Wikimedia Keşif/Bilgi Motoru SSS

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Wikimedia Discovery/Knowledge Engine FAQ and the translation is 97% complete.

Bilgi Motoru

Topluluk ve Wikimedia Vakfı'nın önceki İcra Direktörü ile bu konuda bir tartışma olduğunu unutmayın: Bilgi Motoru/SSS

Bilgi Motoru nedir?

"Bilgi Motoru", Wikimedia projelerinde içerik arama ve keşfetmeyle ilgili bir dizi girişimi tanımlamak için kullanılan erken bir terimdir. Knight Vakfı tarafından ("Ne finanse ediyoruz/Gazetecilik/Bilgi Motoru Vikipedi tarafından") altında ifade edildi ve şöyle dedi: "Bilgi Motorunun birinci aşamadaki gelişimini destekleyerek bilgi bulmak için yeni modeller geliştirmek Wikipedia, İnternette güvenilir ve güvenilir kamuya açık bilgileri keşfetmeye yönelik bir sistem."

Hibe ve Lila Tretikov'un ayrıntılarını yayınlama talepleri vardı düşüncelerini ve hibe etkinliklerini ve sonuçlarını paylaştı. Knight Foundation, Şubat 2016'da [hibe başvurusunun kabul edilmesinin] yayınlanmasını kabul etti.

Kavram geliştikçe, birçoğu atılan çok çeşitli fikirler içeriyordu. Orijinal hibe "Vikipedi tarafından Bilgi Motoru" nu "İnternet'in ilk şeffaf arama motoru" olarak adlandırmasına rağmen, "Bilgi Motoru" terimi de Keşif ekibinin yeni bir projeden ziyade neye odaklandığını belirtmek için kullanıldı. Wikimedia Vakfı, karışıklığa neden olduğu için 3. FY15-16 dönemi terimini kullanmayı bıraktı.

"Bilgi Motoru"'nun geçmişte farklı zamanlarda farklı insanlar için ne anlama geldiğine bakılmaksızın, bu sayfa Keşif departmanı tarafından anlaşıldığı üzere mevcut düşünce ve planları yansıtır.

Google ile rekabet etmek için bir arama motoru oluşturuyor musunuz?

Hayır, bu SSS'nin Kasım 2015'in başında oluşturulduğu zaman söylediğimiz gibi, genel bir internet arama motoru oluşturmuyoruz. Ekibe, Wikimedia siteleri için bir arama işlevini geliştirme görevi verilmiştir.

İnternet'teki her sitenin dikkat çekmek için rekabet ettiği ve özellikle kullanıcılar için bir "git" kaynağı olduğu için Wikipedia ve kardeş siteleri, belirli türdeki sorular için Google ve diğer arama motorlarıyla rekabet ediyor. Yani, öğrenmek isteyen insanlar. Ziyaretçilerimiz bilgi ve bilgi isteyen kişilerdir ve misyonumuz onlara iyi hizmet etmektir. Mevcut arama fonksiyonumuz kullanıcılarımıza iyi hizmet vermiyor, bu yüzden mevcut CirrusSearch altyapısını daha iyi alaka düzeyi, çoklu dil, çoklu proje arama ile iyileştiriyor ve projelerimiz için yeni veri kaynakları (Haritalar gibi) dahil ediyoruz. Hem wikipedia.org hem de proje sitelerimizdeki aramalarda kullanıcılar için alakalı ve tutarlı bir deneyim istiyoruz. Daha ileriye baktığımızda, diğer açık bilgi kaynaklarını da dahil edeceğiz. Hareketin vizyonuna ve değerlerine tamamen bağlıyız.

Geçmişte WMF içindeki bazıları ticari olmayan bir arama motoru oluşturmaktan bahsetti. WMF bu yönü düşündü, ancak bu gerçek bir çıktı olarak hiçbir yere gitmedi. Bu sayfa yaratıldığında, odak Wikimedia projelerinin arama işlevi üzerindeydi ve [$knight-release duyurusu Knight ile ortak duyuru] ilk araştırmanın odağının kurum içi işlevi geliştirdiğini belirtti. Bu duyuru ayrıca, herkese açık diğer bilgi kaynaklarını içerecek şekilde geliştikçe programın erişimini genişletme olasılığını da açık bırakmaktadır.[1] In February 2016 the management of the WMF clarified that the WMF is "not building a global crawler search engine."

WMF'deki hiç kimse, WMF sitelerinde arama işlevini Google'ın yaptığı gibi satın almanız gereken şeyleri bulmanıza yardımcı olacak şeyler yapmayı amaçlamamıştır ve WMF'nin Google/Alfabesinin yaptığı pek çok şeyi yapmak istediğine dair bir kanıt yoktur.

Vikipedi'deki arama sonuçları kardeş projelerinden daha fazla bilgi içerebilir mi?

Wikimedia hareketinin vizyon tüm insanlık bilgilerinin toplamını herkesin erişimine sunmaktır. Vikipedi bizim en büyük ve en tanınmış projemiz, ancak Wikimedia Commons ve Vikiveri gibi bizi vizyonumuzu gerçekleştirmeye yönlendiren birçok proje var. Bu projelerin her ay milyonlarca kullanıcısı var! Öyleyse, iyi ve kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılayan bir arama sistemi yapabilir ve hareketimizin etrafından içerik gösterebilir miyiz? İnsanların bunu kullanacağını düşünüyoruz. Sonuç olarak, insanların ziyaret ettiği daha büyük ve daha tanınmış yerlerden birini kullanarak, hareket boyunca projelerdeki büyük çalışmalara daha fazla dikkat çekecektir.

