User talk:BenyElbis

About this board

Translation notification: Wiki-Highlights

1
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page Wiki-Highlights is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 22:57, 26 October 2023 (UTC)

Reply to "Translation notification: Wiki-Highlights"

Translation notification: MinT

1
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page MinT is available for translation. You can translate it here:Greetings!

Please help me translate this page: https://www.mediawiki.org/wiki/MinT

The direct translation link: https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Special:Translate&group=page-MinT&action=page&filter=&language=en

The "Status Update" section of the page will be updated monthly; I would appreciate it if you can update the translation for this section monthly.

Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 04:55, 25 September 2023 (UTC)

Reply to "Translation notification: MinT"

Translation notification: Content translation/Machine Translation/MinT

1
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page Content translation/Machine Translation/MinT is available for translation. You can translate it here:This page is ready for translation. Please help translate to make it available especially in the languages listed below:

- Swahili - Dutch - Arabic -Spanish - French - Kashmiri - Santali - Tumbuka - Fulah/Nigerian Fulfulde - Kabyle - Balinese - Banjar - South Azerbaijani - Pangasinan - Tibetan - Crimean Tatar -Lombard - Silesian - Venetian - Ligurian - Waray - Limburgish - Faroese - Shan - Friulian - Acehnese - Sicilian - Buginese - Tok Pisin - Fijian - Dinka - Rundi - Kabiyè - Latgalian - Dzongkha - Kikuyu - Sango - Awadhi - Moroccan Arabic

Direct translation link: https://www.mediawiki.org/w/index.php?title=Special:Translate&group=page-Content+translation%2FMachine+Translation%2FMinT&action=page&filter=&language=en

Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 23:55, 31 May 2023 (UTC)

Reply to "Translation notification: Content translation/Machine Translation/MinT"
Matěj Suchánek (talkcontribs)

Zdravím, prošel jsem si vaše překlady a jsem trochu na vážkách. Rozumím, že chcete pomoct, děláte tak v dobré vůli a asi vás to i baví, ale nejsem si jistý, zdá víte o MediaWiki a přispívání na wiki obecně tolik, abyste mohl překládat i nadále. Byl jste blokován celkem třikrát, což je docela vážné. Na druhou stranu poslední zablokování podle mě nebylo udůvodněno dostatečně a správce Hamish (údajně) konal na popud někoho, kdo si nepřeje být zmíněn (asi někdo z českých kolegů), pro což nevím, jaký je správný postup.

Takže jaký je váš pohled na věc?

Zatím pár rad:

 • Tohle šlo udělat lépe:
 • Můj kamarád sepsal pár rad: Project:Translation/cs#Doporučené postupy, fígle a rady. Mimo jiné: nepřekládat, čemu nerozumím. Je tam toho víc, třeba využívat sledované stránky.
 • Správné (konzistentní) názvosloví je důležité, doporučuji si ho před překladem stránky zjistit.
 • Diskusní stránka je pro vzkazy vám, ne pískoviště.
BenyElbis (talkcontribs)

Děkuji za reakci.

Můj pohled na věc:

Nechci se obhajovat. Dělám chyby, ale chci se přes ně naučit. Prostě nechci chyby opakovat. Chci růst!!!

Naprosto beru ukázky mých chyb podle prvního bodu .

Ke druhému bodu mám některé výhrady, ale ty bych docela rád prodiskutoval v rámci čeké komunity okolo wiki spolu s pár nápadama, jak udržet nové překladatele. Mimochodem účastnil jsem se překladů i podle tohoto návodu.

K mým blokacím:

26.2.2020 jsem začal překládat

28.2.2020 mne zablokoval Martin Ubanec. Nezablokoval diskusi a tak jsme si problém vyříkali a později i protelefonovali jak mám pokračovat a kde dělám chyby. Myslím, že tato spolupráce byla ku prospěchu a byl jsem tentýž den odbokován.

18.3.2020 mne zablokoval Cronolio (slušně napsáno ne Čech) a to včetně diskusí. Bez upozornění, bez diskuse, bez zájmu o mé poučení a poukázání na mé chyby. Diskutoval s ním Dvorapa, se kterým jsem navázal velmi dobrou spolupráci. Upozorňoval mne na chyby v mých překladech, případně je ihned opravoval a reagoval na mé připomínky jak k en textům, tak i na propblémy s odkazy.

