Структуровані дані у Вікімедіа/Пропозиції зображень

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Structured Data Across Wikimedia/Image Suggestions and the translation is 91% complete.
Outdated translations are marked like this.

Ця сторінка описує роботу, яка ведеться над розробкою та дизайном функцій з пропозицій зображено для досвідчених користувачів, що є інструментом, який зараз розробляє Команда структурованих даних у Вікімедіа.

Ця робота бере за основу те, що вже зроблено у рамках проєкту структурованого завдання «Додати зображення» для новачків. Однак тут фокус буде зміщено в напрямку покращення процесів для досвідчених редакторів. Зокрема ми націлені на користувачів, які редагували або спостерігали за певною статтею чи набором статей, оскільки вони ймовірніше будуть експертами в темі й матимуть бажання докластися до покращення цієї статті чи статей.

Після збору початкових відгуків від кількох спільнот проєкт зараз переходить до стадії перших тестувань, яка полягає в експериментуванні зі сповіщеннями, які повідомлятимуть користувачів про потенційно корисні зображення для статей Вікіпедії.

Передумови

Користувацький інтерфейс пропозицій зображень є ключовим компонентом проєкту структурованих даних у Вікімедіа, спрямованого на розробку систем для структурованих даних у всіх проєктах Вікімедіа.

Зображення життєвонеобхідні для ілюстрації концепцій та допомоги людям краще зрозуміти тему. Зважаючи на те, що Вікісховище містить 65 мільйонів зображень, ми віримо, що Вікіпедії можна зробити значно більш ілюстрованими зображеннями з Вікісховища. Ми вважаємо, що структуровані дані можуть відкрити міцний потік збагачуючого контенту з Вікісховища до Вікіпедії. В той же час, це допоможе нам розвинути спільноту редакторів, покращити вміст для читачів і зменшити прогалини в ньому.

Не зважаючи на це, у багатьох Вікіпедіях понад половина статей не має зображень. В основному, це через те, що поточний спосіб додавання медіафайлів і поєднання контенту й зображень доволі складний. Ми хочемо полегшити цей процес.

Проєкт

З чого ми починаємо

Як ми вже сказали, інструмент базуватиметься на роботі, уже проведеній у проєкті структурованого завдання «Додати зображення». API пропозиції зображень, розроблений Командою інженерів платформи, поєднує результати алгоритму пропозиції зображень та MediaSearch, і видає пропозиції зображень до неілюстрованих статей за таким підходом:

 1. Перевірка елементу Вікіданих для статті.
  1. Якщо він має image (P18), запропонувати це зображення.
  2. Якщо він має Commons category (P373), запропонувати зображення з категорії.
 2. Перевірити статті на цю ж тему в інших мовних версіях Вікіпедії. Запропонувати головне зображення з тих статей.
 3. Здійснити пошук медіа по Вікісховищу за назвою статті, що поєднує традиційний текстовий пошук зі структурованими даними з Вікісховища й Вікіданих. Якщо зображення має достатньо високий ранг у результатах пошуку, запропонувати це зображення.

У початкових тестах поєднані алгоритми могли пропонувати зображення до майже 40% усіх неілюстрованих статей певної Вікіпедії. Ми зараз проводимо подальші тестування точності пропозицій. Також, команди Android і Зростання тестують ідеї, що використовують API пропозиції зображень, щоб додавати зображення до статей через інтерфейс пропонованих завдань.

Ще ми експериментуємо з додаванням результатів з Image Suggestions Algorithm напряму до MediaSearch. Ми сподіваємося, що це спростить процес в технічному плані і покращить результати пошуку медіа. Детальніше про це у завдання T283869 на Фабрикаторі.

Що ми хочемо зробити

For more information about the current tool architecture, see: Structured Data Across Wikimedia/Image Suggestions/Data Pipeline.

Наразі проєкт експериментує з підходом, що базується на сповіщеннях. Мета в тому, щоб вбудувати пропозиції у наявні активності користувача у Вікіпедії через щотижневі сповіщення, таким чином підвищуючи ймовірність того, що користувачі переглядатимуть такі пропозиції і додаватимуть обрані зображення в рамках своєї рутини редагування. Дописувачі можуть обирати редагувати у вікірозмітці чи візуально, а також можуть переглянути зображення й інформацію про статтю у сповіщенні.

