Pseudoprzestrzenie nazw

From mediawiki.org
This page is a translated version of the page Pseudo-namespace and the translation is 100% complete.

Pseudoprzestrzeń nazw jest grupą stron uznawanych przez użytkowników za należące do jakiejś przestrzeni nazw, ale MediaWiki rozpoznaje je jako część innej przestrzeni nazw (zazwyczaj głównej). Zazwyczaj spowodowane jest to niezrozumieniem przez użytkowników czym są przestrzenie nazw lub jakie dodatkowe przestrzenie nazw zostały dodane do oprogramowania.

Zazwyczaj przestrzenie nazw są formalnie rozpoznawane przez MediaWiki. Oto zyski gdy przestrzeń nazw jest skonfigurowana w oprogramowaniu:

  • Special:Recentchanges może wyświetlać zmiany także tylko z wybranej przestrzeni nazw. Kiedy pseudoprzestrzeń nazw jest „umieszczona” w głównej przestrzeni, oznacza to, że użytkownicy nie będą mogli filtrować wyników.
  • Special:Search może wyświetlać zmiany także tylko z wybranej przestrzeni nazw.

Aby korzystać z tych funkcjonalności, lepiej jest skonfigurować wiki tak, aby rozpoznawała dodatkowe przestrzenie nazw, niż sztucznie je tworzyć.

Definicja alternatywna

Pseudoprzestrzenią nazw jest nazywana także przestrzeń nazw nie zawierająca konkretnej zawartości (jest generowana dynamicznie) i wewnętrznie mają przypisane ujemny indeks. Są to przestrzenie nazw Special: i Media: