Jump to content

Reading/Web/Desktop Improvements/Updates/2023-10 for sister projects/pl

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Reading/Web/Desktop Improvements/Updates/2023-10 for sister projects and the translation is 97% complete.

Wektor 2022 jako skórka domyślna za dwa[1] / trzy[2] tygodnie?

Przeczytaj w innym językuPomóż przetłumaczyć na Twój język • Poinformuj innych użytkowników o tych zmianach

Cześć. W imieniu zespołu Web Wikimedia Foundation. Chcielibyśmy, żeby za dwa[1] / trzy[2] tygodnie skórką domyślną na tej wiki był Wektor 2022.

Preferencje globalne

Jeśli wolicie indywidualnie zachować obecną skórkę, wybierzcie "Stary Wektor (2010)" na zakładce wyglądu w preferencjach globalnych i zapiszcie zmianę. Zachęcamy jednak do wypróbowania nowej skórki.

Od czasu, gdy ostatnio przyszedłem do Was z tym tematem, wiele się zmieniło. Skórka jest teraz domyślna na większości Wikipedii, a wszystkie logotypy są gotowe! Wprowadziliśmy również kilka poprawek w samej skórce. Poniżej znajduje się tekst, który wysłałem do was raz, ale wysyłam go ponownie, tylko lekko edytowany, dla tych, którzy go nie widzieli.

Jeśli wiesz, o co chodzi, przejdź od razu do sekcji "Nasz plan":

Skórka stanie się domyślna dla wszystkich niezalogowanych użytkowników, a także wszystkich zalogowanych, którzy obecnie używają starego Wektora jako preferencji lokalnej (ale nie globalnej). Zalogowani użytkownicy mogą w dowolnym momencie przełączyć się na dowolną inną skórkę. Tych skórek nie czekają żadne zmiany.

O skórce

Slajdy do prezentacji na Wikimanii 2022. Na YouTube możecie również obejrzeć zapis prezentacji (po angielsku).

[Dlaczego zmiana jest konieczna] Obecna domyślna skórka spełnia potrzeby czytelników i edytorów sprzed 14 lat. Od tamtego czasu nowi użytkownicy zaczęli korzystać z projektów Wikimedia. Stary Wektor nie odpowiada ich potrzebom.

[Cel] Celem nowej skórki jest sprawienie, by interfejs był bardziej intuicyjny i komfortowy dla czytelników oraz użyteczny dla zaawansowanych użytkowników. Wprowadza ona szereg zmian, które mają na celu naprawę problemów, jakie nowi i obecni czytelnicy oraz edytorzy mieli ze starą skórką. Jest też efektem inspiracji wcześniejszymi pomysłami, prośbami z Badania Życzeń Społeczności oraz gadżetami i skryptami. Praca nad skórką pomogła zbliżyć kod skórek do standardu i poprawić wszystkie inne skórki. Ograniczyliśmy kod PHP w skórkach ogółem o 75%. Usprawniamy też obsługę gadżetów i wykorzystanie API.

[Zmiany i wyniki testów] Skórka wprowadza serię zmian, które poprawiają czytelność i użyteczność. Nie usuwa przy tym żadnej funkcji dostępnej w starym Wektorze.

  • Ograniczona szerokość i menu z możliwością przypinania pozwalają dostosować interfejs do rozmiaru ekranu i skupić się na edycji lub czytaniu. Zalogowani i niezalogowani użytkownicy mogą też użyć przycisku przełączania, aby zachować pełną szerokość.
  • Przyczepiony nagłówek pozwala łatwiej znaleźć narzędzia, z których użytkownicy często korzystają. Ogranicza przewijanie na górę strony o 16%.
  • Nowy spis treści ułatwia nawigację między sekcjami. Czytelnicy i edytorzy przeskakiwali między sekcjami tych samych stron 50% więcej niż użytkownicy starego spisu treści. Nowy spis wygląda też trochę inaczej na stronach dyskusji.
  • Nowa wyszukiwarka jest łatwiejsza do znalezienia i ułatwia znalezienie interesującej nas strony na liście wyników. Na testowanych wiki zwiększyła ona liczbę wyszukiwań o 30%.
  • Wektor 2022 nie wpływa negatywnie na liczbę wyświetleń, wykonywanych edycji, ani tworzonych kont. Mamy za to dowody wzrostu wyświetleń i tworzenia kont na wiki, z którymi pracujemy.

[Personalizowanie tej skórki] Skonfigurowanie i spersonalizowanie naszych zmian jest możliwe. Pomagamy wolontariuszom, którzy tworzą gadżety i skrypty. Sprawdź nasze repozytorium z listą obecnie dostępnych modyfikacji i dodaj swoje własne.

Nasz plan

Jeżeli nie będzie poważnych wątpliwości, zmienimy skórkę 31 października[1] / 14 listopada[2]. Jeśli chcesz podzielić się czymś z naszym zespołem, masz pytania, wątpliwości lub dodatkowe przemyślenia, skomentuj w dowolnym języku. Jeśli jest to pierwszy komentarz do mojej wiadomości, upewnij się, że pingujesz mnie. Chętnie odpowiemy! Przy okazji, sprawdźcie nasze FAQ. Dziękujemy!


Przypisy

  1. 1.0 1.1 1.2 Wikibooks, Wikinews, Wikiversity, Wikiquote, Meta-Wiki
  2. 2.0 2.1 2.2 Wikisource, Wikivoyage, Wiktionary