10.5. 2020 mne bez jakékoli diskuse o mých chybách, bez diskuse s českou komunitou zda škodím. Příběh asi znáte. Jakákoli reakce na výzvy Dvorapa ať doloží proč byly bez odezvy. Pouze mu uvedl nějaké prokazatelně špatné údaje. Zablokoval i diskusi.

Nevím, čím to je, ale překlady do wiki se pro mne staly velkým koníčkem. Rád bych české komunitě pomohl dostat k čekým wiki (a hlavně udržet!!!) i laiky a neangličtináře. Což asi bez překladů nejde. Chtěl bych ve spolupráci s Vámi, případně i jinými českými wikipedisty najít cestu, jak překládat, jak překlady vylepšovat a jak umožnit případně i neodborníkům na wiki být přínosnými překladateli.

Pokud by mé překlady měli wiki víc škodit než pomáhat, jsem ochoten se po diskusi s českou komunitou stáhnout!

Pokud budu dál překládat, prosím, českou komunitu o spolupráci při korekcích a žádám o diskusi nad mými chybami. Chyby nedělám záměrně, ale chci se poučit a růst!!

Matěj Suchánek (talkcontribs)

Když zmiňujete českou komunitu, kterou komunitu vlastně myslíte? Mluvíte o wikipedistech, tedy lidech kolem Wikipedie. Ti mediawiki.org využívají spíš zřídka ("jen když musejí"), nápověda na Wikipedii se (z rozličných důvodů) udržuje separátně, bez vzorů v angličtině (dtto meta.wikimedia.org). Nebo myslíte komunitu českých provozovatelů webů běžících na MediaWiki? Nevím, jestli něco takového je, ale pokud ano, tak tuhle činnost samozřejmě ocení.

BenyElbis (talkcontribs)

Bum. Já měl představu, že existuje pár lidí v Čechách, kteří se zajímají o propagaci a zdokonalování MediaWiki, aby ji mohli používat i počítačoví neodborníci a neangličtináři. Počítal jsem, že nás je pár desítek. Když šéf přišel a tím, že bude firma používat wiki, tak jsme byli hrozně zklamaní, že vlastně neexistuje pořádný český návod. Nadchli jsme pár kolegů, ale ztroskotali na nedostatku informací v češtině. Proto jsem začal překládat. A vlastně skončil, protože existuje pár lidí, kteří asi přehnaně kontrolují a kontrolují. Myslím, že u některých je to hodně o egu a ne o všeobecném prospěchu (Hamish, Shirayuki a další). Spoustu věcí je lépe nejdříve prodiskutovat než než blokovat. Už vůbec nechápu postup korektora, že zkontroluje správnost překladu, zjistí, co je špatně a místo aby opravil, tak celý překlad smaže. Časově je to asi stejné, ale prospěšnost někde jinde.

Prosím, jak je možné, že se mi opravy, které jste mi poslal jako vzorek chyb nezobrazily i když všechny překlady mám ve sledovaných? Asi bych reagoval a snažil se stejné chyby nedělat?

Matěj Suchánek (talkcontribs)
 • existuje pár lidí v Čechách, kteří se zajímají o propagaci a zdokonalování MediaWiki ‒ Tady v Česku znám (i osobně) jen jednoho člověka. (Já sám se MW věnuji jen pro potřeby hnutí Wikimedia.) Nicméně pokud je to tak, jak říkáte, důvodem může být právě absence českého návodu (na rozdíl od lokalizace, která je díky Wikipedii a spol. dobrá).
 • Prosím, jak je možné, že se mi opravy, které jste mi poslal jako vzorek chyb nezobrazily i když všechny překlady mám ve sledovaných? ‒ Bohužel vám nevidím přes rameno, takže můžu jen hádat:
  • Sledované stránky ukazují změny jen za posledních třicet dní (případně máte nastaveno ještě méně).
  • Máte v nastavení zaškrtnuté "Na seznamu sledovaných stránek zobrazovat všechny změny, ne jen tu poslední"?
  • (Souvisí s předchozími.) Sledované stránky mají celkem propracovaný systém filtrování, takže vám tam třeba něco tyto změny filtruje pryč. Zkuste kliknout vpravo na ikonu koše, čímž se všechny filtry zruší.
 • Už vůbec nechápu postup korektora, že zkontroluje správnost překladu, zjistí, co je špatně a místo aby opravil, tak celý překlad smaže. Časově je to asi stejné, ale prospěšnost někde jinde. ‒ Já bych tak třeba postupoval jen, pokud by to byl vyloženě nesmysl. Jenže kolegové správci nejsou Češi, tak nemohou překlad opravit (i když mě překvapilo, že blokující správce věděl, jak správně přeložit slovo "cover" nebo "credit") a místo toho to řeší jako ostatní vandalismus, kdy třeba chybí odkaz nebo proměnná (což asi stalo i vám).

