ВизуеленУредник/Портал/Нови корисници

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page VisualEditor/Portal/New users and the translation is 100% complete.
Other languages:
Bahasa Indonesia • ‎English • ‎Ilokano • ‎Interlingue • ‎Nederlands • ‎Scots • ‎Zazaki • ‎asturianu • ‎azərbaycanca • ‎català • ‎español • ‎français • ‎føroyskt • ‎galego • ‎magyar • ‎norsk bokmål • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎svenska • ‎български • ‎македонски • ‎русский • ‎српски / srpski • ‎українська • ‎հայերեն • ‎עברית • ‎العربية • ‎မြန်မာဘာသာ • ‎中文 • ‎日本語

Ако ВизуеленУредник добро ја врши предвидената работа, ќе имаме многу повеќе заинтересирани продуктивни учесници отколку што сме навикнати. Дури и со упростен начин на уредување, на новодојдените сепак ќе им треба извесно време за да се прилагодат на начинот, заедницата и начелата на работа. Добро е што највеќето проекти имаат форум и/или IRC-канали кајшто луѓето можат да побараат помош, како и страници што ги насочуваат корисниците кон тие форуми и канали. Предизвикот е, како што споменавме, тоа што не сме навикнати на толку многу нови учесници :).

Ако имате слободно време, би ве замолиле да ги надгледувате соодветните места на вашиот проект. Постоечките помагачи несомнено ќе ја ценат понудената помош.