Skin:Minerva Neue

From mediawiki.org
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Skin:Minerva Neue and the translation is 86% complete.
Outdated translations are marked like this.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Tiếng Việt • ‎Türkçe • ‎español • ‎français • ‎polski • ‎português • ‎português do Brasil • ‎slovenčina • ‎русский • ‎中文 • ‎日本語 • ‎한국어
MediaWiki görünüm kılavuzu - kategori
Crystal Clear device blockdevice.png
Minerva Neue (Minerva)
Sürüm durumu: kararlı
MediaWiki Minerva skin screenshot.png
MediaWiki 1.30+
Lisans GNU Genel Kamu Lisansı 2.0 veya üstü
İndir
Translatewiki.net adresinde mevcutsa, Minerva Neue görünümü çevirin
Kullanım ve sürüm matrisi kontrol edin;
Sorunlar : Açık görevler · Hata bildir
Minerva duyarlı bir ekran ve mobil cihazlara uyum sağlayacak.

Minerva, dünyadaki Wikimedia projeleri için mobil trafik sunan görünümdür. Diğer görünümlerle karşılaştırıldığında ör. Vector, çok daha basit bir kullanıcı arabirimi sağlar ve mobil kullanıcılara hitap edebilmesi için performans optimizasyonu konusunda çok daha agresiftir. Compared to other skins such as Vector, it provides a much more simplistic user interface and is much more aggressive about optimizing for performance so that it can cater for mobile users.

$wgDefaultMobileSkin olarak MobileFrontend ile kullanım için optimize edilmiştir, ancak yazma sırasında (mevcut master ve 1.35 sürümü) bu esnek bir bağımlılıktır ve uzantı yüklenmeden çalışacaktır. 1.34 veya daha önceki bir sürümü kullanıyorsanız bu zor bir bağımlılıktır.

Kurulum

 • Dosyaları indirin ve skins/ klasörünüzdeki MinervaNeue adlı dizine yerleştirin.
 • LocalSettings.php dosyanızın altına aşağıdaki kodu ekleyin:
wfLoadSkin( 'MinervaNeue' );
$wgDefaultSkin = 'minerva';
 • Yes Yapıldı - Görünümün başarıyla yüklendiğini doğrulamak için vikinizde Special:Version sayfasına gidin.

MediaWiki 1.24 veya önceki sürümlerini çalıştıran kullanıcılara:

Yukarıdaki talimatlar, MediaWiki 1.25'ten bu yana wfLoadSkin() kullanarak kaplamaların yeni kurulum yolunu açıklamaktadır. Bu kaplamayı wfLoadSkin( 'MinervaNeue' ); yerine önceki sürümlere yüklemeniz gerekiyorsa, şunları kullanmanız gerekir:

require_once "$IP/skins/MinervaNeue/MinervaNeue.php";

(Daha önceki bir sürümde bir kaplama çalıştırmak için, bu sürüm için etiketlenen sürümünü Special:SkinDistributor sayfasından indirmeniz gerekebilir.)

 • Not: $wgDefaultSkin = 'minerva' ayarlanması, Masaüstü görünümünde bile Minerva varsayılan teniniz yapar. Bu satırı göz ardı edin ve bunun yerine yalnızca MobileFrontend'in Minerva kaplamasını kullanmasını istiyorsanız $wgDefaultMobileSkin = "minerva"; kullanın.
Özel:Tercihler'de Minerva

wfLoadExtension sonra wfLoadSkin çağırdığınızdan emin olun.

MobileFrontend entegrasyonu

MobileFrontend entegre olduğunda, Minerva deneyimi aşağıdakileri de içeren çeşitli özellikleri içerecek şekilde geliştirilecektir:

 • Kırmızı bağlantı düzenleme onayı
 • Kaynak açılır işlemcisi
 • Gelişmiş arama
 • Birçok popüler Vikipedi tarzı şablonla mobil cihazlarda daha iyi entegrasyon.

Bunlardan yararlanmak için:

Yapılandırma

Configuration is listed in the Minerva readme in your local download or online.

Recently deprecated configuration

 • $wgMinervaCountErrors - previously used to count errors via statsd. In the unlikely event you were using it as a 3rd party please refer to Extension:WikimediaEvents for client side error logging.