Bohužel to pro vás zatím nevypadá dobře: . Na další kontrolu teď nemám čas.

GeXeS (talkcontribs)

Zdravím. Také trochu přispěji. Cíl jste si vytyčil chvályhodný, ale myslím, že si vytrvale ukusujete příliš velká sousta. Včera jsem chtěl zkontrolovat nějaké překlady a nahodile jsem zkusil Bundled extensions and skins/cs. Velmi rychle jsem z ověřování překladu musel přejít k přepracovávání, a to se k tomu asi ještě budu muset vrátit, protože tam zůstala hromada anglicismů a některé věty nedávají smysl. Jsou tam úseky, kterým nerozumím a netroufám si na ně - ale o to jde. Vy jste jim zjevně nerozuměl, ale troufl jste si - a výsledek je podle mě horší, než kdyby tam visel anglický originál (případný čtenář bude zmaten, protože má před očima češtinu, která ale nedává tak docela smysl). Těžko se to říká, ale často je lepší se do věcí nepouštět vůbec, než je udělat špatně. Jestli se opravdu chcete učit z chyb - a hlavně - jestli máte potenciál se z nich učit, pak bych doporučoval začít průchodem svých starších překladů a jejich počeštěním či aktualizací na základě toho, co jste se mezitím naučil.

BenyElbis (talkcontribs)

Rozumím! Ale... Jsem zablokován a tak nemám šanci cokoli opravovat. Sám víte, že jsem i na váš popud hodně věcí opravil. Mám názor, že pokud někdo někam dobrovolně spěchá, můžu ho účinně zabrzdit, když mu sdělím, zda by se nechtěl za sebe poohlédnout a vyřešit tuhle chybu nebo tuhle (v tom to máme stejně). Pokud má zájem o kvalitu, tak mne určitě poslechne. Když se podíváte poctivě na mou historii u většiny překladů tomu tak nebylo. Od samého začátku křičím o pomoc (viz mé diskuse). Vždycky, když jsem měl zájem o dobrého kvalitního podřízeného, musel jsem si ho vychovat nebo spíš převychovat. Snad žádný člověk nebyl z počátku podle mého gusta. Vždy jsem dokázal vybudovat TÝM ZÁVISLÁKŮ na tom co jsme dělali. Tady se pořád vnucuji s tím, abyste ze mne udělali svůj obraz vy a ... Kolegové! Utíkaj nám překladatelé a noví nikde! Kdepak asi bude chybička? Kolikpak vzniklo překladů za poslední měsíc? Tohle přece systém wiki nechce! Jinak dík a naprostý souhlas.

GeXeS (talkcontribs)

Jo vlastně, to mi nedošlo, že už nemůžete... S těmi novými překladateli je to sice chabé, ale se stávajícími rovněž - pak je těžké z někoho dělat nějaký obraz. Já sám dost tápu. Beru to tak, že mezinárodní projekt založený na dobrovolnosti asi prostě na lokální úrovni nemůže zaručit školicí centrálu, takže nezbývá než zkoušet to opatrně na vlastní pěst.

BenyElbis (talkcontribs)

Čistě technicky by mne zajímalo, kolik procent mých překladů je čistý vandalismus, který škodí systému?

Kolik procent z nových překladů (řekněme za poslední měsíc když jsem překládal) je zavádějících a dají laikovi falešnou informaci?

Kolik procent za poslední dobu je podstatně stylisticky špatně a vedou laika falešným směrem?

Kolik vyjadřuje pouze neznalost systému?

Kolik je bezpodmínečně nutné češtinářsky změnit?

Kolik oprav bylo nečeštináři za poslední dobu uděláno jenom proto, že si cosi myslí.. ? Viz smazání doplňku o nenalezených překladech v kategoriích, které jsem podle pokynů k českým překladům všude poctivě doplnil a "kdosi" je smazal!

