2019 tartışma sayfaları istişaresi/İletişim/Duyuru/Aşama 1

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Talk pages consultation 2019/Communication/Announce/Phase 1 and the translation is 100% complete.

OOjs UI icon edit-rtl-invert.svg Mevcut katılımcı gruplarını kontrol edin. OOjs UI icon add-invert.svg Katılımcı grubunuzu oluşturun. OOjs UI icon settings-invert.svg Grubunuz nasıl iletişim kurar?

Konuşma hakkında bizimle konuşun

"iki konuşma balonu gösteren simge"

Wikimedia Vakfı, iletişim konusunda küresel bir istişare planlıyor. Amaç, Wikimedistlerle viki-kafasındaki kişileri iletişim araçlarını geliştirmek için bir araya getirmektir.

Deneyimleri, becerileri veya aygıtları ne olursa olsun tüm katılımcıların, birbirleriyle viki üzerinde konuşabilmelerini istiyoruz.

Wikimedia topluluğunun mümkün olduğunca farklı bölümlerinden girdiler arıyoruz. Bu ancak birden çok projeden, birçok dilde ve birçok bakış açısıyla gerçekleşecektir.

Şu anda bir istişare planlıyoruz. Bunun için de sizin yardımınıza ihtiyacımız var.

Topluluklarıyla veya kullanıcı gruplarıyla konuşmaya yardımcı olacak gönüllülere ihtiyacımız var.

Viki'nizde bir tartışma başlatarak veya mevcut bir konuşmaya katılarak bize yardım edebilirsiniz. Yapılması gerekenler şunlardır:

 1. İlk önce, buraya grubunuzu kaydedin veya grubunuzun zaten var olup olmadığını buradan kontrol edin.
 2. Grup mevcut değilse - daha sonra - grubunuzdaki diğer insanlardan bilgi toplamak için bir sayfa (veya bir Köy Çeşmesi'nde bir bölüm veya bir e-posta dizisi - grubunuz için doğal olan ne olursa olsun -) oluşturun. Bu bir oylama veya karar verme tartışması değil: sadece geri bildirim topluyoruz.  
 3. Ardından insanlara iletişim süreçleri hakkında ne düşündüklerini sorun. İnsanların birbirleriyle nasıl iletişim kurduklarına dair viki ile ilgili hikâyeleri ve diğer bilgileri duymak istiyoruz. Lütfen insanlara şu beş soruyu sormayı göz önünde bulundurun:
  1. Topluluğunuzla bir konuyu tartışmak istediğinizde hangi araçlar sizin işinize yaramakta ve hangi sorunlar sizi engellemektedir?
  2. Yeni gelenler tartışma sayfalarını nasıl kullanmakta ve kullanmalarını engelleyen faktörler nelerdir?
  3. Topluluğunuzda tartışma sayfaları için diğer kişiler ne yapmaktadır?
  4. Tartışma sayfalarında yapmayı dilediğiniz fakat teknik sıkıntılardan ötürü yapamadıklarınız şeyler nelerdir?
  5. Bir "viki tartışmasının" önemli yönleri nelerdir?
 4. Son olarak, lütfen Mediawiki.org'daki 2019 tartışma sayfaları istişaresi sayfasına gidiniz ve grubunuzdan ne öğrendiğinizi rapor ediniz. Tartışma halka açıksa lütfen bağlantıları da ekleyin.

İnsanların birbirleriyle konuştuğu birçok farklı yolun listesini de oluşturabilirsiniz.

Viki'lerde veya viki etrafında aktif olan tüm gruplar bir şeyleri tartışmak için aynı yöntemi kullanmaz: tartışmalar viki'de, sosyal ağlarda, harici araçlarla gerçekleşebilir... Bize grubunuzun nasıl iletişim kurduğunu söyleyin.

Genel işlem hakkında daha fazla bilgiyi mediawiki.org adresinde okuyabilirsiniz. Sorularınız veya fikirleriniz varsa istişare süreci ile ilgili geri bildiriminizi tercih ettiğiniz dilde bırakabilirsiniz.

Teşekkür ederiz! Sizinle konuşmayı dört gözle bekliyoruz.