Vizuální editor/Rozdíly verzí

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page VisualEditor/Diffs and the translation is 96% complete.

Od roku 2017 poskytuje VisualEditorVisual diffs “ (vizuální rozdíly). Jsou k dispozici na dvou místech v rozhraní: při náhledu změn v dokumentu před tím, než uživatel stránku uloží, a (jako beta funkce) v rámci standardního zobrazení rozdílu změn v MediaWiki, které je přístupné ze stránky historie. V obou případech se vizuální rozdíl zobrazí spolu s tradičním dvousloupcovým wikitextovým rozdílem a uživatel může přepínat mezi dvěma obrazovkami.

Vizuální rozdíly mají proti hlavním wikitextovým rozdílům dvě hlavní výhody. První je, že editoři mohou přímo vidět změny, které provedli oni a ostatní, aniž by museli rozumět wikitextu. To je zvláště užitečné při pohledu na změny v grafických strukturách, jako jsou tabulky. Například pokud editace odstraní sloupec z tabulky, wikitextový rozdíl by byl těžko pochopitelný, zatímco vizuální rozdíl je okamžitě zřejmý.

Druhým je, že technologii lze použít k přesnější reprezentaci změny čtenáři. Pokud například editace zaměnila dva odstavce (se změnami odstavců nebo bez nich), vizuální rozdíl identifikuje, že k tomu došlo, zatímco rozdíl wikitext způsobí, že byl odstraněn odstavec a byl přidán zcela nový odstavec.

Na běžných rozdílových stránkách

Většina příkladů a snímků obrazovek níže je o použití vizuálních rozdílů během náhledů stránek při úpravách. Ve VisualEditoru však lze vizuální rozdíly však lze použít také na normálních rozdílových stránkách, na všech wiki, na kterých je VisualEditor nainstalován. Příklad tohoto použití můžete vidět na Wikipedii v anglickém jazyce zde.

Pro wiki, které mají VisualEditor, existuje několik způsobů, jak aktivovat toto zobrazení rozdílového zobrazení:

  • Přidejte do LocalSettings.php následující text:
$wgVisualEditorEnableDiffPage = true;
  • Pokud je na vaší wiki v rámci Speciální:Nastavení dostupná karta „Betaverze“ a chcete, aby vizuální rozdíly byly pro uživatele výchozí („opt-in“) funkcí, můžete do LocalSettings.php přidat následující položky:
$wgVisualEditorEnableDiffPageBetaFeature = true;
  • Jak je vidět na výše odkazovaném příkladu na Wikipedii, režim vizuálního rozdílu lze také aktivovat jednoduchým přidáním výrazu „&visualdiff“ do adresy URL stránky rozdílu.

Jak na to

Snímek obrazovky zobrazující některé změny článku. Většina změn je zvýrazněna formátováním textu.
Po dokončení úpravy stránky zadejte shrnutí úprav a poté zvolte „Zkontrolujte si změny“. Ve vizuálním režimu uvidíte zvýrazněné doplňky, odstranění, nové odkazy a formátování. Další změny, například změna velikosti obrázku, jsou popsány v poznámkách na straně.
Přepínací tlačítko zobrazující vizuální a wikitextové možnosti. Je vybrána vizuální možnost.
Klepnutím na přepínací tlačítko můžete přepínat mezi vizuálními a wikitextovými rozdíly.
Snímek obrazovky zobrazující stejné změny, na dvousloupcovém zobrazení wikitext.
Wikitext diff je stejný nástroj diff, který se používá v editorech wikitext a v historii stránky.

Příklady

Použité technologie

Thalia Chan, Sjednocující úpravy a vizuální rozdíly, Wikimania 2017

Aktuální omezení

  • Žádná upozornění na změny „neviditelných“ metadat stránek , jako jsou kategorie nebo klíčová slova pro obsah stránky.
  • Má problémy se složitými změnami tabulek.[3]
  • Nedostupné na některých speciálních stránkách:
    • Stránky s rozdílem při vracení změn zpět.[4]
    • Stránky editačních konfliktů[5]

History

Tato funkce je k dispozici jako první rozdílový nástroj ve stolním VisualEditoru od věty 1.31.0-wmf-20 (vydáno do produkce Wikimedia dne 6. února 2018). Before that, it was a secondary tool from the 1.29.0-wmf-17 branch onwards (released to Wikimedia production on 21 March 2017).

Související odkazy

Poznámky pod čarou