No a zbytek je snad v pořádku. Asi se vždy víc jak jeden bude přít o různá slovíčka se stejným významem. To by snad ani nebylo normální.

Závěrem: Mám moc jiné práce a nemám moc času polemizovat zda jsem či nejsem vandal. Chápu, že jsem asi zahltil systém a myslím si, že toto byla jen docela špatně uchopená obrana. Vím, že je zde všechno na základě dobrovolnosti a nikdo není povinen se mnou zabývat. Dospěl jsem k názoru, že pokud by byl o mou osobu zájem jako o překladatele, byť s nutnou pomocí, dávno (byl jsem zablokován 10.5.2020) by se rozběhla diskuse. I bez mého doprošování. Takhle je pro mne šokující naprostý nezájem a to nejen u mne, když se vyskytne dlouhodobá nečinnost a NIC SE NEDĚJE (data jak víte není problém najít).

Přesto nepřestávám MediaWiki fandit.

BenyElbis (talkcontribs)

Myslíte, že se kromě Wanta někdo ozval?

BenyElbis (talkcontribs)

Myslíte si někdo, že pokračování mého blokování dává vůbec nějaký smysl? Přes rok se blokující ani nesnaží něco řešit! Jaký je vůbec účel takto blokovat? ŽÁDÁM O UVOLNĚNÍ Z BLOKOVÁNÍ!!!

BenyElbis (talkcontribs)

ŽÁDÁM o uvolnění blokování - veškeré mé překlady jsou překontrolovány a případně opraveny.

Reply to "K blokování"

Translation notification: MediaWiki 1.39

2
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page MediaWiki 1.39 is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 20:56, 29 October 2022 (UTC)

BenyElbis (talkcontribs)

Bohužel jsem blokován / Sorry, I'm blocked

Reply to "Translation notification: MediaWiki 1.39"

Translation notification: MediaWiki 1.38

2
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page MediaWiki 1.38 is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 02:36, 4 June 2022 (UTC)

BenyElbis (talkcontribs)

Jsem zablokován

Reply to "Translation notification: MediaWiki 1.38"

Translation notification: MediaWiki 1.37

1
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page MediaWiki 1.37 is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 23:28, 16 November 2021 (UTC)

Reply to "Translation notification: MediaWiki 1.37"

Pozor na smysl překládané zprávy

3
Want (talkcontribs)

Před chvílí jsem narazil na nesmyslný překlad pod oddílu k funkci #ifexist v dokumentaci k rozšíření Extension:ParserFunctions. Chtěl jsem jen upozornit, že je třeba průběžně kontrolovat, jestli překlad dává smysl. Jinak díky za vaši práci.

GeXeS (talkcontribs)

Dobrý den, kolega byl už zablokován (právě z důvodů dlouhodobého vkládání nepřesných překladů).

Want (talkcontribs)

Vím o tom, protože se mi ozval a postěžoval si. Zablokování považuji za špatný krok. A už jsem v tomto smyslu i napsal v diskuzi s uživatelem Hamish. Uživatele, který něco takového dělá je třeba více kontrolovat a upozorňovat. Určitě ne blokovat. Ty chyby totiž neudělal BenyElbis ze zlé vůle, ale proto, že nepochopil smysl toho co se snažil přeložit. I pro mne je to mnohdy náročné a to se hrabu v MediaWiki už hodně dlouho. Důležité je pochopit, že není důležité text přeložit doslova a za každou cenu, ale porozumět sdělení a teprve pak zvolit optimální překlad.

Reply to "Pozor na smysl překládané zprávy"

Translation notification: MediaWiki 1.36

1
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page MediaWiki 1.36 is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 22:26, 1 May 2021 (UTC)

Reply to "Translation notification: MediaWiki 1.36"

Translation notification: Help:Cite

1
MediaWiki message delivery (talkcontribs)

Hello BenyElbis,

You are receiving this notification because you signed up as a translator to čeština a slovenština on MediaWiki. The page Help:Cite is available for translation. You can translate it here:Your help is greatly appreciated. Translators like you help MediaWiki to function as a truly multilingual community.

You can change your notification preferences.

Thank you!

MediaWiki translation coordinators, 07:02, 11 December 2020 (UTC)

Reply to "Translation notification: Help:Cite"