Приблизний хід роботи

Цей макет передає приблизне уявлення про те, як можна було б показувати сповіщення користувачам.

Нижче подано поточний приблизний хід роботи, який ми встановили для цього етапу тестування. Де доречно, подано посилання на пов'язане завдання у Фабрикаторі.

 1. Сповіщення розсилаються щотижня усім користувачам, які зробили хоча б 500 редагувань, у визначений день і час (наприклад, щопонеділка о 08:00 UTC), усім у світі одразу → див. завдання T292147 на Фабрикаторі
 2. Сповіщення містить посилання на налаштування користувача, щоб дати змогу користувачам відмовитися від сповіщень → щодо відмови див. завдання T292146 у Фабрикаторі
  • «Пропозиції зображень» будуть додані унизу списку сповіщень, які користувачі можуть увімкнути/вимкнути
 3. Пропозиції обираються випадково зі списку підібраних свіжих зображень до неілюстрованих статей, з допомогою вищеописаного алгоритму
 4. Користувачі обираються випадково з групи користувачів, які:
  • мають принаймні 500 редагувань у проєкті
  • не відмовлялися від сповіщень
  • отримали менше 2 сповіщень про зображення за конкретний тиждень
 5. Інструмент перевірятиме список спостереження користувача на наявність статей, редагованих за минулі 30 днів.
  • Якщо користувач уже отримував сповіщення для ID статті, інструмент перейде до наступної статті
  • В іншому разі, він створює одну пропозицію і надсилає сповіщення
 6. Якщо ще залишаються співвіднесені зображення, інструмент далі перевіряє інші статті у списку спостереження користувача
 7. Процес сповіщень уде генеруватися щотижня, поки не закінчаться співвіднесені зображення або підхожі користувачі
  • Сповіщення для конкретної пари стаття-зображення конкретному користувачу буде показане лише один раз
  • Ця сама пара може бути надіслана кільком користувачам на розгляд (якщо зображення ще не було додане)

Користувацький досвід

На основі інформації у сповіщенні користувачі можуть:

 1. перейти до свого звичайного процесу вставки зображення (тобто вибрати додати зображення у режимі вікірозмітки чи візуальному редакторі)
  • у цьому разі, користувач отримає лише можливість розглянути співвіднесену пару — без додаткової допомоги чи функції
 2. натиснути на «Переглянути зображення» у сповіщенні
  • це перенаправить користувача на зображення у Вікісховищі
 3. натиснути на «Переглянути статтю» у сповіщенні
  • це перенаправить користувача на статтю у Вікіпедії

Ідеї на майбутнє

У ненумерованому списку нижче подано усі ідеї, які виходять за рамки поточної стадії тестування, але над якими, можливо, працюватимуть у майбутньому:

 • Пропозиції користувачам, які вивантажували зображення у Вікісховище, що підходять статтям
 • Пропозиції висунуті в інші способи, не через сповіщення (наприклад, пропозиції у діалозі пошуку зображень у візуальному редакторі)
 • Ілюстровані статті
 • Пропозиції зображень на рівні розділів
 • Інструмент, що допомагатиме користувачам додавати зображення до статті
 • Спеціальна сторінка, що дозволяє користувачам розглядати кілька пропозицій одночасно
 • Обмеження сповіщень лише до користувачів, які додавали зображення до статей за минулі 30 днів

Показники й аналітика

Ми плануємо збирати такі показники, щоб аналізувати результативність поточного тестування й визначення, чи інструмент успішний:

 1. Кількість надісланих сповіщень
 2. Кількість відкритих сповіщень з пропозиціями зображень (вимірює ефективність сповіщень)
 3. Кількість відмов (мала кількість відмов = сповіщення корисні)
 4. Кількість пропонованих зображень, які додано до співвіднесеної статті упродовж місяця з часу отримання сповіщення
 5. Кількість пропонованих зображень, не відкинутих зі статті (низький рівень відкотів = добра якість пропозицій)