Menülerin yapılandırılması

Ana menüdeki bazı URL'ler değiştirilebilir. Bunlar:

İlgili uzantı eklendiğinde bazı menü öğeleri otomatik olarak etkinleştirilir.

Masaüstü ve mobil modlar

MobileFrontend, MediaWiki çekirdeğinde bulunmayan ek özellikler sağlar. [$desktopLink masaüstü] ile [$mobileLink mobil mod] karşılaştırması yapabilirsiniz. You can compare desktop vs mobile mode.

Mobil modda çalışırken aşağıdaki özellikler kullanılabilir:

 • Bölümler daraltılabilir ve genişletilebilir
 • Menü farklı seçenekler içerir, örn. Özel:Tercihler masaüstünde mevcuttur
 • MediaWiki:Mobile.css (mobil mod için) veya MediaWiki:Common.css (masaüstü modu için) yüklenir.
 • Çeşitli sayfalar mobil cihazlar için optimize edilmiştir, ör. Özel:İzlemeListesi (masaüstü ile mobil karşılaştırması)

Sitenin masaüstü modu deneyseldir. Bir hata görürseniz, yamalar takdir edilmektedir.

The desktop mode of the site is experimental. Bug reports and patches are appreciated.

Masaüstü modunda çalışırken düzeltme ile ilgili çalıştığımız çeşitli sorunlar var. Yamalarınız ve yardımınız memnuniyetle karşılanmaktadır.

Advanced details

Overlays

This skin is equipped with several custom JavaScript-enabled overlay interfaces for editing, browsing legacy (non-flow) discussion boards and viewing page notice boxes, including multiple ones inside w:template:multiple issues.

If JavaScript is activated in the user's browser, the custom mobile-optimized editing interface overlay (URL fragment: #/editor/all, where all may be replaced with a section number starting at 0) will be shown. The edit summary is entered on a separate page within it.

If JavaScript is deactivated or unsupported, the normal action=edit URL will be opened as fallback.

Page notice boxes are opened in the URL fragment: #/issues/0, and notice boxes for individual sections starting at #/issues/1.

The overlay interface for discussion pages shows a list of sections and has a “Read as wiki page” button at the bottom.

The sidebar menu works with or without JavaScript. For those interested a non-JavaScript fallback page for the side bar menu (Special:MobileMenu) has been removed in 2020.

The language selector overlay is in #/languages, with Special:MobileLanguages as fallback page.

Dedicated pages

Instead of MediaWiki's native history (action=history) and difference viewers, this skin uses its dedicated special pages: Special:History and Special:MobileDiff respectively.

Special:History shows a minimalistic and coarse view of the page history, excluding some features such as the ability to select two non-consecutive revisions for comparison.

Special:MobileDiff shows page differences in a unified, rather than a split view, and does not include the page title in the URL.

While this skin also uses Special:Contributions to list iser contributions, its layout in this skin resembles the mobile Special:History by default.

Further distinctions

Search suggestions
In addition to page titles, the search suggestions include preview pictures and short descriptions of the results where available.
Tag lines
On the German Wikipedia, an article's description from WikiData is adopted as tag line below the page title.
Time of last change
At the bottom of a page, the absolute date and time of the last edit (example: Last edited on 24 October 2020, at 00:46) get substituted by JavaScript with the relative time and last edited user name (example: Last edited 2 days ago by UserName).
Registration date
Unlike other known skins, Minerva Neue displays the join date under the user name on user pages. JavaScript, if enabled, substitutes the absolute time (e.g. Joined 12 June 2015) with a relative time (e.g. Joined 5 years ago).

Sorular ve cevaplar

Sayfa tarafından cevaplanmayan bir sorunuz varsa, lütfen onları yükseltmek için tartışma sayfasını kullanmaktan çekinmeyin.

MobileFrontend'i yüklediğimde ne alırım?

Minerva, MobileFrontend olmadan çalışır, ancak MobileFrontend'i yüklemek birkaç referans sağlayacaktır - özellikle kaynak ve kırmızı bağlantı açılır işlemleri, mobil optimize edilmiş bir arama ve mobil optimize edilmiş bir özel düzenleyici. Bu optimizasyonlar masaüstü ve mobil sürümler için geçerli olacaktır. Şu anda mobil görünüm bağlantısını devre dışı bırakmak mümkün değil, ancak bu etki için yamalar memnuniyetle kabul edilecektir!