Çevrilebilir modüller/Mühendislik hususları

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Translatable modules/Engineering considerations and the translation is 100% complete.
Other languages:

Çevrilebilir modüller projesi, modül yerelleştirmesi için yeni bir çerçeve oluşturmaya çalışıyor.

Bu bölüm çoğunlukla, bu çerçeveyi uygulayacak olan çekirdek MediaWiki ve uzantı geliştiricileri için dikkate alınması gereken hususlar hakkındadır.

Translate uzantılarındaki gerekli değişiklikler

  • Seçilecek mesaj depolama biçimi için yeni bir dosya biçimi desteği (FFS) sınıfının geliştirilmesi gerekebilir.
  • Çeviri hizmetlilerinin modülleri çevirmenlerin araması kolay olacak kategoriler hâlinde organize etmesinin bir yolu olmalıdır. (Bunun anlamı, Translate uzantısından çok Scribunto ve çekirdek MediaWiki ile ilgili olabilir, ancak buna mühendisler karar verecek.)
  • Mesaj grubu seçici, modülleri bir önceki noktada tanımlanan gruplara göre uygun şekilde gösterecek şekilde güncellenmelidir.
  • Modüllerin normal (izlenen) mesaj grupları mı (çevrilebilir sayfalar gibi) mi yoksa geçici mi olmaları gerekir (mesaj listesi anında oluşturulur, ancak Translate'de izlenmez). Muhtemelen normal gruplar olmaları gerekiyor ve o zaman soru şu ki bu gruplar sisteme nasıl kaydediliyor? Elle mı yoksa otomatik olarak mı? Çevrilebilir sayfalar için olduğu gibi ayrı bir "işaretleme" işlemine mi ihtiyacımız var, yoksa güncellemeler otomatik olarak mı işlenmeli (vandalizm vb. durumlarda karışıklık yaratma riskiyle)?

Başka bir şey?

Scribunto uzantılarındaki gerekli değişiklikler

  • Dosyalardan mesajları okumak için muhtemelen standart Scribunto işlevlerinin eklenmesi gerekecektir. (İlkeler altındaki “Standartlaştırma” bölümüne bakın.) Buradaki “Standart”, bu işlevlerin Scribunto'nun kurulu olduğu tüm vikilerde mevcut olacağı anlamına gelir. (Bu değişikliğin veya bir kısmının Translate'de olması ve hem Translate'in hem de Scribunto'nun kurulu olduğu vikilerde çalışması mümkündür.)
  • Belgeleme güncellemeleri.

Başka bir şey?

Özet Vikipedi / WikiLambda ile ilgili yönler

Özet Vikipedi girişimi, toplulukların çok dilli bir şekilde içerik oluşturmak için çapraz viki işlevleri yazmasını mümkün kılmayı amaçlar.

İlk aşamada, bu içerik, işlevlerin yazıldığı merkezi viki üzerinde elle yapılan uluslararasılaştırma ile mevcut şablona ve Lua sistemine çok benzer hesaplamalar ve algoritmik çıkış olacaktır. Sonraki aşama, tam metin içeriği (maddeler, kısa düzyazı ifadeleri ve hatta tam maddeler) öngörür. Bu, topluluk kaynaklı dilden bağımsız veri modelleme ve dile duyarlı dilsel modellemenin bir kombinasyonunu kullanacaktır.

Modüllerdeki çevrilebilir herhangi bir kullanıcı arabirimi dizelerinin, Özet Vikipedi tarafından oluşturulan içerikle birlikte var olması gerekir. Örneğin, bir bilgi kutusunda bir Modül, bir sütunun maddesi konusuyla ilgili özellik adlarını temsil ettiği bir müzisyen hakkında bir tablo oluşturabilir (bu özellik adlarının bu metinleri, bu belgede açıklanan çevrilebilir kullanıcı arabirimi dizeleri aracılığıyla çevrilebilir) ve diğer sütun, uygun olduğunda, merkezi bir işlevler vikisinden Özet Vikipedi işlevleri tarafından oluşturulan bazı özellik değerlerine sahiptir (örneğin, düzyazı ve Vikiveri özelliklerinin bir karışımı üzerinde orta derecede karmaşık bazı işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyorsa). Daha sonra, her bir vikideki düzenleme topluluklarının çıkarlarına ve kararlarına bağlı olarak, tüm bilgi kutusu, tüm vikiler için merkezi olarak sağlanan ve çevrilen ortak bir işlev hâline gelebilir.

Daha fazla bilgi