Чого ми не хочемо робити

 • Створювати новий інструмент, який залишиться невикористовуваним через низький інтерес до нього
 • Набридати користувачам завеликою кількістю сповіщень
 • Заохочувати редагування, які будуть масово відкинуті
 • Заохочувати редагування, що порушуватимуть наявні правила і/або практики (НТЗ, оригінальні дослідження…)
 • Заохочувати редагування, що додають більше упереджень до статті

Відгуки

Відгуки до проєкту є і завжди будуть доречними. Ми особливо зацікавлені у ваших ідеях і будемо раді почути їх на сторінці обговорення щодо таких відкритих питань:

 1. Що ви думаєте про викладені вище підходи?
 2. Чи варто нам допомагати редакторам з місцем додавання зображення?
 3. Як ми можемо допомогти користувачам переконатися, що вони слідують усталеним традиціям певної вікі при виборі і додаванні зображення?
 4. Як ми можемо допомогти користувачам додавати доречні підписи?
 5. Як ми можемо допомогти користувачам додавати доречний альтернативний текст?

Консультації

Часті запитання

Що таке інструмент пропозиції зображень?

Інструмент пропозиції зображень — це ключовий компонент проєкту Структурованих даних у Вікімедіа і його мета — полегшити користувачам пошук потенційних зображень і медіафайлів для наразі не ілюстрованих статей.

Чи інструмент пропозиції зображень якось перетинається з інструментом «Додати зображення» від команди Зростання?

Технічно так. Ці два інструменти мають той же алгоритм, але у них різні цілі:

 • інструмент «Додати зображення» призначений для новачків і менш досвідчених користувачів, у кого мало досвіду з додаванням зображень;
 • інструмент пропозиції зображень призначений для більш досвідчених користувачів, у кого вже є досвід додавання зображень та інших медіафайлів до статей (тобто користувачів з понад 500 редагуваннями).

Який зв'язок між інструментом пропозиції зображень та Вікіданими / структурованими даними у Вікісховищі?

Цей інструмент буде використовувати дані з Вікіданих і структурованих даних у Вікісховищі для пошуку медіафайлів, які потенційно можна додати до неілюстрованих статей Вікіпедії.

Якщо точніше, то інструмент перевірятиме відповідних елемент Вікіданих, чи там є зображення (у властивості Вікіданих P18) або пов'язана категорія Вікісховища (у властивості Вікіданих P373). Якщо потенційних зображень не знайдено, він шукатиме в інших статях Вікіпедії іншими мовами, чи там є головне зображення. І наостанок інструмент здійснюватиме пошук медіа по Вікісховищу за назвою статті і, якщо зображення буде достатньо високо в пошуку, то вибиратиме це зображення для пропозиції користувачу.

Як працюють сповіщення?

Інструмент обиратиме до двох неілюстрованих статей на тиждень зі статей у списку спостереження користувача. Кожна конкретна пара стаття-зображення буде показана користувачеві лише раз. Відбір пріоритизуватиме статті, редаговані хоча б один раз за минулі 30 днів.

Якщо користувач уже отримував сповіщення для певної статті, інструмент перейде до наступної у списку. Процес сповіщення запускатиметься раз на тиждень, поки не закінчаться відібрані зображення чи підхожі користувачі.

Які зображення будуть пропонуватися?

Лише зображення з Вікісховища будуть братися для пропозицій. Планів розширювати сповіщення на локальні зображення немає.

Як мені вимкнути сповіщення?

Якщо ви (більше) не бажаєте отримувати сповіщення, перейдіть на сторінку Special:GlobalPreferences, далі натисніть на вкладку «Сповіщення» і приберіть галочки, пов'язані з пропозиціями зображень. Примітка: це працює лише якщо ви переходите до глобальних налаштувань з одного із проєктів, де пропозиції зображень увімкнені (наразі це індонезійська, каталонська, норвезька, португальська, російська, угорська та фінська Вікіпедії). Note: this works only if you access Global Preferences through one of the projects that have Image suggestions enabled (so far: Catalan, Finnish, Hungarian, Indonesian, Norwegian, Portuguese and Russian Wikipedia).

Can I generate image suggestions notifications for an event or campaign?

Yes. This is possible with certain limitations. Go to Category Based Notifications for instructions.