Bu yeni veri kaynakları hangi lisanslara tabi olacak?

Hizmet vermeleri gereken Wikimedia projelerinin standartlarına ve politikalarına uymak istediğimiz için bunun daha fazla tartışılması gerekecektir. İlk keşfimiz OSM lisanslama ve yasal oldu ve bundan sonraki çalışmalarda bundan öğrenmek isteyeceğiz.

Bu, arama trafiğini üçüncü taraflardan uzaklaştırmaya çalıştığımız anlamına mı geliyor?

Aldığımız tüm dışı üçüncü taraf trafiğini seviyoruz ve bunun zaman içinde artmasını umuyoruz.

İstediğimiz şey, burada olduklarında insanların istediklerini bulma yeteneğini geliştirmek. Çok fazla kullanıcı bunu deneyimliyor:

 1. Google, Bing vb ara.
 2. Vikipedi Bağlantısını Takip Et
 3. Oku
 4. Özellikle daha fazla bilgi aradığınız ancak wikide aramayı (CirrusSearch) kullanarak bulamadığınız için Google, Bing vb. adreslerini tekrar bırakın ve arayın.

Vikipedi ve WIkimedia projelerine gelen insanların istedikleri bilgileri bulmalarını istiyoruz ve onlara hizmet etme konusunda ne kadar etkili olursak, o kadar çok gelecek ve daha fazla kalacaklar. Bu, misyonumuza daha iyi hizmet ettiğimiz anlamına gelir.

Buna ek olarak, WMF bağışlarda hayatta kalır ve daha fazla insan doğrudan bize gelir ve burada ihtiyaç duydukları şeyi ne kadar bulurlarsa, bağış yapma olasılıkları da o kadar artar.

Şövalye Hibesi

Bu yardım ne için?

Şövalye Vakfı, Wikimedia Vakfı'na, Wikimedia projelerindeki arama sonuçlarını ölçmenin ve iyileştirmenin yollarını araştırmak ve değerlendirmek için bir keşif ödülü verdi.

Bu sınırlı bir hibedir ve fonlar Keşif ekibi tarafından yalnızca hibede belirtilen teslimat kalemleri için kullanılabilir.

Bu hibe, bu mali yıl için ekibin bütçesini artırmaz.

Bağlantılar:

Şövalye Vakfı kim?

== Şövalye Vakfı medyayı, gazeteciliği desteklemeye ve toplulukları ve sanatı desteklemeye adanmış hayırsever bir kuruluştur.

Çabalarının bir parçası olarak, daha önce Wikimedia Vakfı'ya Vikipedi Sıfır'ı desteklemek için hibe verdiler.

WMF'nin hibe kapsamında gerçekleştireceğini söylediği faaliyetler nelerdir?

 • Önemli soruları cevaplayın:
  • Kullanıcılar bir ansiklopedi ötesinde açık bir kanal olsaydı Vikipedi'ye gider mi?
  • Wikimedia Vakfı, Vikipedi'yi taşıyıcılar ve Orijinal Ekipman Üreticileri aracılığıyla yerleştirebilir mi?
 • Ürün yinelemesini bildirmek ve prototipler için temel anlayış ve özellik geliştirme oluşturmak için Anahtar Performans Göstergelerini (KPI) kullanın
 • Potansiyel kullanıcılarla testler yapın
 • Anahtar KPI'nın halka açık bir gösterge tablosu oluşturun
 • Ölçü:
  • Kullanıcı memnuniyeti (sorguların alakalı içeriği sunma oranını analiz ederek)
  • Kullanıcı tarafından algılanan yükleme süresi
  • Sonuç oranı yok
  • Uygulama Programlama Arayüzü (API) kullanımı

Çıktılar nelerdir?

 • Yüzeydeki içeriğin alaka düzeyini araştıran test sonuçları
 • Araştırma ve kullanıcı testleri sonuçları
 • Vikipedi aramaları için geliştirilmiş bir arama motoru ve API
 • Ürün geliştirmede kullanılan temel ölçümlerden oluşan herkese açık bir gösterge tablosu
 • Olasılıkları göstermek için küçük bir veri kümesinde örnek bir prototip
 • Arama ve keşif deneyimini anlamak için mevcut kullanıcı akışları üzerinde kullanıcı testi ve araştırma

Notlar

 1. The release says: "Over the last decade, the world has seen a surge in digital information. Bu proje sayesinde, Wikimedia Vakfı ilgili bilgileri daha erişilebilir hale getirmenin yollarını test edecek ve bunları toplamak, bağlamak ve almak için şeffaf yöntemler araştırmak isteyecektir. Bu proje aracılığıyla Wikimedia Vakfı, ilgili bilgileri daha erişilebilir hale getirmenin yollarını test edecek ve bu bilgileri Wikipedia ve açık Web'in değerleriyle tutarlı olarak toplamak, bağlamak ve almak için şeffaf yöntemleri araştıracak."