionality in chrome extensions, slack integrations and wordpress plugins in their personal capacity as volunteers.

The Inuka team is taking on this work as one of the ways to expose our project content to readers in emerging markets. We see this product as a way of moving away from the traditional notion of single monolithic articles and moving towards more modular and contextual learning. Wikipedia Preview on partner websites would allow their readers to gain context while reading their pages and:

  • Help people gain contextual knowledge from Wikipedia without necessarily clicking through to Wikipedia
  • Learn more on Wikipedia with the option being available to read more on Wikipedia

Goal

  • Increase reach of Wikipedia content in Emerging Markets as part of the goal to become the essential infrastructure of free knowledge
  • Partner with sites in emerging markets whose readers would benefit from contextual knowledge from Wikipedia

Updates

Q4 - April to June 2021

  • Released the first version enabling websites to integrate Wikipedia Preview on their sites
  • Received feedback from potential Wikipedia Preview users that a way to integrate it on WordPress would be useful
  • Began research on what it would take to build a WordPress plugin
  • Built the first version of the Wikipedia Preview WordPress plugin

Q3 - January to March 2021

  • Created a demo site that supports multiple languages to show how Wikipedia Preview works. Try it out here The experience is designed for use on smartphones.

Q2 - October to December 2020

  • Wikipedia Preview now has a debug mode so that those who have it on their site can better troubleshoot if the product is working as intended.

Mockups

Wikipedia Preview mockups

External links